Reguli de baza in diversificarea alimentatiei sugarului

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antonella
Incepator

Mesajde antonella » 12/02/2009 06:37

:) ...asa e. La urma urmei copilul sa fie sanatos.
Nici noi, mamele, nu suntem facute la fel,nu?! Eu mi-am crescut copiii dupa alte "tabele". :wink:
Eu va doresc inca o data o zi buna!
Habana

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 12/02/2009 10:28

Antonella,imi cer scuze daca raspunsul meu te-a ofensat in vreun fel,nu aceasta a fost intentia mea.Eu mi-am expus doar pozitia vis-a vis de crescutul copilului dupa carte sau dupa sfatul bunicii. :)

antonella
Incepator

Mesajde antonella » 13/02/2009 02:03

5august scrie:Antonella,imi cer scuze daca raspunsul meu te-a ofensat in vreun fel,nu aceasta a fost intentia mea.Eu mi-am expus doar pozitia vis-a vis de crescutul copilului dupa carte sau dupa sfatul bunicii. :)

:) No problem! Nu, nu m-am ofensat deloc! Nici nu am de gand. De fapt, m-am precipitat la scris. Sa zicem ca sunt putin....dezamagita de ce se intampla astazi. Rasfoiesc paginile si dau peste tot felul de tabele, cum sa slabesti, cum sa-ti organizezi viata, cum sa-ti planifici copiii.... cum sa iubesti. Totul e un Plan! Viata noastra e atat de "organizata", chiar si in cresterea copiiilor, e o confuzie totala!
In urma 20 de ani asistenta care se ocupa de bebe ma sfatuia : Nu indulci ceaiul micutului cu zahar. Mierea e cea mai buna!!! Acum 10 ani mi-au zis: Nu ,nu mierea nu e indicata! Indulciti ceaiul numai cu zahar! Pai daca si ele isi schimba parerile dupa cum ploua , atunci fac dupa capul meu. Si ar mai fii cateva exemple, mult mai grave. Asa ca am ichis usa si de atunci : bem ceaiul neindulcit!! Eu incerc sa-mi ascult glasul din interior care imi zice ce e bine si ce e rau. Cand ti-i bebelusul in brate, chiar si respiratia lui iti da raspuns la cum se simte in acel moment.
Cu cat societatea e mai "dezvoltata", cu atat ne indepartam mai mult de originea noastra. Nu mai avem simturile dezvoltate, pierdem "orientarea" nativa.
De multe ori suntem sfatuiti sa ne facem o gramada de vaccine (nu ma refer la cele absolut obligatorii!), fara prea mult sens, pt ca la o adica nu facem decat sa slabim imunitatea organismului.
Crede-ma, am incercat mereu sa evit medicamentele pe cat posibil , sunt foarte multe cai de a "tine" sanatatea sub control. Am fost socata, cand am ajuns in strainatate cu ani in urma, peste tot sertare, dulapioare arhipline de medicamente! Aparte de asta, inainte de a se prevesti vreo boala de sezon, deja ei se indoapa cu tot felul de pastile, siropuri... Apoi ii vezi pe toti bolnavi, cu o simpla tuse deja, trag de moarte. :wink:
In nici un caz nu am vrut sa se inteleaga ca sunt impotriva stiintei si a cartilor! Insa, instinctul matern salveaza in multe necazuri! Vorbesc numai, si numai din experienta! .... (Sper ca nu am suparat pe nimeni, insa e greu sa scrii in doua cuvinte tot ce-ti trece prin cap in acel moment, dat fiind faptul ca nu dispun de Internet acasa...deci, scriu in timpul programului de lucru!)
Apropo, cum as putea sa ma supar,draga mea "turdeanca"?! :wink: suntem aproape muresence amandoua! E un motiv in plus, nu?! :)
Eu va doresc o zi buna tuturor!
Habana

tiramisu
Incepator

Mesajde tiramisu » 29/06/2009 11:03

Si eu mi-am crescut si imi cresc copilul dupa anumite carti, sfaturi de la pediatrii, net iar despre sfaturile bunicilor putine am urmat. E destul de ciudat mai ales cand auzi de la doi pediatri opinii diferite. Atunci intervine instinctul.

Vreau sa adaug ca eu niciodata nu i-am dat piticului mincarica la ore fixe :rusine: . Nu inteleg cum ai putea sa respecti o astfel de schema cand fiecare copil are propriile sale gusturi . De multe ori cand vreau sa-i dau de mancare sa mi-o refuze iar eu nu insist, astept vreo 10-20min pana i se face foame. A avut cateva zile in care a mancat foarte putin dar eu n-am insistat, nu l-am fortat. Acum are o pofta de mancare imensa, nu stiu ce i s-a intimplat. Am reusit in sfarsit sa-i dau branzica, aliment pe care il refuza cxategoric pana acum cateva zile.

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 29/06/2009 11:37

Buna fetele!eu mi-am crescut piticuk singura-singurica timp de 3 luni,apoi am venit acasa si m-am lovit de sfaturile bunicilor:'fa apa de baie mai fierbinte,mai pune-i o bluza pe el,da-i caciula,strange-l in fasa ca iese cracanat,trage-l la baita,etc.baiatul meu s-a nascut intr-p tara cu clima relativ rece si umeda si sufera de caldura,nu e obisnuit infofolit si nu a purtat in viata lui caciula in casa.apa de baie e calduta,iar de tras,e suficient masajul de dupa baie,asa l-am obisnuit si e f ok si daca schimb ceva simte si nu-i place si am facut si asta ca sa le arat ca ii e f bine cum l-am obisnuit.ii fac baie singura cu o mana pt ca nu a fost nimeni sa ma ajute si asa m-am descurcat,iar acum nu fac decat sa primesc critici in loc de ajutor,dar eu si piticul ne intelegem de minune si ne descurcam super,am un bb extraordinar de cuminte cu care nu am probleme daca am treaba,sta cumintel in pat la tv.l-am invatat sa nu stau de fundul lui toata ziua cu el in brate si e f ok,e f cuminte.nu e razgaiat sa zbiere sa fie tinut in brate...si cica il neglijez daca nu-l tin.
am facut toata aceasa polologie apropo de discutia despre generatii.
inapoi la alimentatie,in cateva zile facem 4 luni si incepem sa papam supica,acum doua seri am mancat o piersica cot-la cot cu bb,ma tragea de mana ca sa-si bage degetul meu cu piersica pe el in gura si manca cu o pofta...
va pupam si ne mai 'citim'
noapte buna!

tiramisu
Incepator

Mesajde tiramisu » 30/06/2009 09:01

Si eu am fost taare criticata in legatura cu hainutzele copilului :badday: Eu nu i-am acoperit urechiutele cu caciula doar cind era ger afara si toata lumea na certa :badday: Dar spre bucuria mea pina acum la aproare un an nu a racit odata :)

E tare greu cand primesti sfaturi de la toata lumea
:o

madallina
Incepator

Salut

Mesajde madallina » 20/09/2009 02:42

Am o nelamurire cu privire la diversificare...bananele se dau sau nu inainte de 1 an?
Madallina

madallina
Incepator

Re: Schema de diversificare Dr. Culcer

Mesajde madallina » 20/09/2009 03:14

Nally scrie:Se incepe dupa 6 luni, iar la cei foarte grasi dupa 4-5 luni. Se inlocuieste la inceput masa a 2 a din zi adica masa de la ora 10.

Se incepe cu suc de morcov, suc de mar, separat sau impreuna...o lingurita in prima zi , apoi 2 apoi 4, aproximativ 20 ml , apoi 40 ml , apoi 60, 100 ml, se adauga si pulpa de fruct, mar banana cite putin.

Se sta 2-3 zile pe loc, pentru a vedea cum reactioneaza copilul, apoi se introduce banana mixata, cite o lingurita, doua pina la jumatate de banana. Pireul de fructe , trebuie sa fie semifluid , sa curga. In amestecul de mar sau banana, se pot introduce alte sucuri sau fructe in cantitati progresive. Apoi trebuiesc adaugate la masa aceasta si proteine sub forma de brinza de vaci cite 1-2 pina la 4-6 lingurite sau pulbere de biscuiti pina la aceeasi cantitate.

Biscuitii trebuiesc rumeniti in cuptor si umflati cu ceai fierbinte dupa care se amesteca in pireul de fructe. Amestecurile de fructe se alterneaza, nu se da mai mult de 2 zile acelasi fel de pireut.

MASA a 3 a .

Supa de legume. Pireul de legume. Supa se face din morcov, telina pastirnac, cartof, ardei gras...se fierb cu putina sare si ulei. La inceput se da doar zeama cu 1-2 masuri de orez instant, 30 ml , 60 ml , ...pina la 200. Dupa ce s-a obisnuit cu supa se incepe cu pireul de legume.La fel se administreaza si el progresiv, cu putin unt...apoi se introduc in pireul de legume, pe rind galbenus de ou, carne de piept de pui (galbenusul fiert tare , la inceput cite un sfert...iar carnita cite o lingurita...si crestem progresiv) ficat de pasare , peste.

MASA a 4 a - la ora 18, dupa 7-8 luni se inlocuieste....cu iaurt cu sau fara fructe, mamaliguta cu brinza si smintina, papanasi fierti.Pina la 2 ani jumate si peste, copilul trebuie sa primeasca 2 mese de lapte pe zi .

Nu mai inteleg nimic! Ba ca nu-i buna banana si sucul de fructe nu inlocuiete o masa,iar mai sus pui un program pt. bebei de 6 luni,cu banane si inlocuierea unei mese cu suc de fructe.... Lamureste-ma pt. ca in curand incep diversificarea si sunt cam in plop....
Astept orice lamurire de la fetele de pe forum..Multam'
Madallina

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 12/10/2009 10:02

Vad ca nu se mai scrie pe aici, de o saptamana am inceput si noi diversificarea, la 5 1/2 luni. Nu gasesc nicaieri cum sa incepi div la 6 luni, ci doar de la 4, si nu cred ca se poate aplica ritmul de la 4 luni la 6 luni, in sensul ca eu cred ca se merge mai repede, de ex carnea de pui se poate introduce de la 6 luni etc. Greu, greu, mai ales ca nici dr pediatru nu mi-a dat niste tabele (sunt adepta lor, ca punct de reper, si cred ca ar trebui sa fie obligatoriu ca toti pediatrii sa dea scris pe hartie cum si cu ce sa incepi!). daca ati inceput ca mine div la 6 luni, va rog sa va impartasiti experientele cu noi!

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 12/10/2009 10:32

elena.elena scrie:Vad ca nu se mai scrie pe aici, de o saptamana am inceput si noi diversificarea, la 5 1/2 luni. Nu gasesc nicaieri cum sa incepi div la 6 luni, ci doar de la 4, si nu cred ca se poate aplica ritmul de la 4 luni la 6 luni, in sensul ca eu cred ca se merge mai repede, de ex carnea de pui se poate introduce de la 6 luni etc. Greu, greu, mai ales ca nici dr pediatru nu mi-a dat niste tabele (sunt adepta lor, ca punct de reper, si cred ca ar trebui sa fie obligatoriu ca toti pediatrii sa dea scris pe hartie cum si cu ce sa incepi!). daca ati inceput ca mine div la 6 luni, va rog sa va impartasiti experientele cu noi!

Daca pana la 6 luni ai dat copilului doar lapte , ar fi bine sa incepi intai cu suc de fructe , legume apoi sa introduci treptat pulpa de fruct si legume. Poti sa introduci apoi treptat supica de pui ( atentie carnita de pui fara piele la fiert ) cu morcovi si galuscute de gris ( sa nu pui in galuscute albus de ou , acesta se va evita pana la varsta de 12 luni macar ) , poti apoi sa ii faci papara din galbenus de ou si cu painica ..... sirul mai poate continua

Ideea este sa introduci alimentul nou treptat ( in 1 zi o lingurita , a 2 zi maresti doza la 4-5 lingurite ) si nu toate alimentele noi in aceeeasi zi . Daca ai trecut de faza cu sucurile poti sa treci la alimente mai solide cum ar fi pireul de cartofi, etc,... apoi la carnita ...

Apropos de medicul pediatru,daca il intrebi sunt sigura ca iti va explica cum sa incepi diversificarea , cu ce anume sa incepi .
Cred ca exagerezi un pic cu obligatiile medicilor pediatrii !

Înapoi la “Bucataria mamicilor”