Regulament Concurs Retete Culinare - Propuneri

Fiti la curent cu anunturile noastre si participati la ĂŽmbunatatirea site-ului prin efectuarea unor sondaje de opinie privitoare la propunerile noastre.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, andrei, Moderatori

adi
RC Admin
RC Admin

Regulament Concurs Retete Culinare - Propuneri

Mesajde adi » 05/07/2007 11:24

Acuma ca nu este nici un concurs in desfasurare propun sa discutam oleaca regulamentul concursului pentru editiile urmatoare (incepand de luna viitoare). In primul rand rog sa fie o discutie la obiect fara exemple sau presupuneri - ci doar privind ce anume credeti ca ar fi de adaugat modificat la regulament.

Eu as pune in discutie cateva puncte:

1. Sa voteze doar membrii care au un numar minim de mesaje ( sa zicem 20 mesaje - sa nu fie prea restrictiv)

2. Castigatorul din fiecare luna - luna urmatoare participa in postura de invitat special - e obligat moral :lol: sa prezinte si el reteta in concurs - dar nu va intra in votare (vorba ceea cedeaza polonicul la urmatorul castigator :peace: )

3. nu stiu daca mai era ceva - am cam mosnegit si cred ca mai uit :lol: :peace:

Oricum astea sunt propunerile mele - si ca urmare a ceea ce am mai discutat.

Ar mai fi prezentarea votului explicita - gen - eu am votat cu Ioana etc.... dar nu cred ca trebuie sa fortam lumea sa faca acest lucru - doar daca doreste fiecare ;)

Multumesc - astept pareri si sugestii - dar sa le discutam in pace :rugaciune: :peace: :lol:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 05/07/2007 02:11

eu as adauga: sa voteze membrii care au cel putin o reteta in cartea de bucate si 20 mesaje postate pe forum :wink:

nu sunt de parere ca votul trebuie sa fie 'deschis'. cine doreste sa spuna cu cine a votat, sa spuna, cine nu, nu.

am remarcat ca sunt din ce in ce mai multe discutii pe marginea rezultatelor concursului, ceea ce nu e placut nici pentru participantii la concurs, nici pentru organizatori si, desigur, nici pentru cei care voteaza.
poate ca ar trebui sa regandim concursul. ori ne jucam, ca pana acum si incercam sa nu ne mai comportam ca la grupa mica de la gradi, ori il transformam in concurs real (reconsiderand si miza-> adica in loc de polonic sa se castige un titlu sau altceva.)

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/07/2007 02:40

na ca tot nu pot sa tac :twisted:

polonicul e deajuns .. asta ar fii culmea sa se mai si dea ceva ... :badday: Dupa mine atita vreme cit miza nu e importanta ( material) chiar ca e un joc totul... dc se da ceva unde e jocul fratilor? e concurs in toata legea si pretentiile vor fii pe masura ( nu ca acum nu am avea pretentii : poze frumoase - cine n.are digital nu capata nici un vot am si ex . dar il stiti si voi- si nu e drept... ; personalitate; stil; profesionalism; alea alea ... )

stiu ca in orice forum nr membrilor e important dar la fel de importanti sunt si membrii activi, dc cineva intra doar sa citeasca retete si sa voteze concursuri insa eu ca membru activ ( observati modestia .. nu am zis ca sunt m. de baza :lol: ) ce avantaj am :?: ...

pct 2 al lui Adi insa nu imi pare chiar necesar ... dc cineva e priceput si timp de 5 luni ia toate polonicele nu putem sa il dam deoparte 1 data la 2 luni ... doar ca sa ia polonice si altii ... cind o sa faca alea 5 stele poate sa ia o pauza ... e drept :P ... dar pina atunci sa participe dc ii face placere si sa cistige ca e dreptul ei /lui ...

mie personal mi-ar fii placut ca cineva sa poata concura si cu mai multe retete ... atunci ar fii cam greu sa spunem ca a fost votat autorul si nu reteta ... mai ales la concursurile care au teme usor de abordat ... la un tort sau vreo minune de muncesti 2 zile ... nu ma astept sa vina nimeni cu 10 torturi in concurs ...

ps
astept ca cei care au votat si nu au mesaje/retete sa intre aici macar sa ne spuna si punctul lor de vedere ... pt ca exista .. nu cred ca din zecile de voturi sunt cei care acum 2 ani scriau retete si intre timp nu ne mai spun o vorba ...

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 05/07/2007 06:09

pe mine ma streseaza toate regulile/discutiile astea, eu am participat la mai multe concursuri si chiar nu m-a deranjat niciodata nici cine a castigat, chiar daca nu a fost reteta mea preferata, nici daca s-au petrecut lucruri suspecte la numarul voturilor(asta, daca ce s-a sugerat aici ar fi adevarat...chiar nu are importanta). si cine a luat-o ca o mica distractie intre neprofesionisti nu cred ca are probleme cu regulile de pana acum.

singura problema ar fi daca intradevar cei care participa sunt de specialitate si atunci ii inteleg ca au pretentii. la partea asta i-am dat drepatate stellei. eu mai particip la concursuri(nu culinare, ci legate de profesia mea) si acolo am pretentii, desi si acolo e doar un joc, nu castigi nimic, dar egoul meu e mare cat casa cand e vorba de ceva ce stiu ca fac perfect si cred ca as fi avut reactia stellei la cele mai mici suspiciuni ca concursul nu e corect..... cred ca totul depinde de cine participa aici.

dar cum cel putin 90% suntem amatori(si participantii si juriul), oricate restrictii am pune nu prea poate fi un concurs corect: se voteaza poza nu reteta, rar se testeaza retetele inainte de vot, uneori votam cu autorul.....si scrie pe forum "Membrii aleg o tema in fiecare luna si voteaza cele mai reusite poze. " :D stiam asta de la inceput.........

eu ca sa fiu sigura ca e un concurs corect as pune un juriu de specialitate, neimplicat in "viata" forumului. dar pe langa ca si-ar pierde si RC din vizitatori, nu stiu cati am mai avea tupeul sa participam.

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 05/07/2007 08:43

Eu sunt de acord cu Ioana. Daca e joc, devine deja cam serioasa si stresanta discutia.
Si sunt de acord si cu ce zice crista, nu e nevoie sa obligam castigatorul polonicului sa fie doar particpant de onoare, si nici sa fie obligat sa participe, ca poate chiar nu vrea/poate luna respectiva.
Aaah si inca o parere: trebuie sa participe obligatoriu Cara si Crista, in fiecare luna, macar cate una :D .
Glumesc, dar pentru mine concursul e o parte a hobby-ului meu, si vreau sa ramana un hobby care ma destinde si nu un curs/concurs la o scoala de gastronomie sau ca pe o slujba de zi cu zi.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 05/07/2007 09:50

:? eu propun sa desfiintzam concursul :lol:

...sau sa ne amintim primele concursuri.. si sa le mimam.
pentru noii-veniti, vreau sa spun cat de fain era sa vii seara pe aici, pe rc..: povesteam, ne contraziceam, era un schimb de replici foarte placut. stiam sa fim ironici, autoironici, veseli, tristi dar nu ne lezam, nu pleca nimeni, nu ne suparam unii pe altii. conversatia era incitanta.se gatea bine si pe atunci. ne minunam cand vedeam ce iesea din mainile noastre (bun sau rau). aveam idei traznite ( concursul a fost o idee traznita, miza lui a fost o idee traznita..) nu stiu de ce vreti sa luam in serios totul si sa ne comportam ca niste adulti scortzosi.

va rog, daca se poate, sa refacem atmosfera de atunci ..cand ioana framanta cozonacul pe canapea iar voturile pleacau aproape singure spre cozonacul ala delicios si , in egala masura, spre tanara lui autoare ..

adevarul e ca mi-e dor de adinush, andrei, lili, nally, kia, miha1950, angi si multi altii care ..trec atat de rar pe aici.

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 05/07/2007 10:50

Se pare ca noi 5 suntem pana acum pe aceeasi unda. Si sa nu care cumva sa desfiintati consursul, ca Gabi al meu o sa sufere profund ( nu ma refer la sufletul lui, ci la stomac :D si apoi stresul de a o avea pe nevasta-sa nefericita, disperant gandul :( )
De doua zile rade de mine ca o sa cante la multi unui website :P .
Si mie mi-e dor de fete, si sper ca nu sunt pe aici prea des pt. ca sunt f. ocupate cu viata lor de zi cu zi. Si tocmai pt. ca vrem sa pastram atmosfera aia relaxata si de joc, cred ca "imi iau jucariile si plec" nu se potriveste. Ci dimpotriva... Asa ca perseveram si mai speram si iar gatim (vorba ta, ce-o fi si ce-o iesi, Doamne ajuta, dar cand iese bine, tare mult mi-ar fi placut sa fi stat toti impreuna la masa de-adevaratelea), si iar comentam Cara, nu-i asa, please?

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 06/07/2007 08:27

glumeam si eu cu desfiintzarea concursului..
cred ca mai eficienta este desfiintzarea orgoliilor sau simpla renuntare la ele..
si este foarte important sa invatzam ca macar aici nu este cazul sa trisam
in aceste doua zone trebuie lucrat.. si nu asupra vechiului regulament.
exista reguli in orice joc, toti cei care stiu jocul le respecta.
singurul lucru pe care nu trebuie sa-l uitam este ca ne jucam de-a concursul si nu concuram ca niste adevarati bucatari. n-avem evaluatori experti culinari (maestrii in asta culinara) impartiali, asa cum bine sublinia ioana..; nu-i avem, asta e realitatea.
nu trebuie sa ne erijam in maestrii culinari dar nici nu putem sa trecem cu vederea un joc incorect.

concluzia:
1. ne reconsideram un pic atitudinea fata de concurs, amintindu-ne ca e joc, nu camp de lupta in care ne riscam vieti, ranindu-ne orgolii;
2. ne revizuim statutul si ne amintim ca suntem amatori (mare parte dintre noi), nu experti culinari.
3. nu trisam, ca n-are sens sa facem asta si in plan virtual (e plin de trisori in realul in care traim cu totii)- facem un mare serviciu umanitatii daca suntem onesti.

..
cam asta e.

:cafea: :arrow: pentru cei matinali

in legatura cu regulamentele: adi, cred ca e mai bine sa pastrezi regulamentul vechi , schitat mai mult in joaca. daca il schimbi, deja dai un caracter serios concursului si trebuie sa dai si un premiu serios. 8) concursul a mers bine luni de zile.
e drept, in prezent scartzaie, dar nu acolo unde crezi tu (adica in regulamet), ci in capetele noastre.
regulamentele ingradesc, nu repara, nu vindeca..., nu rezolva probleme umane.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/07/2007 09:18

deci.... ?????????

concluzia finala???? ramane ca la inceput ??? pai macar s-ar putea face putina curatenie printre userii inactivi timp de 1 luna ( asa cum se face in toate forumurile ) .. ii stergi din baza de date pe care nu fac decit sa o incarce fara nici un avantaj pt restul comunitatii, le e blocat accesul de la adresa mail pe care au folosit-o o data .. si dc cuiva ii place sa isi faca adrese mail si sa se inscrie lunar numai ca sa bage zinzanie pe aici ... sunt liberi ca pasarea cerului .. dar eu cred ca vor renunta curind ...

si astept sa vad cu ce surpriza se va prezenta Cara ... ca eu una nu imi amintesc sa fii participat la concursurile pe care zice ca nu le ia in serios .. ci sunt o joaca... eu recunosc ca nu imi place sa fiu ultima ( dehh capricoarna ... ce sa fac ...) =)) =))

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 06/07/2007 09:24

daca nu iti amintesti trebuie sa cauti in arhiva concursurilor :?
am participat si eu candva cu o salata de vinete :cry: nu-si mai aminteste nimeni?? am castigat multa........experientza atunci :x :oops: si era sa particip si cu sarmale cu vitza, dar n-am vrut sa confisc polonicul :wink: :lol:

btw: nu particip la concurs din lene si din incapacitatea de a face ceva competitiv :wink:

iar aici se discuta regulamentul, nu participarea sau neparticiparea mea la concurs :oops:

concluzia 'finala' era la ceea ce am scris eu. nu este concluzia lui adi sau a moderatorilor de pe aici :wink:

Înapoi la “Anunturi si propuneri”