Pui cu tarhon

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Pui cu tarhon

Mesajde d_dana_a » 30/01/2011 11:07

Ingrediente:
1 pui
100 ml ulei
300 ml smantana
100 gr miez de paine
50 ml lapte
50 gr unt
8-10 gr tarhon uscat sau o legatura proaspat
sare, piper dupa gust
200 ml apa
Mod preparare:
Se spala puiul bine si se condimenteaza in interior si in exterior cu sare si piper.
Separat se face un amestec din miez de paine inmuiat in lapte, unt, tarhon , sare si piper. Cu amestecul obtinut se umple puiul, dupa care se unge bine cu ulei. Puiul se aseaza intr-un vas de yena , se pune un pahar de apa(200ml) ,restul de ulei si putin de tarhon presarat pe deasupra daca doriti.
Se pune puiul la cuptor la foc potrivit la inceput, dupa care la mic pentru a se patrunde bine. Cand acesta este semi patruns se inteapa din loc in loc cu un cutit.
Spre final cand puiul este aproape gata se pune smantana.
Dupa ce si-a creat o usoara crusta de la smantana se opreste focul si se lasa cateva minute .
Se serveste cald, cu garnitura de cartofi, salata de sezon si cu diferite sosuri.
Eu am servit puiul langa o portie de cartofi prajiti cu sos tartare si sos chili.
Pofta buna!!!
Fişiere ataşate
10.jpeg
10.jpeg (57.73 KiB) Vizualizat de 2804 ori
9.jpeg
9.jpeg (53.43 KiB) Vizualizat de 2804 ori
8.jpeg
8.jpeg (62.64 KiB) Vizualizat de 2804 ori
7.jpeg
7.jpeg (53.05 KiB) Vizualizat de 2804 ori
6.jpeg
6.jpeg (36.26 KiB) Vizualizat de 2804 ori
5.jpeg
5.jpeg (40.96 KiB) Vizualizat de 2804 ori
4.jpeg
4.jpeg (48.17 KiB) Vizualizat de 2804 ori
3.jpeg
3.jpeg (62.62 KiB) Vizualizat de 2804 ori
2.jpeg
2.jpeg (58.75 KiB) Vizualizat de 2804 ori
1.jpeg
1.jpeg (58.71 KiB) Vizualizat de 2804 ori
Ultima oară modificat 06/02/2011 03:36 de către d_dana_a, modificat 1 dată în total.
Imi place sa gatesc...
Imagine

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 31/01/2011 01:12

Pui cu tarhon nu am mancat.
Cred ca a fost bun, aromat...si are smantana, ceea ce mie imi place mult :buuun: :buuun: :buuun:

=D> =D> =D>
:flower: :flower: :flower:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 02/02/2011 08:15

lucia_bp scrie:Pui cu tarhon nu am mancat.
Cred ca a fost bun, aromat...si are smantana, ceea ce mie imi place mult :buuun: :buuun: :buuun:

=D> =D> =D>

:hug: :hug: :hug:

Intradevar este foarte aromat :roll: , iar in combinatie cu smantana este :buuun: :buuun: :buuun:
:hug: :flower: :pup:
Imi place sa gatesc...

Imagine

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 03/02/2011 11:50

Mmmmmm...o nebunieeeeeeeeeeeeeeeeee! :peace:
Bucataria salveaza Romania!

http://vorbalilianei.blogspot.com/

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 04/02/2011 09:23

lilianacostache scrie:Mmmmmm...o nebunieeeeeeeeeeeeeeeeee! :peace:

Intradevar e o nebunie :buuun: :buuun: :buuun: , este asa de fraged si gustos :peace:
Imi place sa gatesc...

Imagine

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 05/02/2011 05:48

Dana, fiind amandoua pe-aici, in Ardeal, este firesc sa ne placa aceleasi condimente :wink:

Recunosc ca in timp, am inceput sa ma dau si cu leustean (nu la sub-brat, dar nici departe nu sunt de-a gandi la un parfum sau deodorant pe baza de tarhon sau leustean =)) )

Puiul cu tarhon este o placere gustativa, olfactiva si vizuala de nota 10+...cu felicitari :flower: :flower: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 05/02/2011 07:49

Dana, fetelor, cum e tarhonul in R. ??? Nu e FOARTE aromat??? .....intreb pentru ca 40 gr , la cat e de usor cel uscat, cred ca da un gust foarte pronuntat puiului. Al meu are o aroma de ma inebuneste, daca pun o lingura la mancare deja e foarte mult......Exista mai multe specii cu arome mai pronuntate sau mai putin????.....mersi
Dana , puiul asta e fain =D> =D> am sa il pregatesc si eu, dar cred ca am sa sar peste sosul tartar la combinatia asta , poate am sa folosesc un sos de usturoi sau de hrean :hug: :pup:

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 06/02/2011 03:27

iuliajewel scrie:Dana, fiind amandoua pe-aici, in Ardeal, este firesc sa ne placa aceleasi condimente :wink:

Recunosc ca in timp, am inceput sa ma dau si cu leustean (nu la sub-brat, dar nici departe nu sunt de-a gandi la un parfum sau deodorant pe baza de tarhon sau leustean =)) )

Puiul cu tarhon este o placere gustativa, olfactiva si vizuala de nota 10+...cu felicitari :flower: :flower: :flower:

Ador condimentele :roll:
Multumesc... :hug: :flower: :pup:
Imi place sa gatesc...

Imagine

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 06/02/2011 03:34

pupi scrie:Dana, fetelor, cum e tarhonul in R. ??? Nu e FOARTE aromat??? .....intreb pentru ca 40 gr , la cat e de usor cel uscat, cred ca da un gust foarte pronuntat puiului. Al meu are o aroma de ma inebuneste, daca pun o lingura la mancare deja e foarte mult......Exista mai multe specii cu arome mai pronuntate sau mai putin????.....mersi
Dana , puiul asta e fain =D> =D> am sa il pregatesc si eu, dar cred ca am sa sar peste sosul tartar la combinatia asta , poate am sa folosesc un sos de usturoi sau de hrean :hug: :pup:

Tarhonul cred ca e la fel :) , numai ca intradevar am gresit cand am scris gramajul :badday: , am vrut sa scriu 8-10 gr( se pune in functie de gust)
Multumesc pentru observatie :hug: :pup: :flower: ( sincer m-am grabit putin cand am postat reteta :D )
Imi place sa gatesc...

Imagine

yafa

Mesajde yafa » 07/02/2011 08:12

Trebuie sa fi fost delicios, nu am mancat niciodata cu carnita tarhonul, l-am gustat in combinatie cu peste mai mult.
Multumesc pentru idee, voi incerca.
:hug: :) :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”