PROTv si Imnul National

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Sunteti de acord cu atitudinea PROTv-ului ?

Chestionarul s-a închis pe data de 23/12/2005 07:48

DA
4
29%
NU
10
71%
Nu ma intereseaza subiectul
0
Niciun vot

Voturi totale: 14

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 21/12/2005 11:12

Si eu sunt de acelasi principiu.Aceste orchestratii(nu numai pe ritmul manelelor) mii se par o parodie, ori sunt anumite subiecte care nu pot fi parodiate.Nu-ti poti permite sa parodiezi drapelul, stema, imnul...
Fara a face parada de patriotism.Va puteti imagina Marseillaisa in diferite ritmuri? Sau mai corect spus va puteti imagina ca francezii ar accepta asa ceva?
Ca sa nu mai vorbim de pericolul subculturii .Intr-o discutie cu elevii mei despre manele, o fetita(13 ani),de altfel un copil deosebit de inteligent, mi-a spus:"noi nustim sa ascultam altceva.Parintii nostri asculta manele, pe unde ne ducem auzim tot manele,asa ca si noi am ajuns sa consideram ca asta trebuie sa ascultam."
Si mai vine si PROTV-ul in ziua nationala sa consolideze situatia!
Pentru ca daca noi, adultii , stim sa butonam si sa cautam altceva, un copil va crede ca asa trebuie sa se intample, si Doamne ferste sa nu-i vedam maine -poimaine bataindu-se pe imnul national cantat de Adrian Copilul Minune!

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 21/12/2005 11:14

Asta e cel mai tare raspuns de pana acum :) Ce treaba au handbalistele cu imnul si manelele ? A doar ca a fost minune la petrecere si le-a cantat o manea ?
Eu spun ca incepem sa confundam lucrurile doar de dragul dezbaterii :) E genul de faza cand vorbim unii cu altii si la un moment dat se observa ca unul din cei de acolo nu are sapca. Foarte rau si vorba cuiva , " nu esti in chestie " . Curios dar toata lumea pare sa ignore faptul ca PROTV-ul a prezentat si imnul national cantat in varianta oficiala plus cateva alte variante cu intentia clara de a satisface dorintele telespectatorilor ( pentru ca, fiind o televiziune comerciala privata, trebuie sa aiba grija de toti, oricum ar fi ei ).
Nu consider aceasta atitudine deplasata absolut deloc si cred ca toti locuitorii tarii trebuiesc tratati egal ca oameni si nu cu condescendenta. E daunator.

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 21/12/2005 11:22

Cat despre imn si drapel, americanii au avut cei mai vanduti chiloti , acei cu steagul american :) Sa nu mai zic de batiste si altele.
Cat despre subcultura, ea exista si daca nu dadea PRO TV -ul imnul respectiv. Problema influentarii copiilor si a educatiei lor nu se rezuma la paordierea imnului si e un subiect mult mai amplu. Depinde de parinti si de anturaj.

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 22/12/2005 04:14

Si asta inseamna ca trebuie a facem si noi la fel ... sa gandim mai putin (sau deloc) si sa vindem mai mult ...

Nu inteleg unde in discutia asta a fost vorba de xenofobie sau mai stiu eu ce de genul asta ...

Ar trebui sa felicitam initiativele de genul asta si sa batem din palme? Acusi de Craciun o sa aud Florile Dalbe pe ritm de manea in seara de Craciun si pe TVR1 ... asta nu iti zice nica ... ???? :mrgreen:

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 22/12/2005 09:03

Ba imi spune. Imi spune ca facem un pas spre Europa. Ca nu ne mai luam asa de in serios si ca in sfarsit ajungem la permisivitatea occidentala.
Si daca am sa vad Florile Dalbe pe TVR 1 am sa dau pe Realitatea sa vad stiri pe care am sa le judec singur. Acelasi motiv pentru care nu ma uit la stirile de la ora 5 , politia in actiune si alte emisiuni de gen.
Ce vobim noi aici e un tip de CNA care interzice spoturi ca trec aia pe rosu... Si ce daca ? EU nu pot sa judec pentru mine ? Trebuie sa-mi spuna cineva cum e bine si ce sa ma influenteze ?
Tocmai daca alegi drumul bun printre atatea ispite devii un om de calitate. De care avem cu totii nevoie. Devii handbalista :) :twisted:
Iar copii de astazi sunt niste creatii foarte interesante. Mult mai deschisi la minte decat eram noi. Dar si mult deosebiti.
Cine doreste sa vorbim despre ei sa deschida alt topic :)

Alinuta
Incepator

Mesajde Alinuta » 22/12/2005 10:36

Am inteles :) esti un suporter infocat al spiritului europene si un ganditor liber. Totusi mi se pare ca discutia era despre tratarea cu respect a anumitor valori nationale sau pur si simplu romanesti daca acestea mai exista si nu de libertatea de exprimare.

Poate ar fi bine sa deschidem despre influenta manelelor alt topic unde sa discutam efectul lor asupra copiilor si al societatii ...

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 22/12/2005 11:00

Nu chiar infocat dar convins :) Si mai cred ca noi romanii vorbim mult si nu facem nimic :-P In schimb ne cautam scuze pentru situatia in care ne aflam.
Topicul despre manele e inutil din punctul meu de vedere pentru ca aici suntem toti de acord. Nu au ce cauta in vietile noastre dar ele totusi exista.
Eu spun ca o politica toleranta fata de semeni e cea normala.

octavian
Moderator

Mesajde octavian » 22/12/2005 05:28

toleranta fata de subcultura nu cred ca intra in discutie.

pur si simplu, e mai grav ca acceptam prezenta ei exact acolo unde se vede cel mai bine, unde se poate impune ca normalitate, etc.

cu ceva vreme in urma, adik prin anii 20-30, se vorbea despre "formele fara fond" (parca Titulescu are un studiu exact pe tema asta); in manele io nici macar "forme" nu vad...

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 22/12/2005 05:58

Nu inteleg si basta. Cum oare reusiti sa evitati subiectul cu atatea eludatii despre meandrele concretului pentru a nu discuta de incognoscibilul vetust si aprioric .
Un ochi atent ar fi citit mai sus faptul ca "nu are rost sa discutam de manele ca nu le apreciaza nimeni pe forumul asta " sau nu am auzit eu inca.
Ca sa punctez mai clar, imnul cantat pe ritm de manea devine manea ?
Poate asta ajuta la clarificare :-P

octavian
Moderator

Mesajde octavian » 22/12/2005 10:42

Raspuns: nu e cazul sa vorbim daca e sau nu manea, ci doar ca e bataie de joc...

Înapoi la “Zona libera”