Propuneri modificare mod votare concurs

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

adi
RC Admin
RC Admin

Propuneri modificare mod votare concurs

Mesajde adi » 17/08/2010 01:02

Am deschis aceasta discutie in ideea de a propune solutii pentru imbunatatirea modalitatii de votare in concurs.

Se urmareste in primul rand limitarea/eliminarea spamarii forumului in perioada de votare

La momentul de fata avem:
- limitare de 50 mesaje pe forum per utilizator pt a putea vota
- limitare votare multipla de pe acealasi ip
- monitorizarea de catre moderatori a conturilor create special pentru votare (flux mare de mesaje fara sens in perioada votarii si nu numai) + stergerea de mesaje in masura aparitiei acestora + notificarea administratorului in vederea suspendarii contului/stergerii
- eventuala anulare a voturilor venite de pe astfel de conturi

O propunere a fost cea de a limita automat de la inceput votarea celor ce posteaza un nr. de mesaje f mare in perioada votarii pt. concursul in curs de desfasurare. Aceasta ar veni in sprijinul moderatorilor (+ o optiune de blocare a conturilor)
Ultima oară modificat 02/09/2011 05:46 de către adi, modificat 1 dată în total.

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 17/08/2010 01:21

Eu propun o vechime pe forum, cel putin 2 luni cu activitate sustinuta, retete cu poze si pas cu pas macar 10-15.
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/08/2010 01:43

Si eu spun ca vechimea mai mare ar trebui sa fie un criteriu, imi scuzati naivitatea, dar de ce ar clona cienva voturile sau ar frauda concursul, care sa fie scopul?! mie nu mi-a trecut prin cap asa ceva, chair daca ,de ex, reteta de luna aceasta de pe locul I nu il merita, dupa parerea mea, si stiu bine ca se voteaza mult si pe prietenii...

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 17/08/2010 02:20

yafa scrie:Eu propun o vechime pe forum, cel putin 2 luni cu activitate sustinuta, retete cu poze si pas cu pas macar 10-15.

Dupa cum a spus si yafa, o prima modificare de bun augur poate sa fie :
marirea numarului minim de poze.
*Sunt insuficiente trei poze
**Ar trebui sa fie prezentata reteta pas cu pas- cu cat or sa fie mai multe detalii cu atat mai bine
***Putem solicita minimum 8 poze In legatura cu nr minim, se poate pune un chestionar de o zi ca sa ajungem la un consens. Fapt este ca trebuie marit.

In legatura cu vechimea pe forum, nu stiu ce sa zic. Nu trebuie descurajati nici cei foarte noi. Trebuie sa se implice si ei in viata comunitatii. Unii pot avea activitate o singura luna (activitate sustinuta).
Apoi ar trebui sa lamurim ce numim noi "activitate sustinuta". Unii ar putea considera ca au activitate daca fac comentarii la diferite retete postate de altii.
E si asta un fel de activitate.
Nu putem sa consideram activitate sustinuta nici publicarea de retete in cartea de bucate (pentru ca nu postam azi si apare maine reteta- procesul asta inghite timp, se poate lungi pe cateva saptamani- perioada de asteptare a publicarii retetelor)-> deci nu putem considera un criteriu pentru activitatea sustinuta, postarea in cartea de bucate.
Propunerea privind vechimea membrilor pentru a avea drept de vot trebuie foarte bine procesata, pentru ca se pare ca ridica multe semne de intrebare.

ps. Ce vreau sa lamurim: discutam reguli referitoare atat la votare, cat si la participarea la concurs, ok?

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 17/08/2010 02:27

elena.elena scrie:Si eu spun ca vechimea mai mare ar trebui sa fie un criteriu, imi scuzati naivitatea, dar de ce ar clona cienva voturile sau ar frauda concursul, care sa fie scopul?! mie nu mi-a trecut prin cap asa ceva, chair daca ,de ex, reteta de luna aceasta de pe locul I nu il merita, dupa parerea mea, si stiu bine ca se voteaza mult si pe prietenii...

Elena, scumpo, nici eu n-am inteles decat f. tarziu mecanismul (chiar am raspuns unor mesaje - deci am fost mai naiva decat tine) dar cand am vazut ca subiectul are predicat si atribut, m-am prins :D
Dar prea tarziu m-am dumirit (apucasem sa votez...Sarlota I, Canoli II, Cafea III, atat functie de reteta, gust, prezentare + poza cat si functie de gusturile mele, subiective dar nu intr-atat cat sa nu vad o reteta buna la prima citire sau vedere)
Daca stiam ca se ajunge aici nu votam, oricum sunt prea noua, dar am considerat ca ma pricep suficient la bucatarie si m-am bucurat la vederea unor retete si poze de-mi lasa gura apa, zau, si nu m-am putut abtine.
Tot din cauza de novice nici n-am comentat retetele :?

Am vazut si citit lucruri incomparabil mai urate pe alte site-uri; aici nu s-a ajuns la un ton prea ridicat, hai sa apreciem asta si sa lasam ca cei mai intelepti ca noi sa aduca modificarile cuvenite regulamentului.

Pana atunci, low profile :peace:
Ultima oară modificat 18/08/2010 09:07 de către iuliajewel, modificat 1 dată în total.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 17/08/2010 02:32

elena.elena scrie:Si eu spun ca vechimea mai mare ar trebui sa fie un criteriu, imi scuzati naivitatea, dar de ce ar clona cienva voturile sau ar frauda concursul, care sa fie scopul?! mie nu mi-a trecut prin cap asa ceva, chair daca ,de ex, reteta de luna aceasta de pe locul I nu il merita, dupa parerea mea, si stiu bine ca se voteaza mult si pe prietenii...

Cum adica "de ce ar frauda cineva concursul, care sa fie scopul?" Este foarte simplu: castigarea concursului. Si nu e vorba ca cineva cloneaza voturi, e vorba ca cineva foloseste un alt calculator (cu alt ip) sau apeleaza la un amic si isi face in graba un cont nou si tasteata mesaje de lauda (foarte in voga pe forumul nostru***) pentru toate retetele care ii ies in cale, totalizeaza 50 de mesaje si capata drept de vot. Asta e un user oprtunist/prefabricat, cel de care incercam sa scapam printr-un nou regulament.

Eu nu am dovezi ca s-a votat "pe prietenii" si daca nu am dovezi nu pot sa intru intr-o polemica. Banuiesc ca cei care au votat reteta de pe primul loc au testat si au apreciat reteta. Sotul meu, de exemplu, e un mare fan limette. Nu stie de reteta asta, dar daca ar afla, ar vrea imediat tipul asta de inghetata. :? Evident, nu o sa afle! 8) 8) 8)
Sfatul meu este sa nu ne lansam in speculatii fara sa avem dovezi si argumente.

**Si v-as mai ruga sa spuneti direct ce ganditi, fara insinuari, fara apropouri. Suntem adulti si putem sa ramanem si intr-o discutie in contradictoriu in limitele bunei-cuviinte.
Ultima oară modificat 17/08/2010 02:53 de către cara, modificat de 3 ori în total.

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 17/08/2010 02:37

Eu sunt de accord cu tine Cara ca cei noi nu trebuie sa se simta dati la o parte, insa, in fiecare forum exista un regulament, care trebuie respectat, nu? Cu ce deranjeaza pe un forumist care este serios ca nu voteaza o luna sau doua?
Daca intr-adevar vrea sa ramana pe site, se simte bine si vrea sa fie in aceasta comunitate, nu cred ca asta il deranjeaza, caci se integreaza si vorba aceea timpul trece repede.

Cat despre activitatea sustinuta poate fi pe forum, retetele pot fi pe forum si in lista de asteptare pentru carte. Pentru aceasta optiune exista metoda de control, atata timp cat retetele in asteptare pot fi vizualizate in lista.
E adevarat ca e munca ca sa poti verifica, insa daca nu are activitatea aceasta, oricine poate veni si spune, ok scriu raspunsuri la retete timp de 2 luni si mi-am facut activitatea pe forum, ajungem la aceeasi poveste cu no de mesaje si la revedere.
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 17/08/2010 02:51

yafa scrie:Eu sunt de accord cu tine Cara ca cei noi nu trebuie sa se simta dati la o parte, insa, in fiecare forum exista un regulament, care trebuie respectat, nu? Cu ce deranjeaza pe un forumist care este serios ca nu voteaza o luna sau doua?
Daca intr-adevar vrea sa ramana pe site, se simte bine si vrea sa fie in aceasta comunitate, nu cred ca asta il deranjeaza, caci se integreaza si vorba aceea timpul trece repede.

Cat despre activitatea sustinuta poate fi pe forum, retetele pot fi pe forum si in lista de asteptare pentru carte. Pentru aceasta optiune exista metoda de control, atata timp cat retetele in asteptare pot fi vizualizate in lista.
E adevarat ca e munca ca sa poti verifica, insa daca nu are activitatea aceasta, oricine poate veni si spune, ok scriu raspunsuri la retete timp de 2 luni si mi-am facut activitatea pe forum, ajungem la aceeasi poveste cu no de mesaje si la revedere.

Nici nu stiu cand am publicat prima reteta pe forum. Nu vreau sa imi amintesc nici cat timp mi-a trebuit sa public in cartea de bucate...Poate ca nu sunt cea mai indicata sa dezbat pe tema asta :? :P =))

Deci propunerea nr 2 este : vechimea pe forum cu activitate sustinuta (* adica publicarea a minim trei retete pe forum 8) Ramane sa ne decidem la o luna sau doua sau poate mai vin propuneri privitoare la nr de luni. Tot aici: cred ca nu trebuie sa fortam pe nimeni sa comenteze laudativ retete si sa definim asta ca activitate Unii pot sa fie mai timizi, sau pot sa fie perioade in care sa nu fie prea multa activitate pe forum: deci efectiv sa nu ai ce zice
:cafea:

Pana la urma nu e chiar asa de grav sa cerem celor care voteaza sa demonstreze si ei la randul lor ca stiu ce inseamna sa gatesti, nu? Adica postarea unei retete pe forum sau a trei retete (cum ziceam anterior) nu mi se pare chiar un capat de lume.. :wink:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 17/08/2010 03:04

iuliajewel scrie:Daca stiam ca se ajunge aici nu votam, oricum sunt prea noua, dar am considerat ca ma pricep suficient la bucatarie si m-am bucurat la vederea unor retete si poze de-mi lasa gura apa, zau, si nu m-am putut abtine.
Tot din cauza de novice nici n-am comentat retetele :?

Am vazut si citit lucruri incomparabil mai urate pe alte site-uri; aici nu s-a ajuns la un ton prea ridicat, hai sa apreciem asta si sa lasam ca cei mai intelepti ca noi sa aduca modificarile cuvenite regulamentului.

Pana atunci, low profile :peace:

Pai, Iulia, din cate am observat, tu chiar ai activitate sustinuta pe forum( ca tot discutam ce inseamna activitate sustinuta). Obiectiv vorbind, nu te incadrezi in categoria "novice" si este o reala placere sa citim comentariile si prezentarile retetelor. Asa ca : nu fii modesta.
In alta ordine de idei, modificarile trebuie aduse cu aportul membrilor activi. Nu ne clasificam aici in intelepti si neintelepti :P =)) Si cred ca nici nu ne punem problema pe un site culinar sa facem astfel de departajare :lol: :P =))

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 17/08/2010 03:35

Daca reteta mea a iesit pe primul loc asta nu inseamna ca a fost votata de catre cei noi veniti.Asta se poate dovedi foarte simplu...il rog pe Adi sa confirme.
De cand s-a deschis votarea am fost bombardata de comentarii de genul asta....e o reteta simpla si celor care nu le-a placut nu au votat-o.Probabil trebuia sa scriu dupa ce am inscris-o in concurs "Nu o votati!!! e o reteta simpla,acra ce nu merita votul vostru".Nu aveti decat sa o descalificati ,sa dati premiul cui doreste ..Elena,Cristyd,Pisi,Ioneluta ...si care or mai fi. Cat despre votul pe prietenii si acesta poate fi dovedit...dar asta sa se dovedeasca la toate retetele castigatoare de pana acum.Eu accept si parerile negative dar cand sunt bine intemeiate.Cei ce si-au spus parerea ar fi trebuit sa incerce aceasta reteta si dupa aia sa comenteze.

Eu propun ca retetele ce participa la concurs sa primeasca 50%din votul userilor si 50% din votul unei comisii din staful RC (nu moderatori si editori)cred ca astfel nu ar mai fi discutii.
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”