Prajituri dietetice.

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Simosymo
Incepator

Prajituri dietetice.

Mesajde Simosymo » 25/02/2006 10:26

Daca stiti retete de prajituri dietetice sau dulciuri cu putine calorii scrieti-le va rog aici.
Suntem asa de multe cele care vrem sa slabim sau sa ne mentinem la o anumita greutate.
Vrem sa mai mancam si noi cate ceva dulce! :cry:
La cofetarii se mai fac si prajituri dietetice - poate citeste aici cineva care lucreaza in domeniu si ne ajuta cu o reteta doua!

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 25/02/2006 10:37

Simona, tortul cu crema de mere pe care l-am postat la retete ilustrate este un tort dietetic:nu are nici unt, nici lapte.Frisca este vegetala si poti sa pui doar pt ornament.Si zaharul il mai poti reduce cu cca 50 de grame(nu mai mult, caci si eu l-am mai redus!)
Ultima oară modificat 25/02/2006 10:54 de către miha1950, modificat 1 dată în total.

Simosymo
Incepator

Prajituri dietetice

Mesajde Simosymo » 25/02/2006 10:38

VREAU SA FIU EU PRIMA CARE SCRIE AICI O RETETA :wink:
COZONAC DIETETIC
Ingrediente:
30 g drojdie de bere
300 ml lapte
30 picaturi de zaharina lichida
300 g faina alba
100 ml ulei
½ lingurita sare
cacao
nuca pisata

Preparare:Se inmoaie drojdia de bere in laptele caldut in care s-a topit inainte zaharina. Se adauga faina alba, uleiul si sarea si framanta ca la orice cozonac.
Apoi se pregatesc doua foi, una alba si una cu cacao care se pun una peste alta pentru a-i da forma de rulada. Acestea se aseaza in tava de cozonac unsa cu margarina si tapetata cu faina si se lasa sa creasca aproximativ 15 minute, dupa care se baga la cuptor.
Cand este copt, cozonacul se scoate, se uda cu putina apa si se pudreaza cu nuca pisata.

Simosymo
Incepator

Prajituri dietetice

Mesajde Simosymo » 25/02/2006 10:43

Merci mult Miha.
Am sa iau reteta de acolo si cu siguranta il voi incerca.
Mie imi plac foarte mult prajiturile si m-am gandit ca o fi cineva pe aici care sa stie niste retete dietetice sa pot manca si eu din cand in cand ceva dulce. :lol:

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 25/02/2006 10:47

Pai de aici ni se trag kilogramele...Si eu ador dulciurile si greu rezist tentatiei.
Incearca si retetele prajiturilor de post.In general sunt hipocalorice.

Simosymo
Incepator

Prajituri dietetice

Mesajde Simosymo » 25/02/2006 10:51

Asa e. Eu doar atunci cand tin regim nu ma ating de parjituri. Si atunci cu foarte mare greu rezist tentatiei! :cry:
Ok, chiar acum am sa ma uit la prajiturile de post.

elena.elena
Bucatar Sef

Prajitura cu banane

Mesajde elena.elena » 20/10/2007 06:22

Buna fetelor! Eu incerc sa tin regim , sa mananc dietetic mai bine zis, pt ca am de dat jos muuuulte kg:( Am gasit aceasta reteta, o sa o incerc dar pana atunci v-o las si voua, pentru momente de "criza":)
Ingrediente:
2 oua
1/2 cana faina
1/2 cana zahar
1/2 margarina
1/4 lingurita de praf de copt
2 banane – piure
Preparare:
Bate margarina cu zaharul pana rezulta o crema si adauga ouale, piureul de banane si 3 linguri de apa. Adauga faina, praful de copt si un varf de sare. Se amesteca pana obtii o compozitie omogena. Varsa compozitia intr-o tava. Se pune la cuptorul incins, pentru 50 de minute. Se portioneaza si apoi se serveste rece.
Pofta buna!

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Re: Prajitura cu banane

Mesajde nicoleta64 » 22/10/2007 01:49

elena.elena scrie:Buna fetelor! Eu incerc sa tin regim , sa mananc dietetic mai bine zis, pt ca am de dat jos muuuulte kg:( Am gasit aceasta reteta, o sa o incerc dar pana atunci v-o las si voua, pentru momente de "criza":)
Ingrediente:
2 oua
1/2 cana faina
1/2 cana zahar
1/2 margarina
1/4 lingurita de praf de copt
2 banane – piure
Preparare:
Bate margarina cu zaharul pana rezulta o crema si adauga ouale, piureul de banane si 3 linguri de apa. Adauga faina, praful de copt si un varf de sare. Se amesteca pana obtii o compozitie omogena. Varsa compozitia intr-o tava. Se pune la cuptorul incins, pentru 50 de minute. Se portioneaza si apoi se serveste rece.
Pofta buna!

Bine ai venit elena.elena! :flower:
Multumim pentru reteta!...este simpla si cred ca piureul de banane ii da un gust bun. :roll:
Eu nu tin regim, in general stau atenta dar asa cum zici tu, momente de "criza",am si eu ...cu tot ce vad pe aici pe forum,ma ingras. :wink:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”