Prajitura pufoasa cu fructe

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Prajitura pufoasa cu fructe

Mesajde nicoleta64 » 24/04/2014 04:19

Aceasta prajitura cu fructe, imi aduce aminte de copilarie. Este o reteta de familie ,de la matusa mea .Eu am facut-o cu capsuni dar se poate face si cu alte fructe proaspete. Este delicioasa! :roll:

Ingrediente:
200 gr. faina
200 gr. smantana
200 gr. zahar fin sau pudra
2 oua
3/4 plic de praf de copt
1 plic zahar vanilat sau aroma vanilie
300-400 gr.fructe proaspete -capsuni, caise, piersici, mere, pere,cirese ,visine...
Pentru o tava mare de cuptor, dublati cantitatile.

Mod de preparare:
Se freaca bine cu mixerul ouale cu zaharul, smantana si un varf de sare. Se adauga faina cernuta impreuna cu praful de copt si vanilia. Se tapeteaza o tava rotunda diametru 24-26 cm. cu hartie de cuptor sau unsa cu unt si tapetata cu faina. Se pune compozitia in tava ,deasupra se pune fructa spalata ,scursa de apa si taiata bucatele.Se coace in cuptorul incalzit ,la 180°,circa 40 minute. Se face proba cu scobitoarea. Cand se raceste, daca vrem putem presara deasupra cu zahar pudra, apoi se portioneaza.
Fişiere ataşate
100_0379.jpg
100_0379.jpg (65.17 KiB) Vizualizat de 4948 ori
100_0359.jpg
100_0359.jpg (124.09 KiB) Vizualizat de 4948 ori

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 24/04/2014 05:38

Nico ce bine arata imi plac prajiturile cu fructe :buuun: felicitari :master: :master: =D>
claudia

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 24/04/2014 06:06

Vaaaai, Nicoleta :!: M-ai dat gata cu prajitura acesta cu fructe :o :o :o O minunatie :peace: Buna reteta =D> :master: :flower: Tare, tare bine arata :master: :master: :master: , iar felia... Hmmmm :roll: Yamy, yammmmyyyyy :buuun: :buuun: :buuun:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 24/04/2014 11:31

Este foarte frumoasa prajitura pe care ai pregatit-o... :vis: iar textura se vede pufoasa... Sunt sigura ca a fost delicioasa! Este un desert excelent. :hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 25/04/2014 06:58

Nico, am in plan o praji zilele astea, fructe proaspete chiar am cumparat azi( capsuni) si sper sa mai ramana ceva pana sambata cand am timp de bucatarit....faina reteta, multumesc ca ai impartasit-o cu noi :hug: :pup:

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 26/04/2014 08:54

Wauuuuuuuuuuuuuuuuuuu..............ce bine arata =D> =D> =D>
:master: :master: :master:
:hug: :pup: :love: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/04/2014 09:39

Nico, am cumparat fructe proaspete( capsuni) dar s-au transformat in bucatele micute amestecate cu zahar si puse deasupra clatitelor americane( dorinta celui mic) asa ca am ramas fara prospaturi.
Ma gandesc oare ce ar fi sa pun fructe congelate si deasupra pe blatul necopt un strat de branza de vaci???
Ce zici ar merge??
Te intreb pentru ca tu sti textura aluatului inainte de a fi copt si cam cum crezi ca s-ar comporta cu branza si fructele congelate puse asa cum am scris mai sus??? :hug: :pup: si astept rabdatoare raspunsul :D

nicoleta64

Mesajde nicoleta64 » 01/06/2014 06:20

pupi scrie:Nico, am cumparat fructe proaspete( capsuni) dar s-au transformat in bucatele micute amestecate cu zahar si puse deasupra clatitelor americane( dorinta celui mic) asa ca am ramas fara prospaturi.
Ma gandesc oare ce ar fi sa pun fructe congelate si deasupra pe blatul necopt un strat de branza de vaci???
Ce zici ar merge??
Te intreb pentru ca tu sti textura aluatului inainte de a fi copt si cam cum crezi ca s-ar comporta cu branza si fructele congelate puse asa cum am scris mai sus??? :hug: :pup: si astept rabdatoare raspunsul :D

Draga Pupi...acum am vazut acest mesaj. :shock: De ceva timp nu imi mai vin notificarile de la RC ...si cand intru pe RC ,ma duc direct la "Ce e nou ?" ..de la ultima vizita dar nu stiu cum nu am vazut . :(
Azi am ceva timp si m-am gandit sa imi pun ultimile retete in cartea de bucate si cand am intrat acum la reteta am vazut... :bum:
Cam tarziu dar iti raspund...cred ca ar merge un strat subtire de branza iar deasupra fructe maruntite si zahar :peace: Scuze ! :hug:

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 13/09/2015 11:20

Asa o prajitura pufoaasa!
Cutia mea de smintina (fermentata, 24%gras), a avut 250g (si trebuia urgent consumata), asa ca am pus inca vreo 2 linguri de faina, plicul intreg de praf de copt, si 2 linguri de Rom; deasupra mere cuburi si fulgi de migdale. Presarat cu zahar pudra, ca au fost merele cam akre si aluatul cu mai putin zahar
Iiimmmm.... =D> =D>

nicoleta64

Mesajde nicoleta64 » 20/09/2015 01:05

angela_de scrie:Asa o prajitura pufoaasa!
Cutia mea de smintina (fermentata, 24%gras), a avut 250g (si trebuia urgent consumata), asa ca am pus inca vreo 2 linguri de faina, plicul intreg de praf de copt, si 2 linguri de Rom; deasupra mere cuburi si fulgi de migdale. Presarat cu zahar pudra, ca au fost merele cam akre si aluatul cu mai putin zahar
Iiimmmm.... =D> =D>

Ma bucur ca ti-a placut! Buna si cu rom in aluat... :roll:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”