Postul Pastelui

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 22/02/2007 11:26

Cand eram in Romania, tineam post asa cum il tineau toti romanii,fara carne,ou,branza,lapte,doar vegetale iar peste doar in perioada dezlegarii la peste.Cand m-am stabilit in Italia, am devenit catolica, deoarece vroiam sa ma marit in biserica.Deci eu,din 1991 tin post cum se tine aici la catolici.
Se mananca vegetale, dar si branza,oua,lapte, fara carne.
In schimb se poate manca peste pe toata perioada postului.
Ieri, mi-a spus o vecina nascuta aici(care invata religia(catechismo) la copii,intre clasa aIIa si clasa aVa)motivul de ce peste si nu carne.
La origine,cu multi ani in urma, carnea era un aliment de lux,ca sa spun asa, nu se manca asa des ca in zilele noastre.Prin post se intelege sa faci un sacrificiu deci doar cine isi permitea sa manance carne mai des, a decis, macar in aceasta perioada, sa se sacrifice, sa renunte la un aliment de lux cum era carnea.
Pestele in acele timpuri se gasea mai usor.In Evanghelie,se povesteste des de acest aliment,deci nu era un sacrificiu sa te abti dela el.SEmnul de a se recunoaste intre cristiani era desenul unui peste,ISUS a multiplicat pestele...
Dar atentie,este adevarat ca se poate manca peste (aici la catolici) dar nu pentru asta ai dreptul sa mananci langusta in fiecare zi sau sa te umfli de peste fript ca place mult si asa zici ca ai tinut post.Atunci nu mai este considerat un "sacrificiu".
Este o chestie de interpretare. Poate si Theodora a schimbat modul de a tine post,se vede ca si in Grecia,ca in Italia, se poate manca peste.
Eu am schimbat modul de a tine post(tin cu peste) deoarece sunt catolica.
In ceace priveste postul ortodox,am gasit ceva interesant pe net la:
http://www.crestinortodox.ro/Articol_de ... 11429.html

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 22/02/2007 03:06

nicoleta64 scrie:Cand eram in Romania, tineam post asa cum il tineau toti romanii,fara carne,ou,branza,lapte,doar vegetale iar peste doar in perioada dezlegarii la peste.Cand m-am stabilit in Italia, am devenit catolica, deoarece vroiam sa ma marit in biserica.Deci eu,din 1991 tin post cum se tine aici la catolici.
Se mananca vegetale, dar si branza,oua,lapte, fara carne.
In schimb se poate manca peste pe toata perioada postului.
Ieri, mi-a spus o vecina nascuta aici(care invata religia(catechismo) la copii,intre clasa aIIa si clasa aVa)motivul de ce peste si nu carne.
La origine,cu multi ani in urma, carnea era un aliment de lux,ca sa spun asa, nu se manca asa des ca in zilele noastre.Prin post se intelege sa faci un sacrificiu deci doar cine isi permitea sa manance carne mai des, a decis, macar in aceasta perioada, sa se sacrifice, sa renunte la un aliment de lux cum era carnea.
Pestele in acele timpuri se gasea mai usor.In Evanghelie,se povesteste des de acest aliment,deci nu era un sacrificiu sa te abti dela el.SEmnul de a se recunoaste intre cristiani era desenul unui peste,ISUS a multiplicat pestele...
Dar atentie,este adevarat ca se poate manca peste (aici la catolici) dar nu pentru asta ai dreptul sa mananci langusta in fiecare zi sau sa te umfli de peste fript ca place mult si asa zici ca ai tinut post.Atunci nu mai este considerat un "sacrificiu".
Este o chestie de interpretare. Poate si Theodora a schimbat modul de a tine post,se vede ca si in Grecia,ca in Italia, se poate manca peste.
Eu am schimbat modul de a tine post(tin cu peste) deoarece sunt catolica.
In ceace priveste postul ortodox,am gasit ceva interesant pe net la:
http://www.crestinortodox.ro/Articol_de ... 11429.html

Se pare ca mai mult decat o chestiune de interpretare, in Grecia lucrurile stau cam asa (asa am primit informatia de pe forumul aceluiasi site de care vorbesti):

"Alimentele pe care le enumerezi (fructele de mare) NU sunt de post. Exista o explicatie pentru Grecia. In perioada turcocratiei, cand turcii invadasera Grecia si dadusera foc la tot, grecii nu mai aveau de mancare decat pestele si fructele de mare...findca au multa, multa mare. Asa ca s-a dat dezlegare, ca sa nu moara lumea de foame, sa manance fructe de mare si peste. Dupa aceasta perioada, unii au revenit la forma de post de dinainte, altii nu."

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 22/02/2007 04:20

Interesanta explicatie ... iar grecii neam de negustori :lol: au mers inainte ca au interes, ar cam "sta pe bara" citeva luni pe an pescarii lor altfel.

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”