Postul Pastelui

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

LAUR
Incepator

Multumesc

Mesajde LAUR » 21/02/2007 02:19

multumesc pentru retete.Sunteti siguri(re) ca scoicile si calamari,sepia, in fine fructele de mare sunt de post? Daca este asa inseamna ca am rezolvat problema meniului pentru 3 posturi.Eu intru pe forum de la serviciu si azi nu am foarte mult timp dar maine va scriu cateva retete cu scoici si calamari.Si ce este cel mai imbucurator este ca toate fructele de mare au un continut caloric redus fata de alte produse.Astept confirmarea ca sunt de post.
LAURA

soothe
Bucatar in devenire

Re: Multumesc

Mesajde soothe » 21/02/2007 02:41

LAUR scrie:multumesc pentru retete.Sunteti siguri(re) ca scoicile si calamari,sepia, in fine fructele de mare sunt de post? Daca este asa inseamna ca am rezolvat problema meniului pentru 3 posturi.Eu intru pe forum de la serviciu si azi nu am foarte mult timp dar maine va scriu cateva retete cu scoici si calamari.Si ce este cel mai imbucurator este ca toate fructele de mare au un continut caloric redus fata de alte produse.Astept confirmarea ca sunt de post.

chiar de asta am intrat si eu, sa intreb asta; ieri am citit ce a scris Crista si de atunci m-am tot gandit daca or fi intr-adevar de post..
Crista, spune-ne te rog de unde ai informatia asta si daca este verificabila, te rog frumos!

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/02/2007 02:41

E o "moda" noua preluata de la greci, insa si in Romania unii maninca si altii nu. Depinde cum privesti, eu nu as putea zice ca tin post si sa ma maninc o caracatita care este mai inteligenta decit o gaina sau un peste si sa nu beau un pahar cu lapte pt care nu omor vaca ca sa o mulg. Dar asta e parerea mea personala. Am intilnit preoti ( cu functii importante nu unul oarecare) care se imbuibau de calamari fripti dar nu mincau icre ca alea cica sunt oua de pesti :lol: oricum ei s-ar fii imbuibat si cu cartofi ca tb sa tina burta cu ceva 8) . ( sper sa nu se simta careva jignit ca nu asta a fost intentia mea ... ci doar mi-am spus parerea ).

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/02/2007 02:49

Sursa ... e de pe net ... si din gura acelui preot din constanta .
Apoi a mai scris si Theodora la reteta caracatitei ca in Grecia se maninca si fructe de mare .

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/02/2007 02:59

inca o sursa ... tot asa pe cale orala precum Miorita .. din seria de prin forumuri adunate...

http://forum.desprecopii.com/forum/topi ... ichpage=10

mai ramine popa din Constanta .. din pacate nu am cum sa il aduc sa scrie aici ... =))

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 21/02/2007 03:16

crista scrie:inca o sursa ... tot asa pe cale orala precum Miorita .. din seria de prin forumuri adunate...

http://forum.desprecopii.com/forum/topi ... ichpage=10

mai ramine popa din Constanta .. din pacate nu am cum sa il aduc sa scrie aici ... =))

am intrebat adineauri la un forum religios. Va tin la curent cand primesc raspunsul. Crista, nu-i bai, orice raspuns as primi. Sa stii ca apreciez tot ce postezi si am o admiratie mare pentru tine.

Am insa oarece indoieli vis-a-vis de chestia asta si doar as vrea sa verificam, sa fiu eu cu constiinta impacata (ca prea imi plac calamarii, scoicile, caracatitzele, shrimpii.. se gasesc aici niste fructe de mare marinate, italienesti, facute de Mancin Nadia srl.. mama, mama!.. zi si tu, ar fi prea frumos!)

Si stii cum e vorba aceea: tot ce e bun, e ilegal, imoral sau ingrasa. :blushing:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/02/2007 03:25

sa imi pun o caciula in cap sa nu racesc de la curentul lui SOOTHE 8)

Eu oricum beau lapte si maninc brinza in toate posturile ca nu pot trai fara ele .. ala de soia e o mare porcarie , pute, imi vine sa :mrgreen: numai cind imi amintesc de el .. Cum ziceam postul e in primul rind o renuntare, din cauza asta nu pot sa il tin...Felicitari cui poate sa tina postul din credinta adevarata.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/02/2007 03:29

Si pe forumurile crestine parerile pot fii impartite ...Theo zice insa la discutia ei ca in Grecia se maninca, mai am citit si auzit si la altii .. eu insa DACA AS TINE POST DIN INIMA n-as putea minca caracatita ... da o tura pe animal planet sa vezi un documentar cu el cit sunt de inteligente si pe urma mai vedem dc le poti minca sau preferi un pahar cu lapte care e si el fara singe si fara sa iei viata nici macar unei scoici .

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 21/02/2007 07:35

Si noi mancam creveti in post. Caracatita nu am gatit acasa pana cum ar mergem la un buffet de fructe de mere destul de des si acolo mancam prajita, o minunatie. Aici sunt unii care nu sunt de acord, dar multi care spun ca fructele de mare nu au sange si de aia se pot manca in post. Nu e acelasi lucru cu pestele. La grecii din Los Angeles am vazand mancandu-se si sunt cateva site-uri pe net ale unor biserice ortodoxe americane, rusesti sau grecesti care dau retete de post cu creveti. Si sa stii ca barbatul meu e mai "catolic decat papa" cand vine vorba de post, pentru ca asa a fost crescut.
Ce ne-a spus noua parintele la biserica e ca asta nu inseamna ca ne imbuibam cu fructe de mare care uneori pot fimai gustoase si o delicatesa mai ceva decat carnea, ouale si lactatele, ca atunci nu mai e post daca mananci homar creveti si altele cu mai mare pofta decat in zilele de dulce. Dar din cand in cand, se poate.

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 21/02/2007 11:10

Pai tocmai problema imbuibatului este! Ca o fasole batuta cu castraveti murati -in saramura- te baga in pacat mai rau ca fructele de mare!

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”