PLAGIAT

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

PLAGIAT

Mesajde pupi » 19/02/2011 09:46

Am ramas socata :shock: :shock: , uimita :o , ranita pot spune :cry: ...ma uitam acuma pe o revista cumparata asta vara in Romania....chiar nu am frunzarit-o pana acuma....m-a socat ce am vazut..... o reteta cunoscuta mie( incercata ) si aceasi reteta aleasa si ca reteta saptamanii aici pe RC, reteta postata de 5 august.."CIORBA VEGETARIANA DE PERISOARE"....o oarecare MOnica Calinescu a furat reteta, poza , a modificat doar pe ici pe colo cateva cuvinte si a trimis revistei BUCATARIA DE AZI ca fiind propria ei lucrare....am facut poze revistei si paginii cu reteta....
aici este lincul spre reteta Alinei ( 5 august) si mai jos vor fi pozele atasate

http://www.reteteculinare.ro/reteta_sap ... perisoare/

Nu pot sa cred cata nesimtire exista in unele persoane....ma intreb ,cei de la redactia revistei nu au nici o metoda de a cerceta retetele primite , de a vedea daca sant furate sau nu etc, etc???
Revoltator...imi creaza greata, repulsie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Fişiere ataşate
012 furt de reteta.jpg
012 furt de reteta.jpg (44.03 KiB) Vizualizat de 4594 ori
009 furt de reteta.jpg
009 furt de reteta.jpg (46.13 KiB) Vizualizat de 4594 ori
008 furt de reteta.jpg
008 furt de reteta.jpg (42.71 KiB) Vizualizat de 4594 ori
007 furt de reteta.jpg
007 furt de reteta.jpg (33.33 KiB) Vizualizat de 4594 ori
005 furt de reteta.jpg
005 furt de reteta.jpg (40.96 KiB) Vizualizat de 4594 ori
004 furt de reteta.jpg
004 furt de reteta.jpg (44.9 KiB) Vizualizat de 4594 ori

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 19/02/2011 11:50

urat ,foarte urat!!!
http://cartederetete.ro

vlad
RC Designer
RC Designer

Mesajde vlad » 19/02/2011 01:49

Ce fac astia este o marlanie...inventeaza nume "monica calinescu" si "ciordesc" pe fata o reteta facuta de cineva de pe retete.

O sa trimitem un email in numele reteteculinare sa vedem cum a ajuns reteta de la Monica Calinescu in acea revista.
Imagine

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 19/02/2011 02:32

Cand a aparut revista cu reteta "furata",am fost informata de o membra a acestui minunat site(ii multumesc inca odata).Am scris si am vorbit telefonic cu redactorul sef al revistei respective.Am primit urmatorul raspuns:"
vom încerca, pe cât posibil să evităm asemenea situaţii. Atât cât ne stă nouă în putere! Oricum, doamna va fi atenţionată când ăşi va revendica premiul!"
La momentul respectiv am gandit ca mi-a fost furata munca;reteta am preluat-o si eu dintr-o carte de bucate vegetariene.M-am suparat cand mi-am vazut poza insusita si prezentata de acea femeie,ca doamna nu as putea afirma.
Acum imi dau seama ca defapt,la fel de "furat" a fost si RC.
Rusine :rusine:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 20/02/2011 12:09

Cat de urat! insa ce este mai grav e ca din pacate a lupta cu acest fenomen mi se pare o munca a lui Sisif.

Sincer imi pare rau Alina, cred ca ar fi trebuit sa le atragi atentia ca, daca tot acea "doamna" ti-a furat reteta si eu au gresit sa o publice sa nu o mai premieze. Cel putin asa ar fi fost logic.
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 20/02/2011 12:32

yafa scrie:Cat de urat! insa ce este mai grav e ca din pacate a lupta cu acest fenomen mi se pare o munca a lui Sisif.

Sincer imi pare rau Alina, cred ca ar fi trebuit sa le atragi atentia ca, daca tot acea "doamna" ti-a furat reteta si eu au gresit sa o publice sa nu o mai premieze. Cel putin asa ar fi fost logic.

Am cerut acest lucru,le-am spus ca nu ar fi corect ca acea persoana sa primeasca un premiu pentru care nu a muncit.Raspunsul primit a fost cel pe care deja l-am mentionat. :x :rusine: :rusine: :rusine:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 20/02/2011 05:13

:( din pacate cu astfel de situatii ne confruntam peste tot ... si eu am gasit o gramada de retete de ale mele si nu numai .... pe un site culmea !!! oradean cu imagini , fara imagini preluate de pe RC caci se vede sigla . Urmeaza sa fac stocul retetelor (mai exact cele cu imaginile mele ) caci textul e liber oricine sa il ia .... si sa le trimit din nou un email sa le stearga :) . Deci iar am de lucru daca nu am avut :P

:flower:

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 20/02/2011 06:39

Pupi si eu am fost la fel de revoltata ca si tine cand am vazut revista cu poza Alinei .De asta am si atentionat-o atunci ca nu puteam crede ca cineva mai si castiga pe munca altuia.Asa cum zice si Lia retetele noastre sunt insusite pe n siteuri ...nu mai spun ca administratorul unui site mi-a trimis amenintari pe care nu le pot reproduce aici, asta in urma atentionarii mele ca sa-mi stearga retetele pe care le luase de pe blog:(
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 06/05/2011 04:53

Ce tare, a descoperit Pupi traba asta, in America...ce mica e lumea :)

unqzz
Bucatar in devenire

Mesajde unqzz » 07/05/2011 11:17

...si cite nu or fi asa....e regretabil....
Happy cooking!
(gateala placuta!)

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”