Piure de conopida

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

flaviadaiana
Incepator

Piure de conopida

Mesajde flaviadaiana » 03/11/2013 04:05

Ingrediente: -50 g unt
-3 linguri de apa
-1 conopida de marime medie
-condimente (sare, piper alb, tarhon)

V-ati plictisit de clasicul piure de cartofi? Azi va propun sa incercam conopida intr-un mod putin diferit si anume intr-un delicios piure.
Am pus o conopida intreaga la fiert intr-o cratita incapatoare. Cand conopida s-a fiert, am scos-o din cratita si am transferat-o intr-un vas incapator. Am taiat-o cu cutitul si apoi am pasat-o cu blenderul pana am obtinut un piure foarte fin.
Am adaugat cateva linguri din apa in care a fiert conopida – in functie de cat de compact dorim piureul adaugam mai multe sau mai putine linguri de apa. De asemenea am adaugat si untul impreuna cu condimentele si am amestecat pana s-o omogenizat.
Poate fi servit alaturi de ce preparate doriti la fel ca un piure de cartofi. Noi am servit impreuna cu carnaciori proaspeti de vita si carnaciori de curcan.
Fişiere ataşate
237.jpg
237.jpg (86.62 KiB) Vizualizat de 2496 ori
258_piure_de_con.jpg
258_piure_de_con.jpg (87.56 KiB) Vizualizat de 2496 ori

cla
Bucatar

Mesajde cla » 05/11/2013 11:15

Am notat reteta! O voi pune in practica in curand!
:flower: :flower: :flower:
Imagine

flaviadaiana
Incepator

Mesajde flaviadaiana » 06/11/2013 03:30

Sa-mi spui daca iti place :hug: :pup: :pup:

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”