pentru fetele din Italia sau pt cunoscatorii de lb italiana

In acest forum puteti posta referintele dumneavoastra web in domeniul culinar, emisiunile TV culinare preferate, carti de bucate de referinta.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 25/07/2008 09:49

iar desprafuiesc cate un subiect pe aici

azi am fost cu trebuiri pe la Lidl si mi s-au lipit de mana niste pachetele :lol: dar nu stiu eu exact ce sunt doar dau cu presupusul.

polvere lievitante = eu presupun ca e praf de copt

lievito di panetteria secco = presupun eu ca ar fi drojdie deshidratata.

asta din urma habar nu am cum sa o folosesc :P

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 25/07/2008 11:28

Gabriella scrie:iar desprafuiesc cate un subiect pe aici

azi am fost cu trebuiri pe la Lidl si mi s-au lipit de mana niste pachetele :lol: dar nu stiu eu exact ce sunt doar dau cu presupusul.

polvere lievitante = eu presupun ca e praf de copt

lievito di panetteria secco = presupun eu ca ar fi drojdie deshidratata.

asta din urma habar nu am cum sa o folosesc :P

Gabriela, cred si eu la fel ...ar trebui sa fie cel deshidratat.
Eu nu prea folosesc dar stiu lievito secco instantaneo-granule micute, se amesteca cu alte ingrediente uscate (faina,zahar) dar apa/lapte folosita la sfarsit pt. amalgamarea compozitiei trebuie sa fie mai calduta.
Mai este un fel de lievito secco , granulat mult mai mare decat cel instantaneo...si trebuie sa-l activezi pentru crestere ...adica il pui in apa calduta cu putin zahar ,circa 10 minute si apoi el se topeste , isi mareste volumul si atunci il folosesti cu alte ingrediente.

Înapoi la “Referinte web, emisiuni tv, carti de bucate”