Pasta cu avocado si usturoi

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Pasta cu avocado si usturoi

Mesajde antoniah » 26/01/2012 02:05

Se spune ca avocado este un fruct foarte sanatos (citeam intr-o revista ca mancand un singur avocado este ca si cum ai lua o masa completa, cu mai multe feluri de mancare). Cu toate acestea... nu prea reusesc sa il consum de fiecare data ca atare. In schimb, in anumite combinatii, acest fruct poate oferi un gust deosebit dar si o portie (mare) de sanatate. :)

Despre combinatia simpla cu usturoi si lime ?! Merita incercata! Este delicioasa si face parte din categoria retetelor care ”tin virozele departe”.

INGREDIENTE:

1 avocado bine copt (coaja fructului trebuie sa fie ferma insa daca apasati usor cu degetul, miezul trebuie sa fie putin moale, untos d.p.d.v. al consistentei)
4 - 5 catei de usturoi (dupa preferinte)
zeama unei jumatati de lime (proaspat stoarsa)
sare de mare fin macinata

MOD DE PREPARARE:

Usturoiul se zdrobeste in presa pentru usturoi.
Miezul de avocado se pune intr-un bol si se zdrobeste foarte bine cu furculita (un fruct copt va dobandi astfel o consistenta cremoasa).
Se amesteca miezul de avocado pregatit cu cateva picaturi de zeama de lime (dupa preferinta), usturoiul zdrobit si un praf de sare.
Se obtine o pasta delicioasa ce poate fi servita cu paine prajita.
Fişiere ataşate
DSCN1960.JPG
DSCN1960.JPG (86.93 KiB) Vizualizat de 7894 ori
DSCN1647.JPG
DSCN1647.JPG (89.69 KiB) Vizualizat de 8234 ori
Ultima oară modificat 25/02/2012 02:32 de către antoniah, modificat de 2 ori în total.

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 26/01/2012 03:36

foarte tare !!!!!!!!!!
ImagineImagineImagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 26/01/2012 04:02

alinaraluca2000 scrie:foarte tare !!!!!!!!!!

Este un fel de... ”ce sa mancam in perioadele reci ca sa nu folosim imunostimulante din farmacie ci din... bucatarie” :P

Te pup si iti multumesc pentru mesaj!

:hug: :pup: :flower:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 26/01/2012 06:49

Preferatul meu... :buuun: :buuun: :buuun:

Aici ii spune "guacamole" si cer mereu extra cind maninc buritto sau tostada(specialitati mexicane) :!:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 26/01/2012 07:17

Danieluta scrie:Preferatul meu... :buuun: :buuun: :buuun:

Aici ii spune "guacamole" si cer mereu extra cind maninc buritto sau tostada(specialitati mexicane) :!:

Nu am indraznit sa ii spun ”guacamole” pentru ca am pus in compozitie mai putine ingrediente (nu am pus ceapa, piper, rosie si nici coriandru) insa a fost totusi foarte buna (cu paine prajita, calduta). :)

P.S. Daca la tine sunt 20 grade C in Ro curand vor fi minus 20 :P (rad eu Danieluta dar ”nu este rasul meu”).

:hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/01/2012 09:00

Avocado, este un fruct sanatos dar trebuie mancat cu atentie....prea mult si gata.... dai in extrema cealalta.... nu este indicat pentru cei care vor sa slabeasca :wink: ...ingrasa :P :P . ( consumat in moderatie , da, se poate folosi si in curele de slabire) ....perosnal , nu pot manca avocado gol :? ....pasta asta a ta este buna, mai fac si eu ceva asemanator si pun pe felie de paine uscata( wassa bread) in loc de unt sau margarina....e super bun......imi place la sandwich-uri sa folosesc fructul asta :buuun: :buuun: :buuun: ....se spune ca tine loc de o masa copioasa din cauza continutului in vitamine, uleiuri, proteine....dupa cate stiu eu avocado are 20 de nutrienti esentiali( fibre solubile si insolubile, vitamina E, , B-urile, acid folic, grasimile mono si poly saturare)... o portie de 3 gr de grasime monosaturata ajuta la scaderea colesterolului,( daca nu se mai folosesc alte feluri de grasimi in aceasi combinatie)...se spune ca o felie de 1,5 cm groasa de avocado contine 50 de calori din care 35 vin din grasimi si consumat in moderatie poate avea beneficii uimitoare asupra sanatatii.....
Antonia =D> =D> pentru sosul asta...e bine venit si asa cum am spus, consumat in moderatie e uimitor de benefic :hug: :hug: :hug:

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 26/01/2012 09:12

Delicios :buuun: :buuun: :buuun: ...trebuie incercata aceasta pasta :hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 26/01/2012 09:46

Pupi, nici eu nu pot sa mananc avocado gol... nici macar cu lamaie... insa aceasta combinatie este delicioasa. Am gasit astfel un mod de mananca avocado (pentru ca intr-adevar este un fruct foarte sanatos). Singura problema a fost ca ... am folosit un singur fruct si... pasta s-a epuizat in cateva minute. :)

:hug: :pup: :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 26/01/2012 09:48

Dana iti multumesc! :flower: :flower: :flower:

:hug:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 26/01/2012 10:32

Ghici ghicitoarea mea,ce pregatesc eu acum?

....pasta ta de avocado cu usturoi si lamaie(imi place mai mult decit lime) :!:
Revin cu poze mai tirziu... :wink:

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”