Parere reteta saptamanii

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 30/01/2010 12:48

djprometeu scrie:Sunt total de acord cu murcielago!
Si eu fac la fel la postarile de retete...ma abtin ca sa comentez daca ceva din aceea reteta nu imi place : mod de preparare, ingrediente, poze etc...unde vad retete care imi plac ochiului:mod de preparare, ingrediente, poze etc DA postez si laud in rest...
Intradevar reteta saptamanii ar fi bine sa fie aleasa de catre comunitate.
E foarte buna ideea! Ramane la latitudinea moderatorilor!
Mi-am spus si eu parerea...

P.S: Si eu vroiam sa deschid subiectul acesta mai demult dar nu am mai avut timp. Ma bucur ca a deschis altcineva in locul meu.
Multumesc!

Daca tot ai vrut sa deschizi subiectul de ce nu ai facut acest lucru . De ce vii si ataci pe la spate . Cu ce drept vii si acuzi ca am copiat reteta cu copy/paste . Inainte sa acuzi verifica dragutule . Si daca esti atat de sigur ca am copiat textul , lucru ce sigur nu l-am facut , da un link sa verificam .

http://www.reteteculinare.ro/carte_de_b ... comentarii

aici sunt comentariile tale rautacioase , uite am gasit si eu siteul unde a postat acel domn de la care am furat textul bab gulyasului , culmea a postat in 2008 pe cand reteta mea e postata pe RC in 2007

Alaturat atasez imaginile ca sa vezi data la care au fost postate . Concluzie daca ai ceva de comentat altadata , fa bine si comenteaza public ,nu prin spate si VERIFICA inainte sa acuzi .
Fişiere ataşate
original.jpg
In imaginea de mai jos poti sa vizualizezi data cand e pusa reteta in forum de mine adica in 15 Martie 2007
original.jpg (84.56 KiB) Vizualizat de 3617 ori
bab gulyas.jpg
Mai sa fie ... am copiat textul cuvant cu cuvant de la sarmanul domn . RUSINE sa imi fie . Dupa 1 an si 5 luni mi-am schimbat sexul si am tras un bab gulyas la ceaun dupa propria-mi reteta ....
bab gulyas.jpg (106.61 KiB) Vizualizat de 3617 ori
Ultima oară modificat 30/01/2010 01:08 de către Leila, modificat 1 dată în total.

djprometeu
Incepator

Mesajde djprometeu » 30/01/2010 01:04

Leila scrie:
Si eu fac la fel la postarile de retete...ma abtin ca sa comentez daca ceva din aceea reteta nu imi place : mod de preparare, ingrediente, poze etc...unde vad retete care imi plac ochiului:mod de preparare, ingrediente, poze etc DA postez si laud in rest...

P.S: Si eu vroiam sa deschid subiectul acesta mai demult dar nu am mai avut timp. Ma bucur ca a deschis altcineva in locul meu.
Multumesc!

Daca tot ai vrut sa deschizi subiectul de ce nu ai facut acest lucru . De ce vii si ataci pe la spate . Cu ce drept vii si acuzi ca am copiat reteta cu copy/paste . Inainte sa acuzi verifica dragutule . Si daca esti atat de sigur ca am copiat textul , lucru ce sigur nu l-am facut , da un link sa verificam .

Ti-am mai scris odata ca nu sunt dragutule cu tine, ok?
Si...ti-am mai scris ca din punctul meu de vedere ceea ce am scris nu sunt termene acuzatorii ceea ce am si lasat de inteles. Daca tu ai inteles altceva e problema ta. Poate am gresit cu site-ul acela poate...nu.
Hai sa terminam ca deja o dam in garduri si acolo ramanem.
Dragostea este una dintre cele mai puternice pasiuni pentru ca ataca in aceeasi timp capul , inima si simturile!

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 30/01/2010 01:17

djprometeu scrie:
Leila scrie:

Multumesc!

Ti-am mai scris odata ca nu sunt dragutule cu tine, ok?
Si...ti-am mai scris ca din punctul meu de vedere ceea ce am scris nu sunt termene acuzatorii ceea ce am si lasat de inteles. Daca tu ai inteles altceva e problema ta. Poate am gresit cu site-ul acela poate...nu.
Hai sa terminam ca deja o dam in garduri si acolo ramanem.

Uite nu o mai lungim mie mi se pare ca totusi are o tenta de acuzare mesajul tau ,iata il citez :"#

# djprometeu la reteta Bab Gulyas
Data: 30/01/2010 12:10 Marcheaza ca mesaj nepotrivit

Si daca chiar era reteta de la stramosii tai sigur nu era aceasta reteta...iti spun eu sigur!
E foarte simplu sa dam copy/paste. Nu vreau sa fiu rau dar...ma rog nu mai scriu nimic...nu vreau sa provoc scandal.Macar ai preparat reteta.
Bravo! O seara buna!
"
Ori nu stiu eu romaneste ori ai uitat tu ce ai scris .

Navigare placuta sa ai in continuare . si nu te mai obosi sa raspunzi am si altceva mai bun de facut ...

Pa .

djprometeu
Incepator

Mesajde djprometeu » 30/01/2010 02:04

Ehh uite ca ma obosesc si raspund.
Nu este ala site-ul asa ca nu te lauda.
Eu nu il voi pune ca nu sar asa una doua in aparare daca as fi in locul tau.
Vad ca iti place sa scrii pe calculator...repede cauti dovezi, imagini...sa areti la restu ca esti mai presus.
Hai sa lasam copilariile astea si sa ne vedem fiecare de postariile normale si gata.
Ciao!
Dragostea este una dintre cele mai puternice pasiuni pentru ca ataca in aceeasi timp capul , inima si simturile!

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 30/01/2010 02:32

djprometeu scrie:Ehh uite ca ma obosesc si raspund.
Nu este ala site-ul asa ca nu te lauda.
Eu nu il voi pune ca nu sar asa una doua in aparare daca as fi in locul tau.
Vad ca iti place sa scrii pe calculator...repede cauti dovezi, imagini...sa areti la restu ca esti mai presus.
Hai sa lasam copilariile astea si sa ne vedem fiecare de postariile normale si gata.
Ciao!

Ok , da sunt mai presus ! Mai presus decat tine suta la suta !!!

Pa .

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 30/01/2010 03:04

uite acesta e adevaratul plagiator

Bob Gulyas

* 10148 vizite
* Scor: 4.57 din 30 voturi

Trimisa de
Laza Radu
pe 17 decembrie 2007
Comenteaza retetaSalveaza in cartea de bucate

e pe gustos , si daca cauti mai bine vei gasi si pe alte siteuri reteta postata si de o anume helena, si etc....

Mersi ca mi-ai tinut de urat . M-am distrat copios , esti de gasca .

By , by ....

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 30/01/2010 08:06

Hai sa punem lucrurile la punct, totusi.

Djprometeu, nu poti sa faci o acuzatie atat de grava fara sa vii cu o dovada, un link spre ceea ce tu consideri ca a fost sursa acestei retete!

Faptul ca refuzi sa postezi linkul cu pricina, afirmand ca faci asta ca sa nu se iste un scandal, este dovada ca ori nu stii sensul cuvantului scandal- in mijlocul caruia tocmai te-ai plasat, ori ti-ai dat seama ca ai facut o greseala si preferi sa lasi lucrurile in ceata in loc sa recunosti ca te-ai grabit sa acuzi (asumarea unei greseli nu e o crima, e deseori premiza unei iertari!), ori ai ceva resentimente fata de autoarea retetei (leila)??!!!Imi sprijin aceasta ultima interogatie retorica pe un argument concret- cine s-ar chinui, asa, de amorul artei, sa faca copy si paste invers- adica din cartea de bucate rc, in google search pentru sa descopere daca nu cumva retete postate in urma cu trei ani sunt copiate???? ce membru al unei comunitati ar face asta unui alt membru al comunitatii?? Ar fi interesant sa aflu raspunsul tau sincer la aceasta intrebare? Ti se pare fireasca aceasta anchetare a cuiva fara stirea lui?

Ceea ce e cert este ca tu ai facut (din plictiseala sau din alt sentiment nestiut de noi, restul) aceasta ancheta folosindu-te de google . Bun, ce ai rezolvat cu asta? Pai iti spun eu: ai descoperit pe toti cei care i-au copiat reteta Liei, pe mai multe forumuri si bloguri.
Am ajuns eu personal la aceasta concluzie, repetand gestul tau, acum, dimineata. Daca erai atent (dar ai fost flagrant de neatent!!!) observai ca in reteta este o eroare de exprimare (specifica celor care n-au limba romana, limba materna) "(eu am folosit un amestec de frunze de telina ,patrunjel,rosii macinate puse la borcan azi toamna) "- eroare pe care plagiatorii retetei nu se mai obosesc sa o corecteze. Unul singur, care posteaza in 2008, sterge greseala dar lasa restul retetei neschimbat. Ceea ce iti reprosez eu tie, este ca nu te-ai uitat la datele la care au fost postate toate aceste retete. Nu ai avut nici macar bunavointa sa cauti reteta Liei pe forumul nostru sa vezi la ce data a postat ea!! Uite, am eu bunavoita sa iti dau reperul..
http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... b%20gulyas.
Data la care Lia posteaza reteta este 15 martie 2007
Datele la care sunt postate retetele copiate pe internet de plagiatori pe care lia cred ca nici nu-i banuia pana in acest moment penibil, creat de tine, sunt toate ULTERIOARE aceastei date!! Adica, apar DUPA DATA DE 15 martie!!

Primul plagiat (cronologic vorbind) e comis de Radu Laza in 17 decembrie 2007
http://www.gustos.ro/retete-culinare/sa ... ulyas.html
Mai e un plagiat in 2007 iar restul au avut bunul simt sa plagieze in 2008, 2009, adica sa astepte macar sa mai treaca timp...

Dupa cercetarea facuta de mine, cu ajutorul google, nu exista nici o reteta scrisa inainte de 15 martie 2007- deci acuzatia ta este nefondata si propun sanctionarea ei cu excluderea ta definitiva de pe forum. In cazul in care vii azi cu un argument solid, o dovada care sa sprijine aceasta acuzatie extrem de grava, imi fac "mea culpa"public (nu ma jenez deloc de asta) si plec eu definitiv de pe forum.

:cafea: (a nu se intelege gresit! cafeaua este exclusiv pentru M, cel care a fost exclus temporar de pe forum ieri, pentru o incalcare a regulamentului incomparabila cu ceea ce tocmai ai facut tu, djprometeu)

A, si daca tot m-am ocupat de identificarea plagiatorilor am si raportat plagiatul acolo unde l-am gasit. Va tin la curent cu feedback-ul..pe care sper sa il am :peace:
Ultima oară modificat 30/01/2010 08:42 de către cara, modificat 1 dată în total.

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 30/01/2010 08:40

Murceliago, ai facut ceva valva pe rc.
Eu consider ca daca am sta si am critica fiecare reteta care nu ne place, apoi nu stiu ce ar mai iesi din rc-ul asta, nu iti place reteta nu trimite nici un comentariu si inghite in sec. Eu una am ramas inscrisa la rc pentru ca aici lumea asta virtuala se bazeaza foarte mult pe respect, pe foarte multe incurajari, pe foarte multe aprecieri, pe foarte multe sfaturi utile, etc., iar de aceea multe dintre noi (adica chiar si eu) incepem cu pasi mititei sa invatam sa gatim corect, ne ambitionam sa gatim cu mai mult suflet foarte multe retete postate de toate fetele de aici.
Datorita acestor retete si comentariilor de buna credinta chiar se leaga si prietenii si iti spun de ce - cand cineva este prietenos cu tine si te mai si aprecieaza cum sa nu te imprietenesti cu el.
Faptul ca cineva iti lauda reteta si munca pe care a-i depus-o este o mare realizare pentru fiecare persoana care posteaza o reteta.
In final, dupa cum am spus si la inceput, daca toti am critica reteta care nu ne place nu cred ca ar mai exista acest site in forma in care este si inca ceva, daca taceai filozof ramaneai :lol:
Ultima oară modificat 30/01/2010 05:26 de către alinaraluca2000, modificat de 6 ori în total.
ImagineImagineImagine

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 30/01/2010 09:29

Frumos sa te chinui sa faci o reteta super, sa faci si o gramda de poze si pana la urma tot tu sa fii acuzat de plagiat :bum: :(

Spre deosebire de alte site-uri noi verificam daca o reteta propusa mai apare si pe alte site-uri decat blogurile personale ale membrilor nostri

Privind comentariile la retete sunt de acord cu ce spune alinaraluca2000 :wink: Si daca se vine cu o critica constructiva, atunci e bine sa se aiba mare grija la limbaj si la felul cum e formulata pentru a nu jigni persoanle care au facut un efort sa gateasca, pozeze, posteze reteta respectiva. :flower:
Imagine

djprometeu
Incepator

Mesajde djprometeu » 30/01/2010 11:23

Mmmmda...hai ca s-a ajuns prea departe...am ras prea mult, vad ca se propune sa fiu dat afara. Daca tot aparati atat reteta aia de ce nu ii faceti drept de autor?
Ehh poate am gresit...si? asta e...!
De ce trebuie atata valva si romane scrise pe aici?
Atatea explicatii...?
Nu mai am ce spune...a-ti sarit pe mine de parca am impuscat un om!

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”