Parere reteta saptamanii

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

murcielago
Incepator

multumesc CARA

Mesajde murcielago » 29/01/2010 12:04

cara scrie:Trebuie sa va spun ca pe forumul nostru exista un anumit curent... prefabricat si voit pozitiv spre culmile superlativului (cu scopul de a incuraja gatitul sau de a flata pe cei mai populari..), curent care din pacate este unul dintre motivele care uneori ma ingretoseaza si ma face sa dispar temporar de pe forum..

Problema e ca mare parte dintre comentariile postate nu reflecta mereu parerile reale pe care cei din comunitate le au despre preparatele prezentate.

Eu, personal, atunci cand am o parere nefavorabila retetei, prefer sa ma abtin, ca sa nu ranesc pe cel care a postat reteta. Doar daca se face o eroare flagranta, o evidentiez si cer (asa cum poate ati observat) corectarea erorii. Nu ma abtin de la comentarii transante din lasitate, ci din grija fata de sensibilitatea celuilalt si am mereu in vedere faptul ca e totusi forum culinar, deci nu trebuie sa fiu asa transanta si riguroasa ca simplu membru al forumului, fara veleitati de bucatar profesionist. Nu ma pot lauda cu pareri avizate, pentru ca n-am asa ceva. Atitudinea mea nu e totusi buna, pentru ca in felul asta nu ajut cu nimic comunitatea.

Nu trebuie sa fim nici in extrema in care e noul membru al comunitatii, dar nici in cealalta extrema (sa laudam tot ce apare intr-o farfurie).
Nu merge sa argumentati la aceasta reteta ca o incurajati pe autoare, pentru ca autoarea nu e la prima reteta postata- deci nu are nevoie de incurajari, ci de pareri sincere. M-ar interesa ce reactii au avut cei care au consumat produsul- le-a placut, nu le-a placut, a fost cineva care nu a preciat vizual, sau cineva care nu a considerat ca gustul e ok ? Sincer, chiar as vrea sa stiu reactiile..

In ce ma priveste, acum dimineata am vazut reteta. Pe prima pagina era alta imagine, cu legumele nepreparate- chiar ma bucuram ca gatim sanatos, etc. Ceea ce vad eu ca e produs finit in farfurie- nu ma tenteaza deloc. Nu as gusta- asta e realitatea- ceea ce nu inseamna ca nu e bun- din pacate nu putem simti aromele si nici nu ne putem bucura de gust aici, privind poze. Insa eu am standardele mele- nu pot sa gust ceva fara sa imi placa vizual ce gust.

Am citit cu atentie reteta: nu e cea mai fericita combinatie de legume- parerea mea. Cartofii au un anumit timp de preparare la cuptor si brocoli alt timp.. Pe brocoli il pierzi (ca si continut de vitamine) daca il prepari termic un timp indelungat...Il lasi fara buna parte din vitamine si ii distrugi textura- nu mai ramane mare lucru din buchetele..

Nu stiu cum se alege reteta saptamanii, nu m-a preocupat asta, dar cred ca trebuie sa analizati mai bine inainte de o alege si sa puneti poza cu produsul finit.. nu cu etape din preparare- asa e cinstit..

:peace:

Cara ..multumesc..esti singura care a inteles mesajul meu si care a postat un mesaj demn si adevarat....
Ma bucur k mai exista si oameni subiectivi....poate am fost prea"dur"..nu am vrut sa jignesc pe nimeni, ori exprimarea mea lasa de dorit...dar cu acest mesaj "ai facut lumina"..poate asa cei de aici o sa inteleaga mai bine!!!

PS nu sunt un menbru nou... :peace:
Ultima oară modificat 29/01/2010 03:13 de către murcielago, modificat 1 dată în total.
use your mind

murcielago
Incepator

Mesajde murcielago » 29/01/2010 12:12

adi scrie:Reteta Saptamanii e aleasa dintre ultimile retete aprobate in cursul saptamanii respective dupa diverse criterii: imagine, potrivirea cu perioada din an, alternanta membrilor etc. si de obicei avem grija sa afisam si o imagine reprezentativa (pe cat se poate dintr-un stadiu final).

Dupa cum am mai spus-o, nu vrem sa devenim un site in care sa aiba loc doar cei care fac fotografii perfecte sau cei ce gatesc excelent ... ci o comunitate in care lumea se ajuta si invata de la ceilalti pentru a se perfectiona ... :peace: :flower:

Nu am zis"vrem sa devenim un site in care sa aiba loc doar cei care fac fotografii perfecte sau cei ce gatesc excelent " asta... ci doar k aceasta reteta nu e potrivita pentru reteta saptamanii....
"o comunitate in care lumea se ajuta si invata de la ceilalti pentru a se perfectiona ... " sunt de acord cu asta...dar totusi pentru reteta saptamani..cea ce trimiteti pe mail..ar trebui sa fie ceva gustos..mai excelent din multe puncte de vedere..sincer...nu poti posta k reteta saptamanii asa ceva...de asta am si atras atentia pentru aceasta reteta..k nu e potrivita, ingredientele,felul preparari, aspectul...nu mai revin....am vrut sa va atentionez k nu e ceva "ok"....tocmai pentru"o comunitate in care lumea se ajuta si invata de la ceilalti pentru a se perfectiona ... " :peace:
use your mind

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 29/01/2010 12:31

Am mutat comentariile intr-o alta discutie fiidca aveau de fapt legatura cu echipa administrativa - si cu ce am ales noi drept reteta a spatamanii.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 29/01/2010 12:50

adi scrie:Am mutat comentariile intr-o alta discutie fiidca aveau de fapt legatura cu echipa administrativa - si cu ce am ales noi drept reteta a spatamanii.

ai facut foarte bine :peace: :cafea: Inteleg ca in general alegeti poze, pe cat posibil din etapa finala a prepararii.. Cred ca de data asta a fost o exceptie- poza e din etapa initiala- asta e pricipala obiectie (ma refer la poza cu brocoli crud).

Cred ca e relativ greu sa se aleaga o reteta saptamanala- dat fiind ca actualmente se posteaza multe retete- e ceva de deliberat.

Ca sa nu se mai creeze astfel de situatii, poate ar trebui sa renuntati la desemnarea retetei saptamanii in grup restrans si sa postati un alt chestionar cu cateva retete alese de voi din cele propuse intr-o anumita saptamana,.. si sa se voteze reteta saptamanii. O sa aveti ceva in plus de munca (stiu ca nu e deloc usor) dar macar alegerea se va face de un grup considerabil de mare si probabil ca o sa fie gradul de obiectivism mai mare si un plus la calitatea retetei alese..
E o propunere. Poate o discutam. Stiu ca daca aplicam ceea ce am propus o sa fie necesara implicit si modificarea unui punct din regulament (cel care prevede alegerea retetei saptamanii**care probabil intra in atributiile grupului moderatori) dar sa zicem ca nu o sa fie o schimbare care sa clatine sau sa destabilizeze intregul sistem. Daca implementam :lol: chestionar, o sa avem urmatoarele beneficii:

-se va alege o reteta de calitate, pe gustul unei majoritati (formate dintr-un procent mai mare din comunitate)

-marim interactivitatea si implicit traficul :wink:

:cafea:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 29/01/2010 01:35

Ar fi o idee bunicica . Reteta saptamanii cine o alege nici eu nu sunt inca edificata :?: Moderatorii in nici un caz . Ce ar fi daca s-ar discuta la editori propunerea retetei saptamanale pe baza de vot :)

Va pup , fug la job :pup:

pmk
Incepator

Mesajde pmk » 29/01/2010 02:02

Eu cred ca murcielago si-a exprimat corect parerea in legatura cu reteta si a precizat clar de ce nu este de acord.Nu trebuie sa se supere nimeni a criticat o reteta si nu pe nimeni personal.Mie daca nu imi place o reteta nu postez nimic,comentez doar retetele care imi plac si pe care incerc sa le gatesc. Bafta tuturor celor care gatesc si posteaza aici indiferent de preferinte sau moduri de prezentare.

murcielago
Incepator

merci

Mesajde murcielago » 29/01/2010 02:34

pmk scrie:Eu cred ca murcielago si-a exprimat corect parerea in legatura cu reteta si a precizat clar de ce nu este de acord.Nu trebuie sa se supere nimeni a criticat o reteta si nu pe nimeni personal.Mie daca nu imi place o reteta nu postez nimic,comentez doar retetele care imi plac si pe care incerc sa le gatesc. Bafta tuturor celor care gatesc si posteaza aici indiferent de preferinte sau moduri de prezentare.

merci :)
use your mind

murcielago
Incepator

asa da

Mesajde murcielago » 29/01/2010 02:37

cara scrie:
adi scrie:Am mutat comentariile intr-o alta discutie fiidca aveau de fapt legatura cu echipa administrativa - si cu ce am ales noi drept reteta a spatamanii.

ai facut foarte bine :peace: :cafea: Inteleg ca in general alegeti poze, pe cat posibil din etapa finala a prepararii.. Cred ca de data asta a fost o exceptie- poza e din etapa initiala- asta e pricipala obiectie (ma refer la poza cu brocoli crud).

Cred ca e relativ greu sa se aleaga o reteta saptamanala- dat fiind ca actualmente se posteaza multe retete- e ceva de deliberat.

Ca sa nu se mai creeze astfel de situatii, poate ar trebui sa renuntati la desemnarea retetei saptamanii in grup restrans si sa postati un alt chestionar cu cateva retete alese de voi din cele propuse intr-o anumita saptamana,.. si sa se voteze reteta saptamanii. O sa aveti ceva in plus de munca (stiu ca nu e deloc usor) dar macar alegerea se va face de un grup considerabil de mare si probabil ca o sa fie gradul de obiectivism mai mare si un plus la calitatea retetei alese..
E o propunere. Poate o discutam. Stiu ca daca aplicam ceea ce am propus o sa fie necesara implicit si modificarea unui punct din regulament (cel care prevede alegerea retetei saptamanii**care probabil intra in atributiile grupului moderatori) dar sa zicem ca nu o sa fie o schimbare care sa clatine sau sa destabilizeze intregul sistem. Daca implementam :lol: chestionar, o sa avem urmatoarele beneficii:

-se va alege o reteta de calitate, pe gustul unei majoritati (formate dintr-un procent mai mare din comunitate)

-marim interactivitatea si implicit traficul :wink:

:cafea:

in final....am ajuns la ceva concret...inca o data BRAVO CARA!!!!
De fapt asta vroiam sa spun...dar exprimarea mea si pct de vedere imi cam lipsesc...nah :) sunt mai de la periferie :P ..... dar ma bucur k sunt oameni care inteleg si chiar se preocupa.... :master:
O idee exceptionala Cara!!! Acum sper sa se si puna in practica!!! :flower:
use your mind

murcielago
Incepator

Mesajde murcielago » 29/01/2010 03:17

Ai facut o noua rubrica...e un inceput...Merci...pt intelegere si sper sa citesti si mesajul CARE-i....
Have a nice day!!
use your mind

djprometeu
Incepator

Mesajde djprometeu » 29/01/2010 09:22

Sunt total de acord cu murcielago!
Si eu fac la fel la postarile de retete...ma abtin ca sa comentez daca ceva din aceea reteta nu imi place : mod de preparare, ingrediente, poze etc...unde vad retete care imi plac ochiului:mod de preparare, ingrediente, poze etc DA postez si laud in rest...
Intradevar reteta saptamanii ar fi bine sa fie aleasa de catre comunitate.
E foarte buna ideea! Ramane la latitudinea moderatorilor!
Mi-am spus si eu parerea...

P.S: Si eu vroiam sa deschid subiectul acesta mai demult dar nu am mai avut timp. Ma bucur ca a deschis altcineva in locul meu.
Multumesc!
Dragostea este una dintre cele mai puternice pasiuni pentru ca ataca in aceeasi timp capul , inima si simturile!

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”