Pancakes ultrapufoase

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

piatralunii
Bucatar in devenire

Pancakes ultrapufoase

Mesajde piatralunii » 04/04/2009 09:48

Reteta este preparata dupa reteta postata de Pocahontas, cred ca e o reteta de Jamie Oliver (daca nu ma insel)

3 oua mari (dupa parerea mea 2 sunt suficiente, nu din economie, ci dupa gust), 115gr faina, 1 lgta cu varf de praf de copt, 140ml lapte, un praf de sare, 4 lingurite cu varf de zahar, si eu am mai pus 1 plic zahar vanilat

Galbenusurile se freaca cu zaharul pana se albesc, se adauga treptat lapte alternand cu faina amestecata cu praful de copt, iar la sfarsit albusele batute spuma, dar cu grija sa ramana compozitia pufoasa. Se prajesc in foarte putin ulei la foc mic. Cand apar bule deasupra pancake-ului se intorc pe partea cealalta. Mie mi-au iesit cam 8-9 parca, si le-am servit cu gem de cirese, pt ca siropul de artar se terminase.

Remarci personale: fata de alte retete de pancakes (care la noi sunt la loc de cinste) astea iasa extrem de pufoase si usoare. Compozitia e putin mai fluida decat la reteta clasica de pancakes, cand le intoarceti pe partea cealalta aveti grija, cam curg putin. Focul trebuie sa fie mic, altfel se rumenesc prea tare deasupra si raman "vii" inauntru. In rest sunt foarte bune, cred ca o sa le fac pe astea de acum inainte, nu pe cele clasice cu unt/ulei in ele si iaurt.
Fişiere ataşate
pancake4.jpg
pancake4.jpg (50.54 KiB) Vizualizat de 164991 ori
pancake3.jpg
pancake3.jpg (52.92 KiB) Vizualizat de 164991 ori
pancake2.jpg
pancake2.jpg (28.39 KiB) Vizualizat de 164991 ori
pancake1.jpg
pancake1.jpg (23.65 KiB) Vizualizat de 164991 ori
Forever Young

pussycat
Bucatar in devenire

Mesajde pussycat » 04/04/2009 10:37

:buuun: :buuun: ce sa zic ....arunca o portie si la mine. astea sunt preferatele mele, am mancat in concediu sunt f bune si pufoase. de cand ma bate sormea la cap sa ii fac niste clatite din astea :badday: dar orice reteta incercam nu ieseau asa ca ale tale. le testez si pun si poze ca dovada, acum ca e cald merge sa le infulecam cu niste inghetata.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 04/04/2009 10:45

Asa le fac si eu , sant super bune si praful de copt le face asa pufoase. Ai incercat sa pui afine in aluat?
Daca ai in curte tufa de blueberry, cand ai proaspete pune cateva , sa vezi ce faine ies( suculente) =D> =D> :hug:

adina_83
Incepator

Mesajde adina_83 » 04/04/2009 11:37

Nu am incercat niciodata sa fac pancakes.
Dar de maine nu trece.
Am notat reteta.Arata super bine!
Piatralunii, :master: :master: :master:
'TILL WE AIN'T STRANGERS ANYMORE

piatralunii
Bucatar in devenire

Mesajde piatralunii » 05/04/2009 12:19

pupi scrie:Asa le fac si eu , sant super bune si praful de copt le face asa pufoase. Ai incercat sa pui afine in aluat?
Daca ai in curte tufa de blueberry, cand ai proaspete pune cateva , sa vezi ce faine ies( suculente) =D> =D> :hug:

Daaa, am facut si cu afine si cu banane, si cu ciocolata. Cu cultivatul neingradit nu merge pe la noi ca sunt caprioare, si de obicei ajung ele inaintea noastra la recolta. ca sa nu mai zic de iepuri si alte bidiganii. eu pana acum faceam reteta cu unt si lapte batut/iaurt, dar astea sunt net superioare.
Forever Young

piatralunii
Bucatar in devenire

Mesajde piatralunii » 05/04/2009 12:21

pussycat scrie::buuun: :buuun: ce sa zic ....arunca o portie si la mine. astea sunt preferatele mele, am mancat in concediu sunt f bune si pufoase. de cand ma bate sormea la cap sa ii fac niste clatite din astea :badday: dar orice reteta incercam nu ieseau asa ca ale tale. le testez si pun si poze ca dovada, acum ca e cald merge sa le infulecam cu niste inghetata.

Uite la inghetata nu m-am gandit, dar stiu ca merg bine cu frisca si fructe proaspete..pe aici este un restaurant (franciza e, asa ii zice cred) care pana nu de mult servea in exclusivitate numai pancakes. Se si numeste International House of Pancakes.
Forever Young

piatralunii
Bucatar in devenire

Mesajde piatralunii » 05/04/2009 12:22

adina_83 scrie:Nu am incercat niciodata sa fac pancakes.
Dar de maine nu trece.
Am notat reteta.Arata super bine!
Piatralunii, :master: :master: :master:

Nu dureaza tare mult facutul, ca sa nu mai zic de mancat :D .
Forever Young

stefy
Bucatar

Mesajde stefy » 05/04/2009 09:34

As vrea sa le fac si eu azi...imi plac si sunt asa de pufoase :roll:
Stiu ca la americani sunt nelipsite la micul dejun =D> =D> :flower:
[img]http://
"Nu merita sa plangi pentru nimeni,iar cei care merita nu te vor face sa plangi"

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 05/04/2009 10:38

:x :x daca le fac sigur ca vor fi la ordinea zilei timp de o saptamana :P

am sa revin cu poze :wink:

a da ... e o reteta de a lui Jamie , am gasit-o in carticica mea :wink:

:pup: :flower:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 05/04/2009 10:41

stefy scrie:As vrea sa le fac si eu azi...imi plac si sunt asa de pufoase :roll:
Stiu ca la americani sunt nelipsite la micul dejun =D> =D> :flower:

ce zici Stefy , ne punem pe treaba :wink: :pup:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”