Pancakes cu cartofi dulci

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Pancakes cu cartofi dulci

Mesajde antoniah » 28/09/2013 12:21

Pentru reteta aceasta ii multumesc lui Jennifer @ ”Peanut butter & Peppers”.

INGREDIENTE (pentru 14 bucati):

- 180 g piure de cartofi dulci pregatit acasa
- 125 ml lapte de cocos neindulcit
- 4 albusuri
- 1 lingurita cu esenta de vanilie
- 130 g faina alba de grau proaspat cernuta
- 1 lingurita cu bicarbonat de sodiu
- 1/2 lingurita cu scortisoara macinata
- un praf de nucsoara
- 1 lingurita cu zahar
- un praf de sare
- 2 linguri cu nuci pecan maruntite si in plus cateva nuci pecan pentru decor
- 1/2 lingura cu ulei de floarea soarelui
- 1/2 cana sirop de artar
- 1 lingurita cu bourbon

MOD DE PREPARARE:

- Se amesteca intr-un bol toate ingredientele solide: faina proaspat cernuta, bicarbonatul de sodiu, scortisoara, nucsoara, zaharul si sarea.
- Se mixeaza intr-un bol piureul de carofi dulci, laptele de cocos, albusurile si esenta de vanilie pana compozitia devine omogena.
- Cand compozitia este omogena se adauga treptat amestecul format din ingredientele solide. Se mixeaza pana la obtinerea unui amestec omogen.
- Se adauga nucile pecan maruntite si se mixeaza amestecul cateva secunde la viteza mica.
- Se incalzeste foarte bine o tigaie antiaderenta in care s-au adaugat in prealabil 1-2 picaturi cu ulei (eu sterg suprafata tigaii cu un servetel absorbant din hartie pentru ca uleiul sa ajunga pe intreaga suprafata). Se coc clatitele pe ambele parti la foc moderat.
- Se incalzeste putin siropul de artar la foc mic. Se adauga bourbonul si se amesteca.
- Siropul format se adauga la suprafata clatitelor inainte de servire.
Fişiere ataşate
01_clatite_cu_lapte_de_cocos_cartofi_dulci_si_sirop_de_artar.jpg
01_clatite_cu_lapte_de_cocos_cartofi_dulci_si_sirop_de_artar.jpg (76.61 KiB) Vizualizat de 1248 ori
02_clatite_cu_lapte_de_cocos_cartofi_dulci_si_sirop_de_artar.jpg
02_clatite_cu_lapte_de_cocos_cartofi_dulci_si_sirop_de_artar.jpg (73.4 KiB) Vizualizat de 1248 ori
Ultima oară modificat 28/09/2013 02:02 de către antoniah, modificat de 2 ori în total.

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 28/09/2013 01:09

Antonia,ai pregatit o reteta inedita... =D> Eu nu am mincat pina acum cartofi dulci... :blushing: ,dar sint convinsa ca sint buni in reteta asta! :flower:

:hug: :hug: :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 28/09/2013 01:22

Danieluta scrie:Antonia,ai pregatit o reteta inedita... =D> Eu nu am mincat pina acum cartofi dulci... :blushing: ,dar sint convinsa ca sint buni in reteta asta! :flower:

Dani, sunt sigura draga mea ca o sa iti placa. Varietatea portocalie o gasesti la voi cu denumirea ”Yam”. Sunt foarte buni taiati feliute subtiri si pusi in cuptor pentru a rezulta chipsuri crocante (servite apoi cu putin zahar pudra si scortisoara) - am sa postez fotografii in zilele urmatoare. Gatirea lor este ceva mai delicata decat pentru cartofii obisnuiti (”dulceata lor” se dezvolta enzimatic, intr-un anumit interval de temperatura).

Revin la clatite... Reteta am gasit-o intamplator si chiar nu ma asteptam sa fie atat de bune.

Te pup, iti multumesc. Iti doresc o zi frumoasa si spor mult in tot ceea ce faci! :hug: :pup: :flower:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 28/09/2013 08:11

Nici eu nu am mancat astfel de cartofi...o noutate pentru mine :!: Nici nu stiu cum arata :badday: Ii gasesti sub acesta denumire :?:

Pancakes arata grozav de bine =D> =D> =D> Nu ma indoiesc ca au fost bune...scaldate in sirop de artar :buuun: :buuun: :buuun:

"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 29/09/2013 12:06

lucia_bp scrie:Nici eu nu am mancat astfel de cartofi...o noutate pentru mine :!: Nici nu stiu cum arata :badday: Ii gasesti sub acesta denumire :?:

Pancakes arata grozav de bine =D> =D> =D> Nu ma indoiesc ca au fost bune...scaldate in sirop de artar :buuun: :buuun: :buuun:

Lucia, eu gasesc cartofi dulci aici la Real, Kaufland, Lidl, etc. Am sa fac chipsuri din cartofi dulci (cu zahar pudra & scortisoara) si am sa ii fotografiez. Da, ii gasesti in magazine cu denumirea de carofi dulci.

Initial mi s-a parut putin neobisnuita pentru compozitia de pancakes aceasta combinatie de cartofi dulci, lapte de cocos, nuci pecan, etc insa s-au dovedit a fi foarte gustoase.

Iti multumesc. :hug: :pup: :flower:

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 29/09/2013 12:43

Wow Antonia...trebuie sa fie o bunatate acesti pancakes. :buuun: =D> De cand tot zic ...si inca nu am reusit sa fac nici pe cei clasici :? :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 30/09/2013 02:49

nicoleta64 scrie:Wow Antonia...trebuie sa fie o bunatate acesti pancakes. :buuun: =D> De cand tot zic ...si inca nu am reusit sa fac nici pe cei clasici :? :hug:

Nico :hug: eu nu pregatesc foarte des pancakes insa acestea au fost foarte gustoase. Culoarea lor este mai inchisa putin datorita piureului de cartofi dulci. Nu m-as fi gandit ca laptele de cocos, cartofii dulci, nucile pecan & siropul de artar fac ”casa atat de buna”. :)

Iti multumesc. Te pup. :hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 30/09/2013 09:26

Am citit reteta, am citit comentarile postate.....eu folosesc cartofii astia mereu....chiar am doua sau trei retete pe undeva prin carte....imi plac facuti gen " cartofi prajiti" si prafuiti cu zahar si scortisoara......sant dementiali. Gustul acestor cartofi este foarte asemanator cu cel al dovleacului copt ( daca ii coci in cuptor) si aici se mananca foarte mult din astia. In special toamna sau la Thanksgiving sant prioritari pe lista de cumparaturi.
Citind comentariile m-am dus cu gandul la bunatatea lor si la combinatia facuta de tine....se potriveste perfect ....este exact aceasi combinatie care o folosesti si la dovleac atunci cand faci placintele cu el.....
Anto, imi place pancake-ul tau. Ceva asemanator fac si eu dar albusul il bat separat si apoi il incorporez in amestec....ies putin mai pufoase placintelele......am in gura acuma gustul lor.....cred ca am sa le fac in week end cand vine Maxy la noi....el iubeste pancakes.....mersi ca mi-ai reamintit de ele :hug: :hug: :pup: :pup:

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 01/10/2013 07:11

Nici noi nu am mancat cartofi dulci. Am evitat sa-i cumpar pentru ca nu stiu sa-i gatesc.
Dar ce ai facut tu arata atat de bine! :buuun: :buuun: :buuun:
:hug: :pup: :flower:
MIKI

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 01/10/2013 08:49

pupi scrie:Am citit reteta, am citit comentarile postate.....eu folosesc cartofii astia mereu....chiar am doua sau trei retete pe undeva prin carte....imi plac facuti gen " cartofi prajiti" si prafuiti cu zahar si scortisoara......sant dementiali. Gustul acestor cartofi este foarte asemanator cu cel al dovleacului copt ( daca ii coci in cuptor) si aici se mananca foarte mult din astia. In special toamna sau la Thanksgiving sant prioritari pe lista de cumparaturi.
Citind comentariile m-am dus cu gandul la bunatatea lor si la combinatia facuta de tine....se potriveste perfect ....este exact aceasi combinatie care o folosesti si la dovleac atunci cand faci placintele cu el.....
Anto, imi place pancake-ul tau. Ceva asemanator fac si eu dar albusul il bat separat si apoi il incorporez in amestec....ies putin mai pufoase placintelele......am in gura acuma gustul lor.....cred ca am sa le fac in week end cand vine Maxy la noi....el iubeste pancakes.....mersi ca mi-ai reamintit de ele :hug: :hug: :pup: :pup:

Da, asa este, daca albusurile sunt batute separat sunt mai aerate (asa obisnuiam sa fac si eu pana acum). Am zis sa incerc si asa... Eu le-am aplatizat putin cu o spatula in timpul coacerii si acest fapt a facut sa piarda din textura aerata (am cautat sa fie bine coapte si pe cat posibil egale intre ele).

Impresia generala acasa: au fost foarte bune. :)

Te pupsi iti multumesc. :hug: :pup: :flower:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”