Paine fara gluten

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/01/2011 08:56

Pupi mersi dar e tarziu,painea e in masina deja.... la aluat nu am pus ulei,nu era inj reteta, doar apa si putin de tot otet, in plus,pe punga scrie ca se poate face si la masina de paine asa ca am incercat. Sper sa iasa ceva ca e scumpa faina asta si mi-ar parea rau sa o arunc... in mare e faina de porumb si inca ceva, nu o am acum la indemana, nu sunt foarte multumita pt ca porumbul nu e bun in dieta mea dar 2 felii/zi nu e mult,in plus alternez cu waSSA.... oh deja ma doare capul de la dieta asta.... :? pun poze cand o scot,daca am, la ce... :lol:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 18/01/2011 10:24

revin cu pozele, paine a iesit neasteptat de bine, are o coinsistenta foarte placuta, e putin galbuie de la faina de porumb, dar are un gust bun. am feliat-o si pus-o in congelator cate 2 felii,portia mea zilnica... au iesit din 1/2 kg de faina cam 15 felii.
Fişiere ataşate
paine1.jpg
paine1.jpg (45.77 KiB) Vizualizat de 3058 ori
paine3.jpg
paine3.jpg (40.18 KiB) Vizualizat de 3058 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 18/01/2011 10:41

Elena, ma bucur pentru tine....a iesit fain painea ta....cum a fost textura aluatului...chiar ma intereseaza pentru ca ai avut cantitate egala de faina si apa....incearca data viitoare sa faci aluatul la masina si sa coci in aragaz...sa vezi cum va fi consistenta painii coapte..... :hug: :master: :master:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 18/01/2011 11:23

cred ca era moale aluatul , nu stiu daca o sa o coc in cuptor pentru ca nu am timp si de asta. ce nu imi convine la ea e faina de porumb de aceea incerc sa gasesc o formula cu alte fainuri ,nu stiu cand o sa am timp ,trebuie cercetat ce faina e fara gluten,cum s imbina etc. poate ma ajuti tu cu ceva sfaturi. din pacate nu gasim aici chestia aia pt crescut deci trebuie inlocuita cu ceva...oh greu mai e in tara asta, e scump tare sa mananci sanatos, asta pot sa spun cu siguranta! :cry:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 18/01/2011 08:17

Elena, acuma ma tot joc aici cu fainurile, citesc le combin, bag la cap, iau notite, experimentez ....pana acuma esecuri....dar mai insist....problema este ca nu stiu ce se gaseste in Romania....am vazut ca Alina are faina amaranth, inseamna ca se gaseste in R.....faina de orz nu e prea indicata, mai buna e cea de orez....asta am inteles ca se poate prepara in casa .....ma maiinteresez si revin.....am sa iti trimit eu guar gum sa ai :hug:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 18/01/2011 08:33

pupi scrie:Elena, acuma ma tot joc aici cu fainurile, citesc le combin, bag la cap, iau notite, experimentez ....pana acuma esecuri....dar mai insist....problema este ca nu stiu ce se gaseste in Romania....am vazut ca Alina are faina amaranth, inseamna ca se gaseste in R.....faina de orz nu e prea indicata, mai buna e cea de orez....asta am inteles ca se poate prepara in casa .....ma maiinteresez si revin.....am sa iti trimit eu guar gum sa ai :hug:

Pupi,faina de amaranth am macinat-o eu din boabe de amaranth.Faina gata macinata nu am vazut.Amaranth se gaseste la plafar.Cu faina de orez tot asa procedez :lol:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 18/01/2011 09:39

Elena,tare bine arata feliile de paine =D> =D>
Ideea lui Pupi merita incercata,painea coapta in cuptor e mult mai gustoasa decat cea din aparatul de paine.Duminica am vazut si eu la Carrefour faina fara gluten,amestecata cu guar gum si alte cele,la pret apropiata de a ta(17-18 lei/kg).
Succes la dieta :party: :party: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 18/01/2011 10:41

Alina, faina care ai vazut-o tu este super , daca are guar gum in ea.....sper sa intre si Elena si sa citeasca...poate gaseste faina si fara porumb.... :vis: :vis:
Elena, ai scris ca nu ai timp sa te ocupi de copt painea la cuptor...nu iti ia timp mult, e vorba de cateva minute si iese mult mai buna...parol :)

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 18/01/2011 10:43

Alina daca ai timp si mai vezi faina te uiti te rog la marca si la compozitie? am gasit faina de orez si mai sunt si altele la naturisti, o sa incerc si eu ceva combinatii .... Pupi iti multumesc mult pentru ajutor, Alina de asemena, ma ajutati foarte mult! Acum as vrea sa fan niste biscuiti/fursecuri,ceva foarte sanatos, eventual cu faina de soia si cereale etc. Urmeaza rezultatul :D

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 18/01/2011 10:46

pupi scrie:Alina, faina care ai vazut-o tu este super , daca are guar gum in ea.....sper sa intre si Elena si sa citeasca...poate gaseste faina si fara porumb.... :vis: :vis:
Elena, ai scris ca nu ai timp sa te ocupi de copt painea la cuptor...nu iti ia timp mult, e vorba de cateva minute si iese mult mai buna...parol :)
Pupi stiu pentru ca painea normala o coc in cuptor nu in masina, e foarte buna e adevarat :wink: doar ieri chiar nu am avut timp... Sper sa se uite Alina si la compozitie,poate o fi fara porumb.... :? Va pup, noapte buna la noi si la Pupi dupa-amiaza placuta! :hug:

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”