Octombrie 2014 - Alege tema concursului lunii!

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 04/10/2014 09:24

Adi, ai primit deja raspunsul! :o
MIKI

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 05/10/2014 11:59

xanora scrie:Paste home made!
Adi, da-mi voie sa te contrazic.:D Nu ai nevoie neaparat de instrumente ca sa faci un anumit tip de paste. Da, ok, pt spaghete, taitei, macaroane si tagliatele ai cam avea nevoie de masina speciala, dar pt asta avem creativitatea si inventivitatea,nu? :lol:

Roxana sunt convins ca se poate folosi inventivitatea. Ce zic eu e ca cei care au instrumente vor fi avantajati si nu stiu daca e chiar corect.

Mai asteptam si alte opinii :).

:flower: :flower: :flower:
Imagine

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 05/10/2014 03:15

adi scrie:
Adi, da-mi voie sa te contrazic.:D Nu ai nevoie neaparat de instrumente ca sa faci un anumit tip de paste. Da, ok, pt spaghete, taitei, macaroane si tagliatele ai cam avea nevoie de masina speciala, dar pt asta avem creativitatea si inventivitatea,nu? :lol:

Roxana sunt convins ca se poate folosi inventivitatea. Ce zic eu e ca cei care au instrumente vor fi avantajati si nu stiu daca e chiar corect.

Adi, poti sa faci tema restrictiv si sa pui o conditie ca pastele sa se faca manual, fara niciun aparat special pentru paste.
Eu sunt de acord cu ce spune Roxana, ca ne putem pune mintea la contribute si sa facem ceva creativ.

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 05/10/2014 03:38

biaskitchen scrie:
adi scrie:

Adi, poti sa faci tema restrictiv si sa pui o conditie ca pastele sa se faca manual, fara niciun aparat special pentru paste.
Eu sunt de acord cu ce spune Roxana, ca ne putem pune mintea la contribute si sa facem ceva creativ.

Bia :love: :love: :love: :pup: :flower:
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 05/10/2014 05:38

Cand am sugerat ca pastele sa fie facute acasa, manual, a fost doar pentru faptul ca se vrea o tema creativa, speciala...si nu cred ca putem zice ca cineva e defavorizat din acest p.d.v. Putem face tot ceea ce ne dorim, ce ne place, sa impingem un pic limita, de fapt sa o stergem pe cea care o avem, sa dam alta valoare preparatului culinar.
Sunt de acord si cu ce spune Adi, doar din prisma faptului ca atunci cand se va ajunge la vot, cele din magazine, fiind (poate) mai aspectuoase vor primi voturi si vor fi defavorizate cele care chiar daca nu arata de revista cu siguranta sunt mai gustoase si apreciate de cel care le face, dar munca lui nu isi va gasi rasplata in voturi! Sunteti de acord?
Asa ca cel mai bine ne hotaram daca suntem pentru paste facute acasa sau cumparate sau daca mai putem schimba tema...prajituri!?!...sa fie mai pe placul lui Adi!
MIKI

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 05/10/2014 05:42

So, avem de ales intre:

1. Paste de orice fel- magazin, etc

2. Paste home made, fara masina de paste

3. Paste home made, cu si fara masina

4. Cofetareala.

Votul meu merge la nÂş 2 :D
xanora

"Eu sunt o-mperechere de straniu

Şi comun,

De aiurări de clopot

Şi frământări de clape -

În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,

Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 05/10/2014 05:44

xanora scrie:So, avem de ales intre:

1. Paste de orice fel- magazin, etc

2. Paste home made, fara masina de paste

3. Paste home made, cu si fara masina

4. Cofetareala.

Votul meu merge la nÂş 2 :D

Si eu votez tot nr. 2.

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 05/10/2014 05:46

mikirafaela scrie:Cand am sugerat ca pastele sa fie facute acasa, manual, a fost doar pentru faptul ca se vrea o tema creativa, speciala...si nu cred ca putem zice ca cineva e defavorizat din acest p.d.v. Putem face tot ceea ce ne dorim, ce ne place, sa impingem un pic limita, de fapt sa o stergem pe cea care o avem, sa dam alta valoare preparatului culinar.
Sunt de acord si cu ce spune Adi, doar din prisma faptului ca atunci cand se va ajunge la vot, cele din magazine, fiind (poate) mai aspectuoase vor primi voturi si vor fi defavorizate cele care chiar daca nu arata de revista cu siguranta sunt mai gustoase si apreciate de cel care le face, dar munca lui nu isi va gasi rasplata in voturi! Sunteti de acord?
Asa ca cel mai bine ne hotaram daca suntem pentru paste facute acasa sau cumparate sau daca mai putem schimba tema...prajituri!?!...sa fie mai pe placul lui Adi!

Miki, daca Adi vrea ceva dulce, putem sa facem paste cu cacao si sos de ciocolata,in anumite zone din Italia, de sarbatori se fac aceste paste cu sosuri dulci.
:D

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 05/10/2014 06:25

Si eu sunt tot pentru nr. 2... sau 3, din lista Roxanei.
Bia, ideile se pot imbina, si pe mine ma atrag deserturile, mai ales cu ciocolata! :love:
MIKI

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 05/10/2014 09:35

Si eu votez pentru 2 sau 3 e la fel cu mana se pot face multe tipuri de paste :wink:
claudia

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”