Obiceiuri de iarna-file de lumina-colinde si istoria lor

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 07/01/2014 04:50

Pupi, emotionanta descriere a traditiilor noastre! Nu gasesc cuvinte prin care sa exprim ce am simtit in timpul lecturii :sfant:

Din pacate, mult timp aceste obiceiuri ne-au fost "rapite", in ideea ca nu multi au cunoscut sensul si valoarea culturala a lor, ca si traditie si origini. Din fericire azi - in ciuda a tot ceea ce se vede pe la tv - sunt zone rurale si nu numai , care se revalorizeaza prin prisma pastrarii obiceiurilor din zona si a pastrarii traditiei ce trebuie lasata mostenire generatiilor viitoare. Pentru ca asa am fost, suntem si vom fi.

Nepotul meu de sora la 6 ani si jumatate a invatat atat de multe colinde si cantece de Sarbatori, multe necunoscute mie, datorita unei invatatoare nemaipomenite , ce pune accent foarte mare pe valori si traditii, folclor. Copii ce sunt invatati adevarata traditie si adevaratul spirit al Sarabatorilor de iarna, cu tot ceea ce tine de religie si laic , arhaic.

Iti multumesc ca ai impartasit aceste randuri si ganduri cu noi! :hug: :love: :pup:
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

Înapoi la “Zona libera”