Muschi de vita Paradis

V-a iesit de curand o reteta complexa si migaloasa care a meritat osteneala, dar pe care nu o recomandati incepatorilor? Prezentati-o pentru cei care vor sa-si depaseasca limitele in bucatarie!

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

djprometeu
Incepator

Muschi de vita Paradis

Mesajde djprometeu » 31/01/2009 03:12

Fiind bucatar va prezint o reteta complexa care necesita atentie:

Aveti nevoie de:
1 bucata de muschi de vita la 200 gr, curatat de pielite si batut cu palma
150 gr fasole verde
50 gr ardei rosu
50 gr ciuperci proaspete
100 ml smantana vegetala gran cucina
50 gr stafide
sos de soia
usturoi
oregano
sare
piper
ulei de masline

Puneti muschiul de vita la prajit intr-o tigaie cu putin ulei la foc mediu.
Fasolea verde o puneti la fiert intr-o alta tigaie cu putina sare piper.
Taiati ciuperciile cubulete mici si le puneti intr-o tigaie mai mica la prajit in ulei de masline. Lasati sa se prajeasca pana capata o culoare aurie. In timpul asta mai intoarceti muschiul de vita.
Peste ciuperci puneti smantana vegetala si stafidele si lasati la foc mic sa fiarba.
Fasolea verde dupa ce a fiert, o scurgeti de apa, o puneti din nou pe foc cu ulei de masline, si adaugati sare, piper, oregano si ardeiul rosu taiat fasii subtiri. Caliti-o la foc mic timp de 5 minute iar la sfarsit inainte sa o luati de pe foc adaugati putin sos de soia.
Nu uitati de muschiul de vita sa il intoarceti pe toate partile.
sosul de ciuperci il lasati la fiert pana devine un sos cremos, ingrosat.
Dupa ce muschiul de vita s-a prajit cum doriti luati-l de pe foc, sarati-l si lasati-l 2 minute sa se relaxeze. Puneti pe un platou sosul de ciuperci in mijloc, muschiul de vita deasupra la sos si in jurul muschiului fasolea verde.
O reteta extrem de gustoasa si aratoasa.
Unde trebuie sa fiti atenti? La muschiul de vita cand se prajeste sa nu fie la foc mare, la fasolea verde cand o caliti la fel sa nu fie la foc mare si sosul de ciuperci trebuie la foc mic ca sa nu se afume.
Pofta buna!
Dragostea este una dintre cele mai puternice pasiuni pentru ca ataca in aceeasi timp capul , inima si simturile!

stefy
Bucatar

Mesajde stefy » 31/01/2009 04:06

Super reteta =D>
Am s-o fac si eu ca-mi plac ingredientele si modul de preparare :flower:
Sigur o sa ne placa pentru ca ceva asemanator mai fac =D>
[img]http://
"Nu merita sa plangi pentru nimeni,iar cei care merita nu te vor face sa plangi"

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 31/01/2009 05:16

Superba reteta si nici nu mi se pare chiar atat de greu de facut.
Te rog eu frumos,daca ai posibilitatea sa pui si cateva poze din timpul prepararii sau macar cu preparatul gata facut.
Ne-ar ajuta tare mult pe toti forumistii.
Te mai rog sa pui retetele tale prin "Adauga in cartea de bucate"si in Cartea De Bucate,daca sunt fara poze.
Le gasim mai usor acolo,cand avem nevoie de ele decat pe forum.
Multumim frumos de reteta si
FELICITARI !!!
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

djprometeu
Incepator

Mesajde djprometeu » 31/01/2009 05:44

lucia_bp scrie:Superba reteta si nici nu mi se pare chiar atat de greu de facut.
Te rog eu frumos,daca ai posibilitatea sa pui si cateva poze din timpul prepararii sau macar cu preparatul gata facut.
Ne-ar ajuta tare mult pe toti forumistii.
Te mai rog sa pui retetele tale prin "Adauga in cartea de bucate"si in Cartea De Bucate,daca sunt fara poze.
Le gasim mai usor acolo,cand avem nevoie de ele decat pe forum.
Multumim frumos de reteta si
FELICITARI !!!

pun si poze. am adaugat in cartea de bucate retete dar dureaza cam mult sa se aprobe. sper sa se posteze cat mai curand.
Dragostea este una dintre cele mai puternice pasiuni pentru ca ataca in aceeasi timp capul , inima si simturile!

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 31/01/2009 06:00

Multumim de reteta Andrei , cu siguranta o voi incerca :)

Cat despre retete ar fi bine inainte sa le postezi in cartea de bucate sa le pui pe forum :wink: si daca ai avea si imagini ar fi si mai si :peace:

:flower:

Înapoi la “Retete recomandate expertilor”