Mesaj de bun venit

Aici putem sa ne cunoastem. Cu ce va ocupati ce varsta aveti, hobiuri, familie, poze, unde locuiti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 19/09/2006 10:35

Maria unde ai pus reteta ? numai in cartea de bucate?? te asteptam cu retete si eventual poze cind ai ocazia si posibilitatea sa le faci ...
Vezi ca dupa ce scrii reteta pe forum ( la retete preferate sau in imagini .. sau in alta categorie ...) iti e usor sa o adaugi in cartea de bucate si se adauga cu poze cu tot ( daca ai si poze )..

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 19/09/2006 01:22

Pui numele retetei in dreptunghiul cu cauta retete culinare si il gasesti usor. Deocamdata nu am poze, ca nu m-am gandit sa fac cand gatesc, dar de acum voi face si le voi pune sa le vedeti.

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 21/09/2006 05:39

Cum nu imi place sa arunc mancarea, astazi am facut o reteta noua pentru mine. Ieri am facut spaghete cu carne si mi-a ramas o farfurie de spaghete fierte. Astazi am profitat de ele.

.

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 21/09/2006 06:19

Am pus reteta de budinca cu spahete si bacon si as fi dorit sa pun si poze, dar nu stiu cum. Va rog sa imi explicati. Sunt incepatoare in "informatica ", si stiu ca mai am multe de invatat.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 22/09/2006 08:21

Iti raspund eu ca tot am cazut din pat la ora asta matinala :lol: ... cel mai simplu e ( dupa parerea mea ) asa:

te duci la capitolul retete ilustrate, dai click pe el si deasupra tuturor discutiilor exista un buton creaza un subiect nou , click pe el si iti apare o paginuta in care poti sa scrii la subiect - titlul retetei , apoi in mesaj - reteta ... iar mai jos sunt niste dreptunghiuri apesi in partea dreapta ( la mine scrie "sfoglia " adica browse sau search in engleza .. ma gindesc ca eu am totul in italiana si poate nu apare la fel si pe ecrenul tau... ).. deci apesi pe butonul asta si iti alegi poza din calculatorul tau... Atentie ca pozele se pun in ordine inversa incepi cu cea finala si termini cu prima poza ... Dupa ce ai ales o poza ai un butonas verzuliu dedesubt adauga atasament trebuie sa dai click pe el iar poza ta se duce in jos lasind loc liber sa adaugi alta poza dc vre... si tot asa pina termini toate pozele. La sfirsit apesi pe butonul din josul paginii Trimite. Si vei avea reteta cu poze cu tot intr.o discutie numai a ta ...
Folosind discutia asta poti copia reteta si in Cartea de bucate iar ea va pleca cu tot cu poze ... deci impusti 2 iepuri deodata .

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 22/09/2006 09:22

Multumesc mult, Crista. O sa incerc cu noua reteta, ca nu stiu daca la una deja pusa pot sa mai adaug poze. Si la fel, nu stiu daca pozele trebuie sa aiba un anumit nr de pitzeli. Aparatul meu e pus la 1600. S-ar putea pentru asta sa nu fi permis atasarea lor? Ca sunt prea mari? Pe curand.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 22/09/2006 09:40

Sa se trezeasca si Adi ca poate ne lamureste el .. s.ar putea sa fie cam mari pozele ( n-ai un program care sa le micsoreze ?? Acdsee sau irfan ?? asta ca sa nu schimbi setarea la aparat ).

Pricum e mult mai usor sa pui retetele mai intii in mesaje ( la retete ilustrate ) si de aici sa le copiezi in cartea de bucate .. apoi sunt usor de vazut . Eu vorbesc din punctul meu de vedere , daca nu spuneai ca ai pus retete nici nu stiam de ele in cartea de bucate .. in schimb aici in discutii se pot vedea mai usor. Cum intru pe forum verific ultimele discutii si deci vad si ultimele retete ...

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 22/09/2006 09:46

Multumesc Crista. Am urmat sfatul tau si am reusit sa instalez un program care imi lipsea, dar au iesit foarte mari. Mai am atatea de invatat.... Acum trebuie sa vad cum le micsorez.

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 22/09/2006 05:34

Buna Maria! :)

Te poti ghida si dupa tutorialul facut de Admin pentru Pixia - program editare imagini

Succes! :flower:
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 23/09/2006 05:29

Merci mult, Nally. Voi incerca. :) :flower:

Înapoi la “Mesaj de bun venit”