Mesaj de bun venit

Aici putem sa ne cunoastem. Cu ce va ocupati ce varsta aveti, hobiuri, familie, poze, unde locuiti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

baletalessia
Incepator

Mesaj de bun venit

Mesajde baletalessia » 12/01/2013 01:30

Buna eu sunt Alessia si vreau sa fiu prietena voastra.Imi place sa gatesc alaturi de nasa mea.Eu am invatat sa gatesc la 3 ani.Am castigat 4 concursuri de gatit si un concurs de balet. :)
Am o nasa si o bunica foarte talentate la gatit.Ele m-au invatat la inceput sa curat mararul si patrunjelul,sa sparg ouale, sa amestec diverse aluaturi cu mixerul si sa umplu clatitele. :pup:
Apoi am invatat sa framant alaturi si sa fac spaghete la KitchenAid. :party:
In vacanta de iarna am fost la un atelier si am invatatsa prepar paine cu maia naturala. :wink:
Tot in aceasta iarna am facut primul cozonac alaturi de nasii mei si le multumesc din suflet ca m-au ajutat. :D
Eu stiu sa prepar cozonac,clatite,briose cu ciocolata,paine,tort,cipsuri din legume,spaghete,salate si frigarui din fructe.O ajut cate odata pe bunica sa curete usturiol,ceapa,morcovi,cartofi si ciuperci.
Maine o sa invat sa gatesc o savarina. :flower:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 12/01/2013 08:59

bine ai venit :hug:
claudia

baletalessia
Incepator

Mesaj de bun venit

Mesajde baletalessia » 12/01/2013 09:38

alejoe scrie:bine ai venit :hug:

Bine te-am gasit Claudia ! :pup:
Fişiere ataşate
Photo20_2A.jpg
Photo20_2A.jpg (94.22 KiB) Vizualizat de 5822 ori

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 12/01/2013 11:52

Bine aii venit, printesa! :flower:
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

baletalessia
Incepator

Mesaj de bun venit

Mesajde baletalessia » 13/01/2013 10:58

xanora scrie:Bine aii venit, printesa! :flower:

Bine te-am gasit!
Fişiere ataşate
DSC00378.JPG
DSC00378.JPG (80.25 KiB) Vizualizat de 5774 ori

biaskitchen
Bucatar de elita

Re: Mesaj de bun venit

Mesajde biaskitchen » 13/01/2013 11:11

Alessia este fiica mea spirituala .In acest weekend a fost in vizita la noi si pentru ca si ea este pasionata de bucatarie , am invatat-o sa se inscrie in aceasta comunitate online.
Chiar daca pare o joaca de copii sper sa va placa retetele pe care le prepara ..
:hug:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 13/01/2013 11:22

Eu consider ca si gatitul poate si o activitate importanta in dezvoltarea copiilor.Gatind impreuna cu copiii nostri putem sa-i invatam o multime de lectii si de concepte importante.Copiii vor invata despre lucrul in echipa , isi vor dezvolta coordonarea miscarilor prin activitati cum ar fi cantaritul , masuratul,umplutul formelor .Vor invata concepte stiintifice noi :cum caldura transforma o substanta intr-o alta substanta , cum amestecurile lichide pot si transformate intr-o forma noua solida-prin coacere , cum amestecurile solide pot si transformate intr-o forma lichida prin lichefiere .
Este foarte usor sa dezvoltam multe abilitati copiilor doar petrecand putin timp cu ei in bucatarie -si acelasi timp sa ne si distram. :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 14/01/2013 06:23

Bien ai venit draguta mica....esti tare pretioasa..

Bia asa este cum spui....si eu am fel de fel de activitati culinare cu cel mic....importanta asta se simte in modul lui de gandire, de testare a alimentelor gatite sau nu ....e o legatura intre copil adult, mama fata/baiat, bunica nepoate/nepot sau oricum vrei sa ii spui, legatura ca va dura peste ani...nu se va pierde, amintirea si experianta vor dainui mereu...

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 19/01/2013 04:35

baletalessia scrie:Buna eu sunt Alessia si vreau sa fiu prietena voastra.Imi place sa gatesc alaturi de nasa mea.Eu am invatat sa gatesc la 3 ani.Am castigat 4 concursuri de gatit si un concurs de balet. :)
Am o nasa si o bunica foarte talentate la gatit.Ele m-au invatat la inceput sa curat mararul si patrunjelul,sa sparg ouale, sa amestec diverse aluaturi cu mixerul si sa umplu clatitele. :pup:
In vacanta de iarna am fost la un atelier si am invatatsa prepar paine cu maia naturala. :wink:
Tot in aceasta iarna am facut primul cozonac alaturi de nasii mei si le multumesc din suflet ca m-au ajutat. :D
Eu stiu sa prepar cozonac,clatite,briose cu ciocolata,paine,tort,cipsuri din legume,spaghete,salate si frigarui din fructe.O ajut cate odata pe bunica sa curete usturiol,ceapa,morcovi,cartofi si ciuperci.

Ma bucur sa te cunosc, draga Alessia :!:

Esti o adevarata gospodina daca stii sa faci atatea preparate =D> =D> =D>

Esti binevenita la noi si sper sa treci pe aici de cate ori ai posibilitatea...Noi te asteptam cu bratele deschise si te cuprindem intr-o imbratisare tandra, calda si cu multa iubire :hug: :love:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

baletalessia
Incepator

Mesajde baletalessia » 22/01/2013 02:33

lucia_bp scrie:
baletalessia scrie:Buna eu sunt Alessia si vreau sa fiu prietena voastra.Imi place sa gatesc alaturi de nasa mea.Eu am invatat sa gatesc la 3 ani.Am castigat 4 concursuri de gatit si un concurs de balet. :)

Ma bucur sa te cunosc, draga Alessia :!:

Esti o adevarata gospodina daca stii sa faci atatea preparate =D> =D> =D>

Esti binevenita la noi si sper sa treci pe aici de cate ori ai posibilitatea...Noi te asteptam cu bratele deschise si te cuprindem intr-o imbratisare tandra, calda si cu multa iubire :hug: :love:

:hug: :hug: :hug:

Bine te-am gasit Lucia!
:love: :love:
Fişiere ataşate
309762_4256881303522_381160387_n.jpg
309762_4256881303522_381160387_n.jpg (58.11 KiB) Vizualizat de 5652 ori

Înapoi la “Mesaj de bun venit”