Meniuri dietetice si sanatoase

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Meniuri dietetice si sanatoase

Mesajde elena.elena » 25/01/2011 10:47

Dragii mei, pentru ca sunt (iar!) la dieta, ma rog, mai mult mancat sanatos pot sa spun ca nu ma infometez, o sa postez aici retetele pe care le fac in aceasta perioada, din 2 motive: primul e acela de a impartasi si de a face schimb de opinii cu cine e interesat si al 2-lea, de a stoca aici retetele pentru ca mi-e usor sa le gasesc.... Desigur ca nu sunt inventiile mele dar unele le adaptez. Pofta buna si sanatate maxima! :hug:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 25/01/2011 10:53

Meniu de azi:
Ciorba cu perisoare de peste reteta Meliandei, e grozava!
http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... 0perisoare
si felul 2 Chiftelute marinate cu paste, facute in felul urmator:
carnea de vita+curcan macinata, adaugat ou,morcov ras, ceapa, condimente,verdeata, se fac bile si se coc in cuptor pe hartie de copt; dupa 10 min. le-am intors;
apoi sosul: rosii in bulion, busuioc, sare,piper,condimente etc - toate date in blender; chiftelutele puse in forma termorezistenta si acoperite bine cu sos+foi de dafin+1-2 catei usturoi intregi, deasupra putin ulei de masline; la cuptor 15 min. Paste de orez fierte si apoi "unite" in farfurie cu chiftelutele. mai dietetic de atat.... si gustos! Atat pentru azi, va pup!

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 27/01/2011 11:19

Elene, foarte misto ciorba de perisoare.Leo mare nu mananca peste din cauza oaselor, iar ciorba de perisoare e preferata lui, deci...BINGO!Iar Leo mic nu mananca peste ca nu vrea el, in schimb e terminat dupa chiftelute si perisoare, deci...iar Bingo!o sa iau file in week-end sa le fac ca am si leustean (ceea ce e rar, rar, rar de tot pe-aici...si cand gasesc e 3 euro legatura...iti dai seama ce afacere ar face mamaie care are gradina plina? ) :P .

Iar ideea cu chiftelele la cuptor ma scuteste de mirosul de prajeala si aerisitul de dupa, e cam frig la ora la care gatesc eu...7-8 seara...dar le fac si asa tarziu ca piticu' sta langa mine cu fundul pe mobila si asteapta sa le scot din tigaie,asa-i plac de mult :roll:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 27/01/2011 11:22

Sa stii ca e reteta ideala pentru copii, sanatoasa si usor de facut, eu am pus si niste orez la perisoare ca mi s-au parut seci fara si sa stii ca nu se simte gust de peste absolut deloc! Eu nu am leustean proaspat dar il folosesc cu succes pe cel uscat iarna. Poate facem o afacere cu leustean =))

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 28/01/2011 02:37

Meniul de azi:
supa de ceapa si
paste cu pui si broccoli.
Supa e cea clasica, 3 cepe calite f putin in ulei si un apoi am pus supa de pui sa se inmoaie, sare, piper si putin cimbru uscat. cand e moale se pune apa sau supa de ce-o fii si se fierbe la foc mic asa cam 20 de min. eu am pasat-o in blender ; se mananca cu crutoane/paine prajita cu cascaval dar varianta dietetica e cu mozarella, la mine :D
Pastele astea le-am invatat de la Nigella, daca a vazut-o cineva la tv, e o englezoaica frumoasa, scriitoare deci nu chef dar gateste asta de iti lasa gura apa,. si nu se zgarceste deloc la ce e interzis si ingrasa! la sfarsitul emisiunii o arata mereu noaptea cum merge la frigider si baga ce i-a ramasa de peste zi,fara jena! :?
Deci , am fiert 3 pulpe de pui (astea is cam 3 portii), o capatana de broccoli; puiul se dezoseaza apoi si broccoli se taie mai marunt si se pun in tava /cratita la cuptor cu niste ulei de masline si usturoi,condimente de care vreti voi dar oregano merge bine, asa, se lasa 10 min si apoi se amesteca cu paste late din orez, sunt foarte bune si se fac rapid, mai puneti niste apa de la paste sa nu fie sec si niste sos de soia merge bine tare....cam atat, reteta ei nu mai stiu cu ce leguma era sau poate doar cu pui si paste ,eu mai fac si cu varza si e grozava!
Bun, cam atat azi,pofta buna!

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 29/01/2011 10:17

Cu mozzarela??dar eu am vrut sa iau mozzarela (cica sunt la regim,dar cu un chef in casa... adios..) si cand m-am uitat la grasime ..43% :o :o :o

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 29/01/2011 11:18

Noooo, este si mozarella light, cu mai putina grasime.... vai dar am descoperit o branzica se numeste Merisor si are 20 g grasime la 100 g asta inseamna 20 %,nu? e delicioasa!

cutesuzy
Incepator

Mesajde cutesuzy » 29/01/2011 12:40

inca o super reteta :D imi place ca am de unde sa ma inspir cand intru in pana de idei :)

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/02/2011 01:16

Bun gasit! Meniul de azi: :)
Supa-crema de rosii
Pui cu rozmarin si lamaie
Supa ne foarte simpla: o ceapa, un morcov , niste telina si 2 catei de usturoi,se toaca toate ,se calesc putin in ulei de masline apoi se adauga 1-2 cutii de rosii tocate in bulion, putina apa sau supa si se fierb la foc mic 10-15 min. Condimente: sare,piper, cimbru am pus eu. Api se pun toate in blender, se paseaza bine, se pun in oala inapoi pe foc si se mai da un clocot. Daca e prea acra merge putin zahar. Patrunjel verde si...cam atat. A, si crutoane, neaparat !
puiul: se pun bucatile (pulpe,aripi, etc.) in tava , se condimenteaza bine cu sare,piper, rozmarin, zeama de lamaie, lamaile ramase se lasa in tava. ciupercile se taie nu prea marunt si se adauga in tava. ulei de masline din belsug si la cuptor cu folie cam 20 min si inca 15 fara,la foc mediu. Pun si poze azi. va pup! :pup:
Fişiere ataşate
2 feb 020.JPG
2 feb 020.JPG (71.47 KiB) Vizualizat de 16685 ori
2 feb 018.JPG
2 feb 018.JPG (40.01 KiB) Vizualizat de 16685 ori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 11/02/2011 08:28

Neata buna! Incerc sa mentin subiectul viu si invit pe toata lumea sa contribuie cu retete la subiect, avem nevoie de inspiratie nu-i asa? :)
Imi permit sa adauga niste linkuri care trimit spre rete4te bune si sanatoase,sper sa nu se supere autoarele si le multumesc !

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”