Masina de paine. De care?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

vero
Bucatar

Mesajde vero » 07/02/2008 10:27

:o

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 23/04/2008 09:07

Hallo,

Sunt noua pe acest forum, dar numai in ce priveste scrisul.In studierea retetelor voastre sunt veche, si imi plac multe dintre ele, pe masura ce am sa le fac ,voi scrie.
Scriu in topicul asta pentru ca am descoperit cu deosebita bucurie ca Melianda are masina de paine Kenwood, la fel cu cea pe care am primit-o eu.
Melianda sper sa nu te superi, daca o sa te tot deranjez, dupa Paste, cu intrebari despre masina.
Multumesc anticipat.
" Cine calca si din greseala pe partia de schi, sa nu se mire daca va aluneca."

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 23/04/2008 10:44

Micul scrie:Hallo,

Sunt noua pe acest forum, dar numai in ce priveste scrisul.In studierea retetelor voastre sunt veche, si imi plac multe dintre ele, pe masura ce am sa le fac ,voi scrie.
Scriu in topicul asta pentru ca am descoperit cu deosebita bucurie ca Melianda are masina de paine Kenwood, la fel cu cea pe care am primit-o eu.
Melianda sper sa nu te superi, daca o sa te tot deranjez, dupa Paste, cu intrebari despre masina.
Multumesc anticipat.

Bine ai venit pe Rc in primul rand :flower: si nu ai sa ma deranjezi cu intrebari, iti voi spune tot ce am facut eu la masina mea :hug:

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 23/04/2008 11:58

Mersi mult pentru primire si raspunul tau super repede.
Abia astept sa incep sa fac diferite chestii, cu masina.De fapt, ma intereseaza mai mult, sa framante, iar eu sa le coc in cuptor.
Paste fericit va doresc!

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 06/11/2008 08:44

Meli, help please. :pup:
In sfarsit m-am hotarat sa incep lucrul cu masina.
Cand ai timp spune-mi te rog pe ce program sa pun pentru framantat si dospit? :? :flower:
Mersi anticipat.

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 06/11/2008 04:12

Micul scrie:Meli, help please. :pup:
In sfarsit m-am hotarat sa incep lucrul cu masina.
Cand ai timp spune-mi te rog pe ce program sa pun pentru framantat si dospit? :? :flower:
Mersi anticipat.

Salut Micule!
daca si tu ai aceeasi masina ca si mine , se pare ca asa e din cate am citit la mine programul este 8 pentru framantat si dospit
Micule eu sincer nu am facut nici o reteta din retetarul lor ca nu m-i s-au parut convingatoare :lol:
eu am facut din retetle postate de Vero pentru masina ei de paine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/11/2008 05:03

Micule , parerea mea este sa nu te iei dupa retete. Poti sa iti pui la masina ce fel de aluat vrei tu , dar inainte este bine sa iti cunosti masina. fiecare are o anumita particularitate si un mod anume de framantat. trebuie sa vezi cum iti cantaresti faina( si ast difera de la o masina la alta. Incearca prima data dupa cea mai simpla reteta care o ai. Poate nu are sa iti iasa ceva fain din prima incercare dar nu te descuraja, la a doua va fi mai bine si la a treia deja iti cunosti masina si gat poti face fel de fel de aluaturi so gemuri. Daca vrei sa iti iasa un aluat mai bun pune masina sa framante de doua ori aluatul. ai sa vezi ce incantata ai sa fi la final de tot. De abia astept sa postezi pe Rc aluatul facut la masina ta. :hug: :master:

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 07/11/2008 08:31

Mersi mult de raspunsuri.Un :pup:
Asa am sa fac cum spuneti.Ideea era sa stiu care-i programul. :flower:

dedilia
Incepator

Re: Masina de paine. De care?

Mesajde dedilia » 13/11/2008 06:49

vero scrie:Vreau sa-mi cumpar masina de paine. Ce ma sfatuiti? :?
salut eu traiesc in franta si aici sunt sute de modele de masini de paine am vazut la prietenele mele rezultatul si sincera sa fiu nu ti cumpara masina de paine decat daca iti place painea tare si seaca.Nu are acelasi rezultat ca mainile noastre si in plus consuma mult curent electric.SANATATE SI ZIUA BUNA

piatralunii
Bucatar in devenire

Re: Masina de paine. De care?

Mesajde piatralunii » 13/11/2008 08:21

dedilia scrie:
vero scrie:Vreau sa-mi cumpar masina de paine. Ce ma sfatuiti? :?
salut eu traiesc in franta si aici sunt sute de modele de masini de paine am vazut la prietenele mele rezultatul si sincera sa fiu nu ti cumpara masina de paine decat daca iti place painea tare si seaca.Nu are acelasi rezultat ca mainile noastre si in plus consuma mult curent electric.SANATATE SI ZIUA BUNA

Daca esti putin inventiva nu e nici seaca si nici tare. Tare iasa daca nu pui ulei sau unt, iar seaca daca nu variezi ingredientele si timpul de dospire (da se poate opera si manual la faza incipienta).
Forever Young

Înapoi la “Zona libera”