Martie 2012: Alege Tema Concurs - Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

admin
RC Admin
RC Admin

Martie 2012: Alege Tema Concurs - Bucatarul Lunii

Mesajde admin » 02/03/2012 04:31

Dupa cum ne-am obisnuit, la fiecare inceput de luna e momentul in care alegem o noua tema de concurs.

Prin urmare, ce propuneti pentru luna aceasta? Ne lasam inspirati de primavara, ne orientam spre mancarea de post sau incercam ceva inedit? :flower: :flower: :flower:

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 02/03/2012 05:02

Putem face ceva inedit si din post. Putem face ceva de genul: traditii de post din regiunea sau din tara unde se afla, ceva specific postului in regiunea, tara respectiva. Si sa nu fie numai post ortodox dar si post catolic. As vrea sa incer ceva specific postului in Slovacia, de exemplu.

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 04/03/2012 10:54

Mi se pare o idee foarte buna! :wink: Alte propuneri?

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 04/03/2012 11:24

Am ajuns si eu de pe drumuri, inapoi acasa :) . Am venit cu o pofta nebuna de clatite.....ce ar fi sa alegem pentru luna asta CLATITELE....in toate formele, de post sau nu, cu gem sau nuca, ciocolata sau fructe, tort de clatite sau boccelute....fiecare sa pregateasca ceva dupa gustul ei, dupa zona de unde se trage sau dupa zona in care locuieste....clatitele ...mancare versatila, poate fi un dulce, un aperitiv, chiar o mancare.....si acuma , chiar ma intreb daca am mai avut clatite la concurs????
Nu am timp sa intru sa caut, fug sa pregatesc ceva de mancare...santem infometati dupa drumul asta lung si "in forta" pe care l-am avut.....deci cum suna clatitele???? :D :vis:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 04/03/2012 11:50

Imi place ideea clatitelor... :peace: (nu ca as mai participa la vre-un concurs,am ramas "repetenta" din prima incercare asa ca m-am lecuit... =)) =)) =)) )

:flower: :flower: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 05/03/2012 12:48

Danieluta scrie:Imi place ideea clatitelor... :peace: (nu ca as mai participa la vre-un concurs,am ramas "repetenta" din prima incercare asa ca m-am lecuit... =)) =)) =)) )

:flower: :flower: :flower:

Danieluta draga, sincer nu imi amintesc ce loc au ocupat ”biscuitii florentini” la prima mea incercare de a participa la concurs (sunt franta de obosita si nu pot sa ma uit acum - dar a fost un loc situat undeva dupa ”jumatatea listei”). :) So what?! Este ”un joc” si atat, o relaxare (m-as bucura sa aduca un plus de voie buna concursul in fiecare luna). ”Sa nu te lecuiesti”. :rusine: :rugaciune:

:hug:

P.S. Imi place ideea clatitelor... imi plac si ”ele” :blushing:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 05/03/2012 05:22

VaiDanieluta, nu mai vorbi asa, cum poti sa spui asta???
Ai avut o reteta supar faina, eu cel putin sant super incantata de ea, e usoara, rapida, si aspectoasa.....am facut-o si eu ( fara poze, ca nu am mai apucat) dar cu prima ocazie de "repetir" am sa iti si pun dovada...pentru mine conteaza reteta , ingredientele din ea, modul de pregatire si la toate astea si trecut cu brio si 10 cu felicitari( din partea mea) :hug:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 05/03/2012 09:48

imi plac amandoua propuneri,clatitele sant adorate la mine in familie,retete de post specifice tarii in care traiesc-imi pare rau sa zic,poate gresesc dar eu de zece ani de cand sant aici ,ei sant catolici,nu am vazut unul care sa tina post,asta ca o paranteza,poate nico si crista ma ajuta sa aflu mai mult despre ei in acest domeniu

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 05/03/2012 09:56

Yaya, eu am scris clatite de post sau nu, ...nu retete de post a tarii in care locuiesti......de ex , in perioada asta a postului eu pregatesc destul de dec clatitele de post....acuma chiar nu le-am mai fcut de mult si am o pofta nebuna in mine de clatite....chiar am fost plecata pentru cateva zile si pe unde am umblat , printre aperitive erau si clatite umplute cu carne.....nu am mancat si cred ca asta mi-a pus capac....mi s-a pus pata pe ele :P :hug: :hug:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 05/03/2012 10:00

pupi scrie:Yaya, eu am scris clatite de post sau nu, ...nu retete de post a tarii in care locuiesti......de ex , in perioada asta a postului eu pregatesc destul de dec clatitele de post....acuma chiar nu le-am mai fcut de mult si am o pofta nebuna in mine de clatite....chiar am fost plecata pentru cateva zile si pe unde am umblat , printre aperitive erau si clatite umplute cu carne.....nu am mancat si cred ca asta mi-a pus capac....mi s-a pus pata pe ele :P :hug: :hug:

pupi eu am vazut ca tu ai scris clatite de post,dar mi se pare ca prima propunere a fost retete de post specifice tarii in care traim,nu? :pup:

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”