MARGARITA DE CITRICE SI NECTARINE

Cunoasteti retete de bauturi, de cocktail-uri sau alte amestecuri care garanteaza succesul unei petreceri? Postati-le aici pentru cei mai putin cunoscatori, dar la fel de petrecareti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 26/01/2007 06:22

roxanavmv scrie:De-abia astept, Mona draga, nici nu-ti spun cum ma mananca in palma de 10 ori pe zi sa intru pe RC de la serviciu si cred ca in curand o incurc daca nu sunt mai atenta :? .
Iuli, tu esti acum mai speciala decat erai deja, dar asta nu iti da dreptul sa omori oamenii pe aici. Eu nu as da pina colada pe cheesecake-ul ala al tau, nici in ruptul capului. felicitari, eu nu am facut niciodata pana acum, in schimb cumparam tot timpul, cu fructe deasupra ca o tarta ( e minunat cu capsuni, afine, zmeura si kiwi, acoperit cu putina gelatina transparenta, w nebunie. Asa ca promit sa caut reteta pt. pina colada, ca tare m-ai bucurat cu poza asta a ta :buuun: .

..Roxi, ca sa ma "esprim" academic..m-ai spart la nas cu Margarita aia... nu stiu ce o sa se faca votatorii luna asta cu atatea bunatati .. care mai de care arome, si bunatatzuri..

Iuli, arata bine cheese-cake-ul acela al tau.. Aici, de fapt mai mult in State, Cheesecake este cum este profiterolul sau branzoaicele in Romania (adica cum erau pe vremuri)... Ce nu ti-a spus Roxi este ca la LA sau Long Beach/Torance nu mai tin minte, este un restaurant (de fapt mai multe.. au retea in toata America - SUA adica ) care se numesc (este Roxi?).... The Cheesecake Factory , unde am mancat cea mai buna friptura din viata mea (Doamne ce coaste de vita au..) .. si unde am vazut cred ca cel putin 20-30 feluri de cheesecake: cu toate fructele pe care le maginezi inclusiv cu dovleac... (tre' sa aiba site, nu se poate)

Ala cu dovleac..ce sa-ti spun, o minunatie, plangi cu vorbe.. iti zic si eu ca sa dau idei, nu sa te indispun acum. Partea proasta cu cheese-cake-ul este ca se mananaca repede... si pana la urma important la cheesecake nu cum arata ci gustulllllllllllllllll.. si zici ca Pafos e aproape de vreun aeroport ca venim si noi?...

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 26/01/2007 08:04

inca un serios candidat la polonic!....f. simpatic simai ales bbbbbbbbbuuuuuuuuuuunnnnnnnnn
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 26/01/2007 10:09

O singura data am baut margarita si mi-a placut mult.
Bravo Roxana! :flower:

iuli8700
Incepator

Mesajde iuli8700 » 26/01/2007 12:40

Soothe, am gasit site-ul de care spuneai, The Cheesecake Factory, dar din pacate nu au retete....doar meniu...si intr-adevar am cam salivat uitandu-ma pe el. Dar sa fiu sincera imi place mai mult cheese cake-ul simplu desi... si eu il acopar cu fructe...de obicei cu blackcurrant filling la conserva daca il fac pentru o ocazie ca sa fie mai aratos.
Roxanavmv, si eu mai cumpar cheese cake cateodata la felie ca sa-mi fac pofta...dar il prefer pe cel pe care-l fac acasa desi este cam costisitor( 6 cutii branza Philadelphia, si multe altele) ...dar gustul nu se compara. Adevarul e ca nu am prea multe locuri de unde pot sa-l cumpar aici ...decat de la Starbucks Coffee sau New York sweets... si este mai uscat ...nu pe gustul meu.
Nu stiu daca ati vazut serialul "Friends" ...este un episod in care Rachel si Chandler gasesc la usa cuiva o cutie cu cheese cake si se cearta intre ei pentru bucata cea mai mare. De fiecare data cand vad episodul asta ...mor de pofta....
Apropo...cine n-a vazut acest serial ...merita vazut...e super haios.... eu l-am vazut de 10 de ori.
Imagine
Imagine

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 26/01/2007 12:44

Si eu care uitam sa o adaug in concurs :bum:

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 26/01/2007 02:31

iuli8700 scrie:Soothe, am gasit site-ul de care spuneai, The Cheesecake Factory, dar din pacate nu au retete....sweets... si este mai uscat ...nu pe gustul meu.
Nu stiu daca ati vazut serialul "Friends" ...este un episod in care Rachel si Chandler gasesc la usa cuiva o cutie cu cheese cake si se cearta intre ei pentru bucata cea mai mare. De fiecare data cand vad episodul asta ...mor de pofta....
Apropo...cine n-a vazut acest serial ...merita vazut...e super haios.... eu l-am vazut de 10 de ori.

Lasa serialul... zi-ne de Pafos..! :)

iuli8700
Incepator

Mesajde iuli8700 » 26/01/2007 03:22

Chiar exista aeroport in Pafos... si mai e si in Larnaca ....asa ca va astept cu placere la o portie de cheese cake :wink: !!! Mai ales pe timpul verii este superb aici ... Daca nu stiati orasul Pafos este situat pe tarmul marii mediteraneene unde a luat nastere Afrodita(din spuma marii). Puteti vedea aici Baile Afroditei, superba statiune Aphrodite Hills, salbatica peninsula Akama si multe altele.
Imagine

Imagine

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 26/01/2007 03:30

iuli8700 scrie:Chiar exista aeroport in Pafos... si mai e si in Larnaca ....asa ca va astept cu placere la o portie de cheese cake :wink: !!! Mai ales pe timpul verii este superb aici ... Daca nu stiati orasul Pafos este situat pe tarmul marii mediteraneene unde a luat nastere Afrodita(din spuma marii). Puteti vedea aici Baile Afroditei, superba statiune Aphrodite Hills, salbatica peninsula Akama si multe altele.

la Larnaca am fost odata cand in stagiatura cu o nava din marina comerciala.. foarte - foarte frumos oras..daca si Afrodita s-a "nascut" acolo este un pamant binecuvantat... nu zi de doua ori ca ne place cheescake-ul..

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 27/01/2007 12:06

mai nu-mi vine sa cred ce sueta aici la o margarita. Eu nu pot inca sa raspund personalizat ca Ange, ca nu am timp ( scriu iara de la lucru), dar multumesc la toti, tare ma bucur ca v-a placut. Cinstit preferatele mele sunt cea de piersici si cea de ananas, sunt tare gustoase.
Cat despr cheesecake, trebuie sa incerc si eu sal fac pt. ca ai mei acasa sunt innebuniti dupa tortuletul asta. Spre rusinea mea Dane, nu am fost la cheesecake factory, desi stiu vreo doua nu prea departe de mine, chiar jenant de aproape. Insa am auzit ca au mancare buna si niste portii infiorator de mari, e adevarat?
Mie imi plac retetele facute cu dovleac, sau cu piure de dovleac, si chiar am si eu o reteta de prajitura facuta asa numai ca mananci o datat, treci la dieta 2 luni asa e de buna. Insa acum mi-ati facut pofta si o s-o fac. Si o sa incerc sa gasesc si o reteta de pumpkin cheesecake, ca trebuie clar incercata.
vai ce in ce locuri frumoase esti Iuli, imi inchipui ce frumos, senin si albastru e cerul al tine, si ce culoare trebuie sa aia apa.... :vis:

tsilly
Incepator

Mesajde tsilly » 23/02/2010 04:36

bautura mea preferata ! :buuun:

Înapoi la “Bauturi”