Mamici si viitoare mamici insarcinate

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 17/09/2009 12:22

Pai, daca vrei sa nasti cu doctorul este foarte clar ca catre sa iti cauti un nou ginecolog, daca nu, vei naste cu moasa (si eu tot cu moasa i-am nascut pe cei doi copii ai mei fara nici o problema).
Oricum, in caz de ceva probleme doar sunt medici de garda.
Dar, revin, eu sunt de aceasta parare sa-ti cauti un nou ginecolog, dar de incredere si pe care sa te bazezi ca vine la nastere, nu din astia care zic ca vin dar de fapt nu vin si nici nu raspund la telefon (la al doilea copil, la nastere, eu asa am patit, poate daca pulsam mai mult cu niste atentii, poate, poate venea).
ImagineImagineImagine

nicolkiss
Incepator

Mesajde nicolkiss » 17/09/2009 12:26

EU SUNT LA MUNCICIPAL IN BUC SI NU STIU DACA MA MAI IA CINEVA ACUM IN ULTIMA LUNA :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

alinaraluca2000
Bucatar

Re: buna fetelor

Mesajde alinaraluca2000 » 17/09/2009 12:27

nicolkiss scrie:buna eu mai am o luna pana nasc si as dori sa stiu si eu ceva daca nu am lucrat deloc pot sa mai primesc indemnizatia pt bebe intreb pt ca sotului meu iau bagat cartea de munca dabia acum trei luni si nici el nu poate ramane cu bebe acasa pt ca nu are 12 luni de munca pe carte ce fac??????????????????????????nu o sa ne descurcam cu un salariu de 7 mil pe luna toti trei

Iarta-ma ca iti spun, dar tarziu te-ai gandit la asta, puteai sa iti rezolvi problema cu cartea ta de munca la inceputul sarcinii, dar acum e prea tarziu.
Iar cum o sa va descurcati cei 700 lei pe luna plus 200 lei alocatia copilului care vine deabia dupa vreo 3 luni, greu de spus.
ImagineImagineImagine

nicolkiss
Incepator

Mesajde nicolkiss » 17/09/2009 12:30

noi credeam ca e sotul meu are cartea de munca bagata de anul trecut de cand lucreaza acolo dar daca seful lui e atat de nesigur pe cei ce lucreaza acolo incat ia bagat cartea de munca dabia acum trei luni noi neam gandit

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 17/09/2009 12:31

nicolkiss scrie:EU SUNT LA MUNCICIPAL IN BUC SI NU STIU DACA MA MAI IA CINEVA ACUM IN ULTIMA LUNA :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Deci hai sa-ti spun eu tie ceva ca la o prietena, nasterea ii de fapt groaznica, ca doare de mori, dar trece, eu zic ca asa tre sa te gandesti (eu asa am gandit) eu ma incumet sa iti zic asta pentru ca tre sa stii la ce sa te astepti, nu dispera ca o sa treaca cu bine daca ai incredere, tre sa fi foarte stapana pe tine in acele momente si nu numai, o sa-ti amintesti de momentul asta cu cea mai mare dragoste toata viata.
Iar apoi faza cu doctorul, toti sunt flamanzi de bani, asa ca daca ai posibilitatea sa le dai cu siguranta o sa-ti gasesti un doctor sau nu de fapt un tatic cum se zice pe la noi prin spitale.
Ultima oară modificat 17/09/2009 12:35 de către alinaraluca2000, modificat de 2 ori în total.
ImagineImagineImagine

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 17/09/2009 12:32

nicolkiss scrie:noi credeam ca e sotul meu are cartea de munca bagata de anul trecut de cand lucreaza acolo dar daca seful lui e atat de nesigur pe cei ce lucreaza acolo incat ia bagat cartea de munca dabia acum trei luni noi neam gandit

asa ii cu patronii astia, nesimtiti sau previzibili nici nu stii cum sa-i numesti
ImagineImagineImagine

nicolkiss
Incepator

Mesajde nicolkiss » 17/09/2009 12:36

asta stiam ca doare de mori dar totusi doctora mia zis ca sar putea sa nasc prin cezariana si acum ca a plecat nici nu ma anuntat a sunato sotul meu ia raspun si ia zis ca nu e in buc si ca pleaca din tara si ia zis sa ma duc sa imi fac o ecografie si atat nimik mai mult a inchis telefonul daca stie cineva un doctor bun la municipal si care sa ma ia in evidenta pe ultima suta de metri anuntatima si pe mine

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 17/09/2009 12:38

mno, imi pare tare rau, sper sa citeasca cineva din Bucuresti mesajul tau.
ImagineImagineImagine

nicolkiss
Incepator

Mesajde nicolkiss » 17/09/2009 12:46

previzibil nu prea ca a mai lucrat anul trecut in vara la el si nu au mai avut comenzi si lea zis sa stea acasa pe timpul ierni si incep in vara iar dar de carte nu a zis ca nu e bagata asa ca nesimtit ii poti numi

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/09/2009 07:04

Nico, eu te sfatuiesc sa pregatesti bani pt dr de garda, daca vrei neaparat un doctor la nastere, daca nu vei naste cu moasa, asa cum fac mii de femei, iar daca sunt probleme va veni si dr. Sa stii ca nasterea nu e groaznica,eu nu i-as spune nici surorii mele asa ceva, chiar daca ar fi adevarat, e dureroasa sigur, mai mult sau mai putin, depinde de organismul tau, dasr nu trebuie sa te duci cu gandul ca va fi groaznic! E important sa nu stai in travaliu excesiv de mult, cum am vazut eu un caz cand am nascut, pana nu a primit bani dr nici nu a vazut de biata fata care era in travaliu de mai mult de 12 ore. E adevarat ca sunt mizerabili uneori doctorii, important e sa nasti tu in siguranta! Pregateste banutii si pune-l pe sotul tau sa se descurce. Imi pare rau ca spun asta....

Înapoi la “Bucataria mamicilor”