Mamici si viitoare mamici insarcinate

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 22/01/2009 08:23

Adina, Lucia :flower: :flower: :flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 24/01/2009 02:20

Thea, acum am descoperit si eu acest forum, nu mai zis de el! :rusine: :D Si noi suntem bine, vad ca bsc e mai avansata decat noi mai are putin si naste, noi ne pregatim cu bagajulde spital si alte cele necesare. Despre kg puse refuz sa vorbesc :badday: Dar era de asteptat la mine, asa ca... o sa ma imprietenesc cu o sala si un instructor dupa nastere , cred.. :D Pupici pe burtici! :flower: :flower: :flower:

dadiana
Incepator

mamicilor.........FELICITARI!!!!!!!!!!!!!!

Mesajde dadiana » 26/01/2009 02:56

:flower: a bucur asa de mult pentru voi.eu inca nu sunt mamica ,dar imi doresc foarte mult acest lucru.anul asta m-am casatorit,dar inca facem cateva sacrificii pt casa noastra. asa ca inca nu e momentul,dar un copil il dorim foarte mult.
va doresc sarcina usoara si numai bine. o sa citesc tot ce scrieti pt ca vreau sa fiu pregatita :wink: :wink: :wink:
:pup: va pup si sa dea bunul dumnezeu ca totul sa fie bine! :flower:
dadiana

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 26/01/2009 07:15

Diana..fetele sigur au fost pregatite si super dornice de un bebe,dar in privinta mea...prioritatile erau cu totul altele.Uite ca asa a fost sa fie si sincer,parca mai repede si mai cu sarg muncesti si tragi cand stii ca ai pt ce...bebita ne-a adus cu picioarele pe pamant ca sigur la primul obstacol ne-am fi dus acasa si o luam iar de la zero...asa ca sa nu zici niciodata 'nu e momentul' :P .Mult succes!

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 27/01/2009 09:30

Dadiana :flower: asteptam noutati :wink:
Am facut analize... se pare ca am deficit de fier :x
Dr care a facut ecografia mi-a recomandat multa carne sa consum in aceste 2 luni care au mai ramas.
O sa-mi schimb dieta, o sa introduc mancare care sa contina mai multe proteine, reduc cantitatea de carbohidrati si...incerc sa renunt definitiv la dulciuri :o
2-3 luni fara dulciuri nu este foarte mult :wink: ...
sa vedem ...
aseara am fost la curs de gimnastica pentru gravide, atat de mult imi place :vis: :vis: :vis: ...
voi fetelor ? cum va simtiti ? :hug: :hug: :hug:

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 27/01/2009 03:09

Eu la penultimul control acum 3 sapt. aveam o fatza....de m-a trimis doctorul direct la analize,a crezut ca am lipsa de fier ,ca aratam super obosita.Dar au iesit ok analizele,alarma falsa.Stii ce trebuie sa mananci:ficat,spanac,legume verzi..stii tu :)

dadiana
Incepator

Mesajde dadiana » 27/01/2009 03:49

va nultumesc mult mamicilor ptr.incurajare.o sa ma pun pe treaba,,sper din vara asta ''
:lol: :wink: :blushing: :blushing:
va pup si aveti grija de burticile voastre :flower:
dadiana

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 08/02/2009 09:36

Noutati...
am primit de la dr. un tratament care sa ajute la asimilarea fierului
Am gasit un articol interesant, scris de dl Dan(Soothe- pe forum RC :hug: )
Anemia cu deficenta de fier

Anemia este o perturbare a organismului sau consecinta unor boli care se caracterizeaza prin scaderea hemoglobinei (molecula caracteristica oricarei globule rosii) sau a numarului de globule rosii din sange.

Exista mai multe tipuri de anemie ale caror denumiri au fost stabilite in functie de cauzele declansatoare: deficienta de fier (anemia feripriva), deficit de vitamine (anemia megaloblastica), dezechilibru al tiroidei, anemia secundara (consecinta altor boli), anemia aplastica (cauzata de deficitul de celule stem); anemia asociata cu boli ale maduvei osoase, anemie hemolitica (distrugerea prematura a globulelor rosii), talasemie (defect genetic rezultand sinteza de globule rosii anormale), anemia pernicioasa (sau anemia Addison-Biermer, data de o deficenta gastrica in absorbi vitamina B12) ĂŽnlocuirea celulelor normale din maduva rosie osoasa cu celule canceroase sau leucemia (anemie mieloftizica); maduva rosie osoasa este atrofiata si este afectata hematopoieza (formarea sangelui) prin deficit cantitativ pe toate 3 seriile de celule sanguine: rosii, albe si trombocite (anemie aplastica); defecte structurale ĂŽnnascute ale globulelor rosii, inhibarea productiei de eritropoietina de catre sistemul imunitar (anemie cronica) si o incapacitate de a produce hemoglobina sau de a se folosi de fier (anemie sideroblastica).

În totalitate au fost identificate peste 400 de tipuri de anemie, multe dintre ele clasificate drept rare. O persoana anemica poate aparea adesea palida si slabita, poate simti ca nu mai poate respira sau ca lesina, sau o resimtire a batailor înimii în tot organismul.

Diagnostic si etiologie

Anemia este diagnosticata cu ajutorul unui examen clinic si al testelor de laborator, printre care hemoleucograma. Acest test de sange masoara nivelul de globule rosii si de hemoglobina din sange. O proba de sange este analizata la microscop pentru a observa marimea, forma si culoarea eritrocitelor. In cazul unei anemii prin carenta de fier (feripriva), globulele rosii sunt mai mici si mai deschise la culoare decat in mod normal. In schimb, in cazul anemiilor prin carenta de vitamine, globulele rosii apar marite si intr-un numar redus.

Dupa stabilirea diagnosticului de anemie, se trece la identificarea cauzei acesteia, cu ajutorul unor teste suplimentare. De exemplu, anemia feripriva poate fi urmarea unei hemoragii cronice, datorata unui ulcer, polipi benigni ai colonului, cancer de colon, tumori sau insuficienta renala.

In unele cazuri, este necesara prelevarea unei probe de maduva osoasa pentru diagnosticarea anemiei.

Tratament

Cu toate ca unele forme de anemie au nevoie de supravegherea medicului, anemia cu deficenta de fier pot fi tratata acasa dupa darea diagnosticului si daca este posibil, rezolvarea cauzei care a dus la anemie. Acest caz de anemie este comun.

Cu exceptia cazurilor grave, medicina alopata prescrie pentru tratamentul anemiei deferite suplimente pe baza de fier, pe care din binecuvantate motive nu le vom numi aici. Cele mai multe dintre acestea dau reactii secundare cum ar fi: greata, varsaturi, diaree, dureri abdominale, etc.

In plus exista unele potentiale probleme cu suplimente de fier, dintre care cea mai mare este absorbtia de prea mult fier. Excesul aportului de fier poate provoca constipatie si afecteaza absorbtia de minerale esentiale. Fierul in excess contribuie si la un process oxidativ marit, care, in cazul fostilor bolnavi de cancer, mareste riscul de deces prin recidivarea acestuia cu cca 10% (potrivit unui studiu efectuat de catre Pacific Northwest Laboratories si Cancer Institute -Washington, D.C.).

De aceea, cu relativ putine exceptii, in locul suplimentelor de fier este de preferat o alimentatie bogata in fier, fata de care organismul are mai multe mecanisme de reglare, pentru ca deficenta de fier sa nu se transform intr-un excess, deasemenea daunator.

Alimentatie

Absorbtia fierului din alimente este influentata de factori multipli. Unul dintre acestia este hemul. Acesta este o compus organic structurat in jurul unui atom de fier, care se gaseste in alimentele de origine animala si care este cel mai usor de absorbit de catre organism. Fierul continut in compusii organici de origine vegetala bogate in fier (vegetalele nu contin hem) este absorbit mai putin de catre organism.

Dintre alimentele de origine animala cu continut ridicat in fier si care contin hem putem enumera:
Excelente - scoicile, stridiile, ficatul de porc, pasare si vita;
Bune - carne de vita, shrimpi, sardine, carne de curcan.

Alimente de origine vegetala cu continut ridicat de fier sunt (fara hem):
Excelente - mic dejun bogat in cereale, fasole si linte gatite in casa, seminte de dovleac, melasa;
Bune: conserve de fasole, cartof copt in coaja, conserve de sparanghel.

Atentie! femeile insarcinate trebuie sa evite consumul preparatelor din ficat din cauza continutului prea mare de vitamina A care poate fi daunator pentru fat.
Imbunatatirea absorbtiei fierului din alimente fara hem se poate face cand alimente din ambele clase (cu si fara hem) sunt consumate la aceeasi masa. In plus absorbtia fierului se poate imbunatati prin folosirea "intensificatorilor" absorbtiei de fier. Exista si "inhibitori" ai absorbtiei de fier, care de la sine inteles, ingreuneaza absorbtia fierului.

Intensificatori ai absorbtiei fierului: carne, peste, pui, portocale, suc de portocale, pepene galben, capsuni, broccoli, varza de Bruxelle, tomate, suc de tomate, cartofi, ardei rosii si verzi, vin alb, vitamina C, spirulina si remediul homeopathic Ferrum phosphoricum.

Inhibitori ai absorbtiei fierului: vin rosu, cafea, cei negru, spanac (!), rubarb, frunze de sfecla rosie, produse din soia.

Despre tratamentul anemiei cu acupunctura si plante medicinale vom vorbi cu alt prilej.

Multa sanatate!
Dan Micu, D.Acupuncturist

Multa sanatate viitoare mamici :flower:

albinuzza
Bucatar

Bebe la orizont!

Mesajde albinuzza » 09/02/2009 09:48

:party:

Neata tuturor!
Felicitari mamicilor in devenire si am placerea sa anunt si eu bebe la orizont!

Avem 14 saptamani si 2 zile si am scapat de greturi si toata gama:)
Acum speram sa revenim in forta cu retete sanatoase:)
Suntem tare fericiti si abia asteptam sa avem un sufletel mic in casa:)

adina_83
Incepator

Mesajde adina_83 » 09/02/2009 10:08

FELICITARI!!!!!!!!!!!!! :flower: :hug: :pup:
'TILL WE AIN'T STRANGERS ANYMORE

Înapoi la “Bucataria mamicilor”