Mamici si viitoare mamici insarcinate

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

thea
Bucatar de elita

Mamici si viitoare mamici insarcinate

Mesajde thea » 16/08/2008 01:51

Am deschis acest subiect in speranta de a impartasi cu viitoare mamici RC impresii ... culinare si nu numai :hug: ...
Eu sunt insarcinata si sunt foarte fericita :) :) :)
sunt in a 7a saptamana de sarcina, ma simt excelent si pot spune ca incerc sa mananc sanatos.
:arrow: Azi, am facut o exceptie, fiind invitata de sotul meu la un Profiterol.
Ce am mancat azi...
dimineata:
ora 8: 300 ml ceai verde cu lamaie
ora 10: 2 piersici
ora 12: 2 linguri braza de vaci 0,2 % grasime+1 sana 3,5 % grasime + 1 ceasca de cereale de orez, cereale Fitness si ceva cereale de purumb cu miere
ora 15: restaurant KFC( :mrgreen: ) scuze... 1 salata de cruditati care dupa 2 gustari (era amaruie)am returnat-o :wink: si am primit o minunata salata greceasca;
1 portie de cartofi taranesti(varianta cartofi Wedges de la Mc Donald- era din pacate o varianta second - hand :oops: )
ora 17: ceai de fructe de padure cu miere :roll:
ora 19: o salata muuult prea mare preparata de R :love: : ceapa, rosii, ardei gras verde, ulei masline sare si cubulete de branza de vaca + 1 chifla :?: unsa cu branza Miree cu hren(preferata mea)
ora 22: profiterol :blushing: :blushing: :blushing:
ora 23: 1 nectarina
mi-e foarte dor de orele de step aerobic, de fitness... am facut abonament la inot; azi nu am inotat, ieri da, am inotat.
As face sport dar in afara de inot in primul trimestru de sarcina nu am voie sa practic alt gen de sport.
Visez la un Pilates macar... poate in cel de-al doilea trimestru de sarcina :wink:

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 16/08/2008 03:44

Thea, sa fie intr-un ceas bun, sa fii sanatoasa si tu si bebe, sa ai o sarcina usoara si o minune mica alaturi de Sonia, cred ca sunteti atat de fericiti :hug: :hug: :hug: :pup: :party: :flower:

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 16/08/2008 10:59

Thea,felicitari si sarcina usoara!Preferata mea in aceasta perioada:salata verde cu otet! :bum: mananc pana ma ia ameteala..a,si supa de pui...in rest,ce mananc odata,nu mai pot a doua oara :( ..Esti tare ca poti sa mananci atatea pe zi,eu la 7 saptamani am zis ca daca bebe e asa cuminte si dupa ce iese,sunt o fericita...mai bine taceam.. :badday: :) .Acum intra foarte putin,iese foarte mult(pe acelasi sens de intrare :mrgreen: )si am slabit si doua kg...dar a inceput bebe sa se vada,apoi o sa miste si poate trece si raul :).Mult succes si bebe cuminte!

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 16/08/2008 11:22

black_sweet_crush scrie:Thea,felicitari si sarcina usoara!Preferata mea in aceasta perioada:salata verde cu otet! :bum: mananc pana ma ia ameteala..a,si supa de pui...in rest,ce mananc odata,nu mai pot a doua oara :( ..Esti tare ca poti sa mananci atatea pe zi,eu la 7 saptamani am zis ca daca bebe e asa cuminte si dupa ce iese,sunt o fericita...mai bine taceam.. :badday: :) .Acum intra foarte putin,iese foarte mult(pe acelasi sens de intrare :mrgreen: )si am slabit si doua kg...dar a inceput bebe sa se vada,apoi o sa miste si poate trece si raul :).Mult succes si bebe cuminte!

asa am patit si eu cu fetita in loc sa ma ingras slabeam , dar a fost totul ok , nu am luat in sarcina decat 12 kg si eram o mamica supla , copilul a crescut super ok.

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 16/08/2008 11:23

Thea sarcina usoara, bebe sanatos sa ai, si important e sa mananci cat mai sanatos.

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 16/08/2008 01:56

Roxana, multumesc , iti duc dorul... poate ne anunti si tu despre un fratior la Clara ?... :hug:
Black Sweet...deja bebe are 3 luni?
...nu e o problema ca slabesti; si eu am slabit un kilogram , eu cred ca asta se intampla mai mult din cauza stresului :x
Meli... asa-i ca nu sunt 2 sarcini la fel ?
La sarcina cu Sonia, in fiecare dimineata imi era rau, nu puteam manca mare lucru... dar dupa 3 luni , ca prin minune problema aceasta a disparut si mi-am facut toate poftele.
Azi am mancat:
1 ceai :wink:
1 nectarina
1 portie(cam cat 2 cescuta de cafea) de sote de fasole verde, piure de cartofi si 1 felie mica de ceafa de porc(fiarta impreuna cu mirodenii + 1 ceapa) a fost foarte cremoasa
1 pahar 250 ml suc fresh: 1 lamaie, portocala si grapefuit rosu
restul.... completez deseara
:hug:
Ultima oară modificat 17/01/2009 07:12 de către thea, modificat 1 dată în total.

lalena
Incepator

Re: Mamici si viitoare mamici insarcinate

Mesajde lalena » 17/01/2009 03:06

Felicitari pentru sarcina! Eu in cel mult 3 saptamani trebuie sa nasc :) Imi aduc aminte cu nostalgie de primele luni de sarcina... a fost greu nu puteam manca mai nimic si am fost nevoita sa exclud definitiv din alimentatie painea cafeaua si apa plata pe care am inlocuit-o cu apa minerala. Cel mai mult imi placeasa mananc pastrama la o asa zisa terasa pe care in conditii normale nu i-as fi trecut pragul... Lapte nu am putut manca, nici cu iaurtul nu prea m-am omorat in schimb am mancat portocale la greu si limonada. Din saptamana a 7-a am luat acid folic si apoi elevit. In primele 3 luni am slabit vre-o 3 kg dar dupa mi-am revenit am putut sa mananc ce imi placeasi inainte dar nu am exagerat cu nimic si am continuat cu portocalele. M-am ingrasat 12 kg =D> Acum au inceput sa mi se umfle mainile si picioarele si am redus definitiv sarea din alimentatie.
Astept cu nerabdare venirea pe lume a fetitei mele :lol:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 17/01/2009 07:15

Lalena felicitari !
O nastere usoara iti doresc !
e minunat ca doar 12 kilograme ai =D> =D> =D>
Astept nouati si poze cu fetita :flower:

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 20/01/2009 07:38

Lalena,cand e data la care ar trebui sa nasti?eu pe 19 februarie si,la fel ca si thea,voi fi 'soacra mare' :twisted: :P
Eu am luat cam 15 kg pana acum,dar nu ma intrebati de ce ca nu m-am omorat cu poftele,nici nu am avut prea mari sau prea des...plus ca am lucrat si inca lucrez la cote normale,de la 9 dimineata pana la 6-7 seara si merg cel putin 20 de miute pe jos...chiar ma gandeam zilele trecute ca nu am putut sa ma bucur si eu de 'rasfatul de gravida'..termin serviciul cu doua saptamani inainte sa nasc si deocamdata ma tin tare..voi cum va simtiti cu atatea kg in plus?pe mine ma dor toate osisoarele si nici nu ma mai pot intoarce pe partea cealalta noaptea :? ,dar mai avem putin :)

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 21/01/2009 11:27

Black sweet , mai putin ...putin putin si gata , vine copilasul vostru :love: :love: :love: ....
Si eu ma misc greu, pofte nici eu nu am avut, chiar zicea R ca am fost o gravidutza taaaare cuminte 8) , eu am 10 kg in plus deocamdata :x ... la noi , micutul Andrei ar trebui sa se nasca la sfarsitul lunii martie :party: - data exacta ar fi 2 aprilie- conform calculatorului
Multa sanatate :hug:

Înapoi la “Bucataria mamicilor”