Maioneza din avocado

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

biaskitchen
Bucatar de elita

Maioneza din avocado

Mesajde biaskitchen » 17/02/2014 10:24

Am vazut ca nu exista postata o reteta de maioneza din avocado, asa ca m-am gandit ca v-ar interesa, chiar daca nu tineti un regim vegan, este o varianta buna pentru post.
Ingrediente:
1 buc. Avocado
Zeama de la ½ lamaie
1 lingura mustar natural
50 ulei extravirgin de masline
Sare de Himalaya –dupa gust
Taiem avocado cubulete si il mixam in blender impreuna cu zeama de lamaie .Adaugam uleiul, mizam in continuare cateva minute si maioneza este gata.
Din ingredientele mentionate rezulta 150 g maioneza.
Fişiere ataşate
maioneza_vegana_de_avocado.jpg
maioneza_vegana_de_avocado.jpg (87.54 KiB) Vizualizat de 2313 ori
maioneza_de_avocado.jpg
maioneza_de_avocado.jpg (42.95 KiB) Vizualizat de 2313 ori
curatam_avocado.jpg
curatam_avocado.jpg (62.16 KiB) Vizualizat de 2313 ori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 19/02/2014 06:20

Bia, spun cu mana pe inima ca am o mare admiratie pentru modul in care iti alegi ingredientele si in care gatesti. Nu este usor sa gasesti o alternativa vegana pentru preparatele cu care ne-am obisnuit zi de zi. Tu faci lucrul acesta cu succes de fiecare data, ai inspiratie, pricepere si reusesti sa pastrezi aceasta alimentatie foarte sanatoasa! =D> =D> =D>

Ideea acestei maioneze este excelenta iar avocado este unul dintre cele mai sanatoase si mai hranitoare fructe din lume. Am auzit de multe ori intrebarea ”Ce pot sa gatesc cu avocado in afara de Guacamole”? Postarea ta este un raspuns (un raspuns sanatos si foarte interesant).

Felicitari! :hug: :pup: :flower:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 19/02/2014 07:32

antoniah scrie:Bia, spun cu mana pe inima ca am o mare admiratie pentru modul in care iti alegi ingredientele si in care gatesti. Nu este usor sa gasesti o alternativa vegana pentru preparatele cu care ne-am obisnuit zi de zi. Tu faci lucrul acesta cu succes de fiecare data, ai inspiratie, pricepere si reusesti sa pastrezi aceasta alimentatie foarte sanatoasa! =D> =D> =D>

Ideea acestei maioneze este excelenta iar avocado este unul dintre cele mai sanatoase si mai hranitoare fructe din lume. Am auzit de multe ori intrebarea ”Ce pot sa gatesc cu avocado in afara de Guacamole”? Postarea ta este un raspuns (un raspuns sanatos si foarte interesant).

Felicitari! :hug: :pup: :flower:

Multumesc Antonia. Unele dintre retete nu mi-au iesit din prima, am facut multe experimente cu diverse ingrediente.De exemplu cu maioneza,pana am gasit aceasta varianta delicioasa,am mai facut incercarea sa inlocuiesc oualele cu mei,apoi cu faina de mei si varianta cu avocado a iesit pana la urma cea mai reusita.Are o consistenta foarte buna iar de gust nici nu mai vorbesc.
Intradevar sa este greu sa schimbi gusturile oamenilor dupa ce si-au obisnuit atata timp papilele gustative cu niste gusturi traditionale, dar eu consider ca nimic nu este imposibil.
Si ai perfecta dreptate referitor la avocado,este un fruct foarte sanatos. Si in afara de Guacamole,poti sa-l folosesti in salate,sosuri si chiar la pizza.
Ca deobicei, sunt onorata de aprecierile tale.
Multumesc!
:hug: :love: :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 19/02/2014 08:56

biaskitchen scrie:
am mai facut incercarea sa inlocuiesc oualele cu mei,apoi cu faina de mei si varianta cu avocado a iesit pana la urma cea mai reusita.Are o consistenta foarte buna iar de gust nici nu mai vorbesc.

:master: :master: :master: =D> =D> =D>

Iti multumesc si eu pentru reteta! :hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/02/2014 10:24

Bia, maioneza asta din avocado o cunosc si de cate ori mi-am propus sa o incerc , ceva a intervenit si am renuntat....am avocado in frigider, chiar e tare bun( ca si consistenta ) si sigur am sa il transform in maioneza.....vine si postul Pastelui deci e chiar bine venita....imi imaginez ca face pereche buna cu o felie de paine prajita si niste rosii deasupra....multumesc pentru reteta :hug: :pup:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 20/02/2014 08:51

pupi scrie:Bia, maioneza asta din avocado o cunosc si de cate ori mi-am propus sa o incerc , ceva a intervenit si am renuntat....am avocado in frigider, chiar e tare bun( ca si consistenta ) si sigur am sa il transform in maioneza.....vine si postul Pastelui deci e chiar bine venita....imi imaginez ca face pereche buna cu o felie de paine prajita si niste rosii deasupra....multumesc pentru reteta :hug: :pup:

Pupi,dureaza mult mai putin sa o faci decat maioneza obisnuita (pui ingredientele in blender si este gata). Noi o folosim la toate salatele care necesita maioneza, la burger vegetarian, ca sos pt pizza si da, asa cum ai spus si tu pe o felie de paine prajita cu rosii pe deasupra.
Fişiere ataşate
burger_bio_vegan_2989.jpg
burger_bio_vegan_2989.jpg (70.93 KiB) Vizualizat de 2243 ori

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 20/02/2014 08:52

antoniah scrie:
biaskitchen scrie:
am mai facut incercarea sa inlocuiesc oualele cu mei,apoi cu faina de mei si varianta cu avocado a iesit pana la urma cea mai reusita.Are o consistenta foarte buna iar de gust nici nu mai vorbesc.

:master: :master: :master: =D> =D> =D>

Iti multumesc si eu pentru reteta! :hug: :pup: :flower:

Cu multa placere, Antonia!

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 20/02/2014 01:59

Bia imi place mult varianta asta de maioneza sigur e delicioasa am sa testez reteta cu prima ocazie :master: :master: =D> =D>
claudia

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 20/02/2014 03:17

vreau emoticon cu unu' care rasufla usurat =)) sarisem peste reteta crezind ca este cu usturoi ca guacamole si cum "jumatatea mea" nu serveste doar imi faceam pofta degeaba :lol: dar nu-i asa .. URAAA :party:

intrebare : cum o folosesti ca sos de pizza ?

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 24/02/2014 10:42

crista scrie:vreau emoticon cu unu' care rasufla usurat =)) sarisem peste reteta crezind ca este cu usturoi ca guacamole si cum "jumatatea mea" nu serveste doar imi faceam pofta degeaba :lol: dar nu-i asa .. URAAA :party:

intrebare : cum o folosesti ca sos de pizza ?

O pun peste pizza (dupa ce este coapta).

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”