Maioneza de post

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/03/2012 07:14

Pupi de ce zici asa sunt amindoua sanatoase si mai exact mult mai sanatoase decit ea clasica mai ales cind mai e si numai cu oua crude 8) Depinde si ce pui linga ea daca nu ai alte grasimi e ok.. idem cu faina care e fiarta si nu prajita ... Eu insa zic ca a mea :lol: e mai usor de facut ca eu in citeva minute eram gata :party:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/03/2012 08:45

Antonia, mersi, da e un inlocuitor placut al maionezei.
Aceasi problema am avut-o si eu dar dupa cercetari indelungate am gasit si rezolvarea galbenusurilor( oualor) ...nu pentru toate produsele, dar in mare parte ...uite iti dau aici ce folosesc eu si drept dovada am sa si postez si o reteta pe care am afcut-o recent ( fara poze , doar cea finala) si pe care am repetat-o pentru ca la cel mic tare i-au placut. Sant biscuiti de ovaz( oatcookies), care au iesit mai tari decat ar trebui sa fie din cauza ca am modificat reteta ca sa o fac de post....dar Maxy a mancat biscuitii astia inmuiati in lapte sau in cacao......sant perfecti.
deci sa revin la subiect, maioneza e buna la salate, nu pe paine sau la sandwich-uri.
Acuma cum poti inlocui

1 ou=
1/4 cana de ulei sau
=1 lingurita amidon de porumb+2 lingurite de apa fiarta sau
=1/2 banana foarte copata si zdrobita sau
=1 lingurita seminte de in macinate si dizolvate in 3 linguri de apa sau
=sos de mere ( facut in casa) inlocuieste oul iarasi.( merele trebuie sa fie coapte nu fierte)

untul ( daca nu este in proportie mare in reteta si nu trebuie la blaturi de tort ) se poate face din nuci, arahide, migdale, dfata prin food processor cu un strop de ulei sdau din avocado foarte copt si zdrobit... :hug: :hug: :pup: :pup: si sper sa te ajute putintel( vezi ca nu se aplica regula asta peste tot)

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/03/2012 08:48

Dana , mersi, incearca , o sa iti placa :hug: :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/03/2012 08:53

Oooo Crista ai dreptate, poate nu mi-am exprimat idea clar....stiu ca maioneza normala e NESANATOASA din multe puncte de vedere si oul crud cam lasa de dorit...la ce ma gandeam eu...caloriile fainii albe si cele ale uleiului...grasimile din ele, modul de folosire a celor doua etc, etc...ca si produs final transpus in procente de calori, grasimi, fibre, etc,etc.... asta a fost idea mea =)) =)) ....probabil o prostie in capul meu....acuma trec la treaba ...fac maioneza ta ...revin cu impresii si pozaaaa....pun si mustar si usturoi pe langa lamaie( fara otet) :hug: :hug:

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 21/03/2012 10:01

Am revenit cu poze :wink: ...imi place foarte mult aceasta maioneza :buuun: :buuun: :buuun: ...am sa o mai fac :peace:
Multumesc de reteta :hug: :pup: :flower:
:flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
Fişiere ataşate
2.jpg
2.jpg (65.13 KiB) Vizualizat de 1458 ori
1.JPG
1.JPG (53.8 KiB) Vizualizat de 1458 ori
Imi place sa gatesc...
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/03/2012 10:28

Vai Dana :buuun: :buuun: :buuun: , mie imi place farfuria aia a ta ( mancarea) , ce minunatie de mancare ai facut acolo???....mersi de incredere si ma bucur ca iti place :hug: :hug: :pup:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 22/03/2012 12:07

pupi scrie:Antonia, mersi, da e un inlocuitor placut al maionezei.
Aceasi problema am avut-o si eu dar dupa cercetari indelungate am gasit si rezolvarea galbenusurilor( oualor) ...nu pentru toate produsele, dar in mare parte ...uite iti dau aici ce folosesc eu si drept dovada am sa si postez si o reteta pe care am afcut-o recent ( fara poze , doar cea finala) si pe care am repetat-o pentru ca la cel mic tare i-au placut. Sant biscuiti de ovaz( oatcookies), care au iesit mai tari decat ar trebui sa fie din cauza ca am modificat reteta ca sa o fac de post....dar Maxy a mancat biscuitii astia inmuiati in lapte sau in cacao......sant perfecti.
deci sa revin la subiect, maioneza e buna la salate, nu pe paine sau la sandwich-uri.
Acuma cum poti inlocui

1 ou=
1/4 cana de ulei sau
=1 lingurita amidon de porumb+2 lingurite de apa fiarta sau
=1/2 banana foarte copata si zdrobita sau
=1 lingurita seminte de in macinate si dizolvate in 3 linguri de apa sau
=sos de mere ( facut in casa) inlocuieste oul iarasi.( merele trebuie sa fie coapte nu fierte)

untul ( daca nu este in proportie mare in reteta si nu trebuie la blaturi de tort ) se poate face din nuci, arahide, migdale, dfata prin food processor cu un strop de ulei sdau din avocado foarte copt si zdrobit... :hug: :hug: :pup: :pup: si sper sa te ajute putintel( vezi ca nu se aplica regula asta peste tot)

Iti multumesc! :master: :master: :master: Eu adun toate informatiile de la tine intr-un word.

Nu te-ai gandit niciodata sa realizezi o carte cu atat de multe notiuni si atat de multa pricepere? Daca DA, spune-mi din timp ca sa retin de pe acum un exemplar. Eu mereu am carti langa mine (si bucatareala caut sa o invat din carti. :) )

:hug: :pup: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 22/03/2012 08:17

Antonia, acuma e cartea in lucru :P :P ....iti dau un exemplar cu multa placere :hug: :hug: :pup:

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 22/03/2012 10:18

pupi scrie:Vai Dana :buuun: :buuun: :buuun: , mie imi place farfuria aia a ta ( mancarea) , ce minunatie de mancare ai facut acolo???....mersi de incredere si ma bucur ca iti place :hug: :hug: :pup:

Multumesc Pupi :hug: :pup: :flower:
Am facut un fel de sote de legume :wink: ...
...era o zi de post (miercuri) , timp nu prea am avut sa gatesc , asa ca am preparat ceva rapid :wink:
Ingredientele folosite in mancarica sunt legume ( varza de bruxlles, praz, fasole verde, mazare, morcov ,ceapa) , acestea au fost puse in cantitati mici, majoritatea cam de 70 % sunt cartofii...
Toate le-am pus intr-o tigaie cu putin ulei , si le-am lasat sa se patrunda incet la foc mic si cu capacul pus :wink:
... am condimentat dupa gust si gata :peace:
Maine este vineri, deci zi de post,am sa fac o salata cu aceasta maioneza :wink:
Mersi de reteta inca o data :hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...

Imagine

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 23/03/2012 10:47

Dupa cum am promis am venit si cu salata de post, facuta cu aceasta maioneza :peace:
:hug: :pup: :flower:
Fişiere ataşate
DSC03885.JPG
DSC03885.JPG (56.91 KiB) Vizualizat de 1418 ori
Imi place sa gatesc...

Imagine

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”