Mai 2006 - Alegere Reteta de Facut in concurs

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Ce facem in Mai la concurs?

Chestionarul s-a închis pe data de 11/05/2006 01:54

Reteta la libera alegere cu ingredient principal: Ciuperci
9
69%
Reteta la libera alegere cu ingredient principal: Capsuni
4
31%

Voturi totale: 13

kia
Moderator

da..

Mesajde kia » 04/05/2006 11:53

:) eu sunt pentru orice mai putin chestia aia cu carne de ied ,miel sau iepure..cred ca s-a gatit destul de Pasti...salatele pot fi foarte complexe ..
Mai putem face un meniu intreg ,cu ciorbita sau supa ,ceva mai deosebit,cu tocanita sau ma rog felul doi...care ar putea fi orice d ela sufleu cu sos asortat,pina la legume cu carne la tigaie...sau frigarui... si desigur desertul!!! :roll: :hug:

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 05/05/2006 12:04

Mai fetelor, se pare ca suntem in dezacord pana acum. Eu as zice sarmalute in foi de vitza cum a zis Cara, da nu stiu daca aveti voi pe acasa. eu le gasesc la borcan tot anul.
Varza calita sau fasole cu ciolan afumat? S-ar parea ca sunt si eu in aceeasi pana de idei, dar eu stiu mai bine - nu am avut niciodata prea multe idei, asa ca... Scaparea e la voi.
Ultima oară modificat 05/05/2006 10:26 de către roxanavmv, modificat 1 dată în total.

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 05/05/2006 01:03

Fasole cu ciolan afumat :roll: :idea: Eu am propus-o in ianuarie, dar lumea a ales ciorba de perisoare!(poate ca era mai nimerita acun!)
F.romaneasca, dar nu mai prea este de sezon!

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 05/05/2006 01:23

stiu ce zici, Miha, dar barbatului meu i s-a facut pofat si am luat ieri niste aripi si picioare de curcan afumat si de-abia asteapta cu salata de varza. O sa fac poze in caz ca se hotaraste lumea.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 05/05/2006 08:00

:hug: eu sunt tare hotarata sa ma mut in LA. pai cum domle? pana si acolo se gaseste afumatura de pasare?????? :cry:

buna ideea aia cu : cateva ingrediente, produse si gatim fiecare ce-i trece prin cap cu ele..e ca un joc. :) si asa ne jucam de-a votatul, de ce sa nu ne jucam si de-a gatitul =)) :peace: glumesc, nu-i sarcasm autentic :wink: e contrafacut :hug:

nu vreti mai bine sa gatim cafea/cappuccino?
de exemplu cafeaua: unii or sa o faca la ibric(varianta turceasca), altii la ibric(varianta romaneasca), altii la aparate sofisticate, altii, mai rabdatori, "la nisip"...

:cafea: :hug:

eu mai stiu sa gatesc si cartofi prajiti(iau o punga de cartofi din aia congelati, desfac punga - e inevitabil , scot cartofii din ea, ii pun pe hartie d-aia de copt in tava de cuptor..(cea cu margini foarte joase) ..si ii las in cuptor cu ventilatie cate minute zice pe punga....ies: ca si prajiti(si nu-s uleiosi :hug: )

:? habar n-am ce sa gatim pentru concurs.. :evil:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 05/05/2006 08:48

am citit si rascitit propunerile voastre dar nu am nici o idee,sarmalele sant depasite...fasolea cu afumatura iarasi....haideti sa facem cum zicea Crista ...alegem 1 ingredient si gatim ce iese
asa ca propun
-pui
-peste
-orez
desi idea cu cafeaua nu e rea....la cate moduri sant in Italia de a pregati cafeaua....
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 05/05/2006 11:53

Greu ... Deocamdata nu prea am vazut o propunere care sa fie sustinuta de macar trei persoane :D

Este vreo sarbatoare luna asta? sau avem libertate deplina ?

Eu as propune:

Peste la cuptor (Crap)
Prajitura/Tort cu capsuni (ca e aproape sezonul)
Salata de sezon + aranjament de aperitive
Mancare de Urzici (Urzici cu orez - bors de urzici etc)

Propun sa facem propunerile la fel: intai ce mancaruri si pe urma de ce credem ca se potrivesc :D

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/05/2006 12:44

Eu m-am inspirat de pe un forum italian unde mai scriu si eu din cind in cind dar mai des ma inspir insa ... Ele acolo fac cite un concurs in fiecare saptamina .. nu pe luna hahahah Si fac asa aleg un ingredient sau un tip de bucatarie ( regional ca itlalia are la regiuni o groaza si fiecare cu nebunia ei ... si cratita ei sau bucatarie internationala se alege o tara si fiecare cauta retete pe net pe care le executa .. ) si fiecare face ce vrea de la fel 1 la desert .. si vad ca functioneaza . Mie imi pare greu de realizat daca cineva imi spune concurs: macaroane cu brinza .. ca tot poporul romanesc le face la fel deci inafara de mici variatiuni pe tema data ( dulci sau sarate) nu avem nimic nou de invatat . Iar scopul concursului dupa parerea mea e sa vedem cit mai multe retete , sa invatam ....

Theodora
Bucatar in devenire

Mesajde Theodora » 05/05/2006 01:50

Eu sunt pt prajitura/tarta/tort cu capsuni!!!
Imagine
Imagine
Imagine

gemola
Incepator

Mesajde gemola » 05/05/2006 03:30

ma bag si eu ca musca-n lapte.
ar fi interesant si mincaruri ce putem duce intr-o mica excursie, asa de mai. Luna mai fiind luna cind incepe sa mearga omul la iarba verde... in padure etc... adica la picnic...

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”