Macarons cu lamaie

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 19/08/2010 11:10

thea scrie:
yafa scrie:
thea scrie:Arata tare bine fursecurile, felicitari !
....era reteta aici pe RC ... postata de Simona http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... oons-3263/

Merci Thea, reteta nu am vazut-o si apoi fiecare are reteta lui, nu? Daca socotim cate retete sunt asemanatoare pe RC....

Ai facut reteta Simonei, sunt curioasa cum au iesit?

nu am facut, pt ca nu am avut curaj... am vazut ce a patit Meli si m-am descurajat...imi pare rau sa stric ouale , am oua de casa si mi-ar parea rau sa le stric...asta in cazul esecului :wink: . Poate imi fac curaj vreodata si le voi prepara, desi, sincer, mie nu-mi place sa gatesc preparate care cer multa migala :cry: ..nu mai am rabdare ca pe vremuri :vis:

Lasa ca ma bag eu, si o incerc.... :P
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

liana10
Bucatar in devenire

Mesajde liana10 » 19/08/2010 06:58

Tare bine arata macaroonsii...as fi vrut sa vad si poze din timpul prepararii, asa cum ne-ai obisnuit. :flower:

yafa

Mesajde yafa » 19/08/2010 10:29

liana10 scrie:Tare bine arata macaroonsii...as fi vrut sa vad si poze din timpul prepararii, asa cum ne-ai obisnuit. :flower:

Multumesc Liana, de data asta nu am poze din timpul prepararii imi pare rau :clipocit: :hug:

liana10
Bucatar in devenire

Mesajde liana10 » 20/08/2010 02:43

Pacat...propui ca retetele sa se faca pas cu pas, cu 10-15 poze, dar nici tu nu-ti respecti propria hotarare.
Pot sa cred ca le-ai cumparat si pozat, nu-i asa? :lol:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 20/08/2010 08:13

liana10 scrie:Pacat...propui ca retetele sa se faca pas cu pas, cu 10-15 poze, dar nici tu nu-ti respecti propria hotarare.

Dupa cum bine ai remarcat, yafa a propus ca cei care vor sa aiba drept de vot la concurs, sa posteze retete prezentate pas cu pas, numarul acestora sa fie 10-15.
Aceasta este PROPUNEREA ei. O idee, o parere, care se discuta inca in alta zona a forumului. (Apropos, Liana, nu te-am vazut acolo, la discutii, desi am zis ca fiecare trebuie sa isi exprime parerea in cadrul acelei discutii nu in alte zone, nu aici, nu in alte locuri!!)
Aceasta propunere facuta de yafa- 10-15 poze- a ramas in stadiul de propunere. Nu-mi stiu ca cineva sa o fi sustinut si adoptat inca!! Deci nimeni de pe acest site, nici macar yafa, nu e obligat sa posteze retete cu 10-15 poze. Pana nu se adopta propunerea, nu trebuie sa o punem in aplicare.
E ca si cum eu as propune sa asezam vasele simetric pe masa(in cadrul unei discutii de regulament) si, inainte ca discutia sa se termine si propunerea mea sa fie adoptata, tu sa imi reprosezi ca vasele din poza x de la reteta y postata, paralel cu discutia, nu sunt simetric asezate. E absurd!

Vreau sa fiu foarte clara, Liana, si cu acest post explicatiile mele pe aceasta tema, offtopic iau sfarsit:

Pentru ca discutam regulamentul concursului in cadrul altui topic, nu suntem indreptatiti sa privim circumspect retetele postate simultan cu discutia pe forum.
Nu avem dreptul moral sa luam segmente din acea discutie, pareri, propuneri si sa incercam sa il lovim pe cel care le-a emis in alta zona a forumului, sa ii reprosam acestuia ca nu respecta ceva ce doar a propus sau a zis- dar inca nu a fost adoptat de comunitate.

Ceea ce nu ai inteles tu este ca noi discutam(DAR NU AICI!) dreptul de vot al celor userilor nou-veniti pe rc.
Nu punem in discutie dreptul de vot al userilor cu vechime mai mare de 2 luni.
NU PUNEM IN DISCUTIE DREPTUL DE VOT AL USERULUI YAFA!
NU PUNEM SI NU AM PUS IN DISCUTIE DREPTUL DE VOT AL USERULUI LIANA10!

ACESTIA SUNT USERI VECHI, AU DEJA DREPT DE VOT, au activitate pe site. Ei pot posta si retete fara poze, este treaba lor!!!!
Eu, de exemplu, daca am chef ca in 5 ani sa postez 21 retete si 4000 de mesaje, doar asta fac, e treaba mea!
Se fac propuneri la subiectul de modificare a regulamentului, nu oriunde, nu unde ne amintim noi !!!Se discuta numai acolo, nu la orice subiect ne iese in cale! Daca vrem sa facem referire la un alt subiect, copiem linkul si astfel facem trimiterea de rigoare!

In alta ordine de idei, ceea ce ai replicat tu aici, nu este ironic, este tendentionist si revansard.

Am sa copiez mesajul acesta si am sa il duc acolo unde ii e locul, la discutia despre modificarea regulamentului. Imi cer scuze, yafa, pentru offtopic.
Liana, discutia pe aceasta tema poate continua aici:
http://reteteculinare.ro/forum/post-98616.html#98616

yafa

Mesajde yafa » 20/08/2010 10:14

liana10 scrie:Pacat...propui ca retetele sa se faca pas cu pas, cu 10-15 poze, dar nici tu nu-ti respecti propria hotarare.

Imi pare rau Liana ca reactionezi asa, insa felul tau de a fi ma duce cu gandul la o indoiala.
Daca ai putut sa te gandesti ca as fi cumparat si pozat inseamna ca tu esti capabila sa faci asa ceva, eu nu m-am gandit nici o secunda ca se poate face.( de altfel nu stiu daca mai este necesar sa-ti aduc aminte cate retete pas cu pas am pe acest site)

liana10
Bucatar in devenire

Mesajde liana10 » 20/08/2010 11:50

Pai, tocmai de aceea te-am si intrebat de ce nu ai pozat pas cu pas reteta, asa cum ne-ai obisnuit....plus ca am mai vazut la tine pe blog inca doua retete de macaroonsi care la fel, nu au decat poza finala.
Chiar as fi vrut sa vad cum i-ai facut, ca as vrea si eu sa incerc, plus ca am citit parerile unor experte in bucatarie carora nu le-au iesit.
Si cand o sa vezi vreodata o reteta de-a mea cu o singura poza, cu un produs care arata ca scos din cutie, atunci sa te indoiesti si tu de mine, ok? :peace:
Ultima oară modificat 21/08/2010 02:51 de către liana10, modificat 1 dată în total.

yafa

Mesajde yafa » 20/08/2010 12:55

Liana, daca te-ai uitat chiar bine la mine pe blog a treia reteta arata ceva din prepararea lor. Imi pare rau ca altor experte nu le-au iesit eu nu opresc pe nimeni sa urmareasca reteta care o dau si produsele lor sa fie ca scoase din cutie, pentru mine conteaza foarte mult contextul unei retete, pe care o citesc, pozele sunt binevenite dar nu obligatorii. Crezi ca eu i-am facut dupa poze? Daca toti bucatarii ar face dupa poze nu ar mai exista retete noi!

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 22/08/2010 04:20

Imi place foarte mult cum ti-au iesit :master: :master: :master: , tot timpul ne surprinzi cu retete numai una si una, din partea mea ai 10 cu felicitari =D> =D> =D>
:hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

nicopopa
Incepator

Mesajde nicopopa » 11/09/2010 11:54

Mi-ai facut tare pofta cu macaronii tai. Si pe blog, si pe aici, numai rezist. :buuun: :buuun:
Am studiat putin pe net, mi-am comandat culori alimentare (luni iau coletul de la posta) sa aiba fata comerciala :P , imi este cam frica ca nu imi vor iesi, dar incerc. Aici se fac niste piscoturi pariziene (iti atasez o fotografie), de fapt baza este pe baza de bezea cu nuca, crema cu ciocolata si unt si apoi trase prin ciocolata. Am facut o data, bezelele au fost ok, crema cam moale dupa mine, iar cind sa le trag prin ciocolata :P :P a inceput sa mi se topeasca crema :P si aratau jalnice. De atunci mi-a fost frica sa mai incerc, dar sper sa reusesc cu macaronii astia. Daca imi ies si comestibili... :party: :party: . Revin cu impresii.
Duminica placuta. Nico
Fişiere ataşate
parizsky_rohlik.jpg
parizsky_rohlik.jpg (36.92 KiB) Vizualizat de 2172 ori

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”