MACAROANE, SPAGHETE -RETETE

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Simosymo
Incepator

Mesajde Simosymo » 18/02/2006 02:20

Eu stiu o multime de retete de macaroane si spaghete.
Vreau sa vi le spun si voua.

SPAGHETE CU CAS
500 g spaghete
250 g cas proaspat
60 g unt
500 g rosii
2 catei de usturoi
patrunjel, ardei iute, sare, piper

Spaghetele se fierb in apa clocotita cu sare, se strecoara si se trec rapid sub jet de apa rece.
Intr-un mojar se zdrobesc patrunjelul, usturoiul si o bucatica de ardei iute, dupa care se pun intr-o cratita cu unt. Se adauga rosiile curatate si taiate bucati, sarea si piperul. Se lasa sa fiarba la foc mic pana se ingroasa. Se ia de pe foc si se adauga casul taiat cubulete si se lasa sa se topeasca. Se amesteca sosul cu spaghetele fierte si se serveste imediat.

Simosymo
Incepator

Mesajde Simosymo » 18/02/2006 02:27

SPAGHETE CU CIUPERCI

400 g spaghete
300 g ciuperci
1 ceapa, 1/4 telina, 1/2 morcov, 1 catel de usturoi
1/2 pahar de vin alb
2 linguri de smantana
1 lingurita de bulion
ulei, cascaval ras, patrunjel verde

Spaghetele se fierb in apa clocotita cu sare, se strecoara si se trec rapid sub jetul de apa rece.
Ceapa, morcovul, telina si usturoiul se toaca si se rumenesc usor intr-o cratica cu ulei. Se adauga ciupercile taiate felii si se lasa sa fiarba la foc mic. Cand sunt fierte se adauga vinul, iar cand s-a evaporat se pune bulionul diluat cu apa calda si condimentele. Se lasa pe foc inca 30 min. Sosul se adauga peste spaghete, apoi se adauga smantana, patrunjelul verde tocat si se amesteca.
Se orneaza cu cascaval ras.
POFTA BUNA!

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 19/02/2006 03:46

simona ,cu tot respectul si fara suparare cand fierbi pasta nu o mai spala cu apa rece ca nu-i place....
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

sibel
Incepator

Mesajde sibel » 19/02/2006 04:12

ba sa stii ca se spala cu apa rece. am si vazut de foarte multe ori buctari care spala pastele, cu toate ca mie nu imi place sa le spal fiindca se racesc.
dar acesta este un pas corect in prepararea pastelor.

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 19/02/2006 04:53

aia ii treaba lor(a acelor bucatari) dar te asigur eu ca o pasta buna si de calitate nu are nevoie sa fie spalata in apa rece ,un popor intreg care maninca pasta zilnic nu face treba asta si se trezesc 2-3 bucatari improvisati sa ne invete sa o clatim in apa rece..
Modul corect de fierbere a spaghetelor si alte paste este.se aduce apa la punctul de fierbere se introduce pasta si se sareaza,cu sare mare,se lasa sa fiarba fara capac iar cand e fiarta se scurge de apa si se amesteca cu sosul dorit .A spala pasta inseamna sa ii opresti procesul de coacere.
se raceste cu apa rece doar in cazul in care se pregateste o salata de pasta

Simosymo
Incepator

Mesajde Simosymo » 19/02/2006 07:31

Hello
Si eu am auzit acum mai recent, ce-i drept, ca pastele nu trebuie trecute sub jet de apa rece dupa fierbere.
Hai sa-i credem totusi pe italieni ca e bine asa cum procedeaza ei, fiind poporul care mananca cele mai multe paste.
Angelique mai scrie si tu aici niste retete pt.paste de acolo de la italieni te rog. Si eu am cateva si voi mai scrie si eu aici. Mie si fam.mele ne plac f.mult pastele.

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 19/02/2006 08:12

chestia ii ca nu am retete de paste scrise....sau ce am sant in italiana....ca sa nu mai zic de cantitati ...eu le fac din ochi....la mine in casa se maninca cam de 2-3 ori pe saptamina...

Simosymo
Incepator

Mesajde Simosymo » 19/02/2006 08:17

Ok, asta este!
Am crezut ca fiind in Italia ne mai dai si tu niste retete de spaghete.

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 19/02/2006 09:23

simo promit ca am sa va scriu retete ,am si postat cateva,doar ca pe rand din cand in cand ,
PSfelicitari fetei tale pt. rezultatele de la olimpiada!

Simosymo
Incepator

Mesajde Simosymo » 20/02/2006 05:01

Astept retetele de la tine Angelique.
Merci pt.felicitati.
Simona.

Înapoi la “Retete preferate”