Loboda in ghiveci in balcon ?!?!?

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Loboda in ghiveci in balcon ?!?!?

Mesajde crista » 11/05/2013 10:25

Fetelor mie mi-au rasarit prin nu stiu ce minune din niste seminte semanate acum citiva ani :P loboda rosie in ghiveci in balcon..
Este inalta cam pina la genunchi si nu are cine stie ce frunze mari asa putin mai mici ca pdul palmei.. nici nu am pretentii ca doar e crescuta in ghiveci nu in gradina ..

Intrebarea mea este : cum o culeg??

1 tai toata planta cu tulpina de jos aproape de radacina??

2 rup doar frunzele ??

de aici se nasc alte intrebari corelate :-) :

1 daca o tai cu totul mai creste alta planta in toamna ???

2. daca rup numai frunzele si ramine batul gol cum as face la buzuic de exemplu , da alte frunze in locul lor

sau productia de loboda e numai una pe sezon , culegi planta si gata , din ce am eu in ghiveci abia ajunge de o legaturica , cu multa bunavointa ies doua portii de ciorba .. Asta sa imi fie toata bucuria pe vara asta ??

cam asa arata acum vreo 10 zile -1 saptamina ? acum e putin mai inalta si parca putin mai mari frunzele .. sau e doar o iluzie :-)
Fişiere ataşate
Immagine 659.jpg
Immagine 659.jpg (222.09 KiB) Vizualizat de 2424 ori

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 11/05/2013 06:15

Crista,sa nu ti-o deochi ce frumoasa este! :vis: Nu am mai mincat loboda de-o vesnicie si tare mi-e pofta... :buuun:

:hug: :pup: :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 11/05/2013 08:13

e frumoasa dar nu-i multa :x desi de 2 portii iese :wink: daca promiti ca vii poate o pastrez pina atunci , pun mai multa apa si mincam 3 portii :-))

astept sa imi zica fetele posesoare de gradini cum sa o tai . Cred ca las oricum un fir sa creasca si sa faca floare desi imi e cam teama ca cica creste si dec 1 m sau mai mult :-)

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 11/05/2013 08:32

Crista, eu nu sant experta in gradinarit. Am gradina, am loboda .Poate nu fac eu cum trebuie sau fac, nu stiu ...poate este o alta metoda si eu nu o cunosc pentru ca nu am dat sansa sau nu am ales cautarea....deci ....loboda este o planta anuala care se inmulteste prin seminte. Daca lasi sa faca si sa se coaca semintele si ele cad pe pamant , anul urmator semintele cu putere de germinare mai mare , cele care sant mai puternice( selectia naturala) au sa rasara si ai sa ai plante noi.
In general eu las cateva fire de loboda sa faca seminte si las acolo pe planta pana devin maronii apoi le culeg si le usuc si le pastrez. In cazul asta las si frunzele pe planta si frunzele alea imbatranesc ....unii folosesc asa batrane frunzele, eu nu le-am folosit.
In general eu culeg ( tai de jos) tulpina fac manunchi si apoi culeg frunzele de pe tulpina. Nu las in pamant betele ramase ca nu mai rodesc( sau eu nu am dus experienta mai departe....asta voiam sa spun cand am scris mai sus de " cautare").....deci din experienta mea, frunzele de loboda se rup de pe tulpina si le pregatesti dupa plac dar nu stiu sa faca alte frunze cum fac busuiocul /macrisul/leusteanul/ patrunjelul de ex) .
Eu am pus in ghiveci macris si a inceput sa dea frunza acuma....am pus doar pentru a avea ceva verde in ghiveci sa am la indemana in zilele ploioase sa nu merg in gradina.
Sper sa iti fie de folos :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 12/05/2013 09:46

mersi mult Pupi .. :hug:

o sa o tai si eu asa si las o planta sa faca flori si seminte atunci .. e foarte ciudat cum a rasarit tot ce se vede din niste seminte puse multi ani in urma si care au dormit ca frumoasa doin padurea adormita pina acum :-) de fapt o parte au iesit si toamna trecuta dar n-au avut timp sa creasca mari ca era toamna acum in primavara au iesit iar dar eu credeam ca din radacini insa sigur e asa cum zici a facut seminte fara ca eu sa vad si probabil ca asa s-a mai inmultit iar

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 12/05/2013 10:58

ce mult imi place loboda ,faceam in tara cu carne ,bunaaa

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 13/05/2013 10:58

Cri, tu foloseste cata iti trebuie si nu te gandi la seminte ca la vara cand ne vedem iti aduc toate semintele care le am apoi in septembrie cand ma intorc din Romania, aduc altele. Poate de data ata o sa avem mai mult noroc :lol:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 14/05/2013 08:49

Mersi Gabi :hug: :hug: :hug: :pup: :pup: :pup: :pup:

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”