Lebede indragostite

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

andreeha
Incepator

Mesajde andreeha » 30/10/2010 03:54

Pupi, multumesc mult pentru sfaturi. Esti foarte draguta. Voi tine, cu mare drag, cont de recomandarile tale si voi respecta intocmai indicatiile din reteta lui Lory. Lebedele voastre au iesit minunate, sunt de vis!! N-am mai vazut asa ceva. :love: :buuun: O sa le fac chiar azi si o sa va transmit rezultatul. Sper sa-mi iasa. :) :pup: :hug:

andreeha
Incepator

Mesajde andreeha » 31/10/2010 11:17

Dupa cum v-am promis, am revenit cu impresiile. Am facut ieri lebedele si pot sa spun ca sunt super delicioase :buuun: si aspectuoase (gaturile nu mi-au iesit atat de senzuale cum au fost ale voastre, dar au fost dragute). Reteta iese negresit, daca sunt urmate instructiunile de prepare si de coacere. Gogoselele cresc foarte frumos, nu se lasa deloc (de ele mi-a fost cel mai teama), raman usoare si goale in interior. Le-am lasat asa cum a psus Pupi, 5 minute in tava inainte de a le pune in cuptor si le-am copt la foc iute, apoi moale, fara a deschide usa cuptorului. Multumesc pentru reteta si pentru sfaturi :pup: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 31/10/2010 06:28

Cu multa placere, oricand :hug:

gypsymagic
Incepator

Lebede indragostite

Mesajde gypsymagic » 01/11/2010 11:29

Draga fetelor,
As vrea sa stiu cite frumuseti de lebede ies din aceste cantitati? Am familie mai "cu gura mare" :D la dulciuri si trebuie sa fac cel putin vre-o 12!
Un pupic si multe multumiri :master:
gypsymagic

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 01/11/2010 11:35

Andreea ma bucur sa aflu ca ti-au reusit si au fost pe placul vostru :hug:
gypsymagic nu mai stiu sincer cate mi-au iesit dar cu siguranta mai mult de 12 buc :)
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

andreeha
Incepator

Mesajde andreeha » 02/11/2010 10:31

Gipsymagic mie mi-au iesit 16, dar le-am facut mai marisoare (si nu chiar atat de senzuale) decat cele ale lui Lory si Pupi. Sa le faci cu incredere deoarece sunt foarte bune. :buuun:

gypsymagic
Incepator

lebede indragostite

Mesajde gypsymagic » 02/11/2010 10:40

LORY scrie:Andreea ma bucur sa aflu ca ti-au reusit si au fost pe placul vostru :hug:
gypsymagic nu mai stiu sincer cate mi-au iesit dar cu siguranta mai mult de 12 buc :)

va multumsc din tot sufletul ca mi-ati raspuns asa de repede.Va pup de mii de or :pup: i. Am sa va trimit si eu niste retete cit de curind.Multa sanatate si numai bine dragele mele "bucatarese" vesele!
gypsymagic

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 30/04/2011 07:44

fetelor, ale lui lory arata perfect, dar sigur astea sunt cantitatile la coji?ca ma chinui le ele de 3 ore si dupa primele 4 oua a iesit o pleasca. coca e foarte moale si mai am 5 de pus :( . am mai facut o coca oparita si am amestecat cu pleasca si inca 2 oua, sunt la cuptor de 20 de minute si tot moi sunt :(

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 30/04/2011 08:32

Black_sweet_crush, nu stiu ce sa iti spun...eu nu a folosit reteta asta cu ulei niciodata si nici asa de multe oua....Oare o mai fii intarnd Lory pe aici???
Sper sa intre cat de curand si sa iti raspundaea despre cantitati....tot ce a pus in aluat este conform retetei, ea este experta in cofetarie/patiserie, deci trebuie sa fie buna reteta....
Uite iti scriu aici reteta mea are mai putine oua dar cantoitatea de lichid si faina este aproximativ aceasi...ea a pus ulei , eu folosesc unt dar daca topesc untul lichidul iese cam tot ca si la reteta Loryei dar facuta pe jumate...

Acuma stiu ca e prea tarziu , dupa cate am vazut dezastrul deja este ...dar poate pe viitor te poate ajuta....

Sper sa nu se supere Lory ca ma bag aici cu reteta mea...Lory :rugaciune: :rugaciune: nu te supara, nu stiu pe unde esti si cand mai intri pe aici

Deci:
250 ml apa
100 gr.unt
1 lingurita zahar
1 praf de sare
125 gr. faina
4 oua.

Apa se pune la fiert cu sare, zahar si unt. Faina se cerne pe o hartie , cand apa fierbe se pune toata faina dintr-o data in apa clocotita( cratita o iei de pe foc pana pui faina), apoi asezi rapid inapoi pe aragaz ( pe flacara) si cu o lingura de lemn invarti pret de un minut, energic, ca sa nu se faca cocoloase,...Gata....lasi la racit , cand e destul de racorita ca sa nu coaguleze ouale, incepi sa le pui unul cate unul, amestecand cu mixerul de mana, bine de tot dupa fiecare adaugare. Trebuie sa ai o crema destul de moale, dar totusi destul de tare ca atunci cand o asezi pe tava in forma de gramajoare sau bastonase sa isi mentina forma....se pun in cuptorul fierbinte pentru cateva minute ca sa prinda ceva coaja apoi se micsoreaza focul la mai mic....in felul asta ele se usuca mai mult in cuptor, exact asta iti trebuie ca sa ai gogosele frumos crescute si goale pe interior....crema o pui la alegere( vanilie, ciocolata, lamaie, frisca....sau nu adaugi zahar in aluat si atunci ai gogosele pentru aperitive sarate sau cu alte amestecuri :hug:

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 30/04/2011 08:50

o draguta, ca de obicei, pupi :pup:
dezastrul e deja la cuptor. eu am mai facut ecler si mi-au iesit cojile, dar acum...nu stiu ce le-am facut sau nu, dar am urmat si reteta si ingredientele..de 3 ore ma chinui la ele :(
am vazut ce frumuseti a facut lory, eu sigur am gresit undeva...si mai ales ca sta leutul de picioarele mele tot timpul, nu ma lasa sa ma concentrez la retete.
mersi mult de sfaturi, pupi :pup:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”