Lebede indragostite

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 28/02/2010 12:08

Alina nu am crezut ca lebedele mele pot starni asa sentimente :blushing: Sunt sigura ca daca ai sa le faci iti vor iesi tot atat de frumoase :hug: :pup:

Lucia ai mei nu au stat prea mult pe ganduri :D au sarit pe ele de le-a mers fulgii :P :P
Multumesc mult :pup: :hug:
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 28/02/2010 09:17

Lory azi am apelat la idea ta cu lebedele....m-a salvat :) .... am facut un tort ptr o aniversare si cum am ramas fara crema al facut 4 lebede ( din un sfert de cantitate ) si cam asta a iesit....oricum efectul a fost uluitor....mersi de idee :hug: :pup:
Fişiere ataşate
003 dobos.jpg
003 dobos.jpg (55.72 KiB) Vizualizat de 2108 ori
007 dobos.jpg
007 dobos.jpg (38.05 KiB) Vizualizat de 2108 ori

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 28/02/2010 04:38

Ma bucur ca lebedele mele te-au scos din impas :D
Ai fost foarte inspirata sa le folosesti :flower: e si normal sa ramana uimiti de asa aranjament :) ...sincer pe mine mai dat gata =D> :hug: :pup:
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 28/02/2010 09:43

Facusem mai multa crema sa fac niste flori di crema, direct pe tort....sotul meu care este inebunit dupa dulciuri s-a apucat sa" guste" putin crema sa vada daca" nu cumva mai ii trebuie ceva adaugat" si m-am trezit la sfarsit ca abia am avut crema sa finisez tortul....ce sa mai vorbesc de decor....m-am gandit ca lebedele ar fi un simbol al iubirii, al frumusetii, ceva potrivit pentru eveniment..... si am zis atunci " Lory mersi de idee" si am trecut la treaba.....mereu , in tot raul exista un bine, trebuie doar sa il vezi :hug: :hug:

elenaddd
Incepator

salut

Mesajde elenaddd » 06/03/2010 08:10

:wink: :wink: :blushing:
ce mai minunatii!
impreuna cu o vecina ,cand eram o copila de vreo 13-14 ani am facut pentru prima data lebede si cuiburi de viespi.
cuiburile au fost un dezastru,iar lebedele au fost acceptabile(le cam cadea crema =)) )
acum cand am regasit aceasta reteta mi-am amintit de acele vremuri !

P.S.mi-a fost dor de voi,v-am simtit lipsa,si pentru ca n-am putut sa va spun pe 1 MARTIE nici o urare v-o fac acum:
TOATA FAMILIA MEA ,IMPREUNA CU MINE,VA DORIM O PRIMAVARA FRUMOASA SI UN BUCHET MARE DE GHIOCEI! :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:

pingu
Incepator

Mesajde pingu » 14/03/2010 06:32

Lory, acele lebede arata minunat....sunt sigura ca sunt foarte gustoase :buuun: abia astept sa le prepar si eu si sa am ocazia sa le gust :love: :love: :love:

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 14/03/2010 06:54

Elena ,pingu multumesc mult :hug:
O primavara frumoasa va doresc si eu :flower: :flower:

Bucataresele Vesele

andreeha
Incepator

Mesajde andreeha » 29/10/2010 11:41

Buna Lory!
Lebedele tale arata minunat! :love:
As vrea si eu sa le fac, dar inainte voiam sa te intreb daca dupa ce cojile s-au copt, le mai tii putin in cuptor sau le scoti? Pentru ca am citit ca uneori exista posibilitatea sa se lase. :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/10/2010 06:37

Andreeha, pana ajunge Lory sa raspunda imi iau permisiunea sa raspund eu in locul ei ( sper sa nu se supere :wink: :hug: )...gogoselele de ecler nu se lasa daca sant bine facute.
Aluatul trebuie urmat pas cu pas, , ma refer la ingrediente si mod de preparare, cuptorul la foc iute la inceput ( primele cateva minute, apoi spre mic pana la sfarsit....gogoselele se usuca in cuptor si atunci cand le scoti ele raman asa,trebuie sa fie frumos crescute si goale in interior...usa cuptorului nu se deschide in timpul coptului ( asta faca sa cada aluatul si gogoasele sa fie pleostite)......
Din experienta mea iti spun, acuma....dupa racirea compozitiei , in momentul introducerii oualor, sa folosesti un mixer de mana, iese aluatul mai bine si inainte de a le pune in cuptor , ar fi bine sa mai stea 5 minute asa pe tava....de cate ori le pregatesc cu metoda asta imi ies super mari si goaleee in interior, numai bune de umplut cu crema....spor la treaba si te asteptam cu impresii :hug:

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 29/10/2010 08:01

Pupi cum sa ma supar :pup: :hug: ai explicat mult mai bine decat as fi facut-o eu :master: :flower:

Bucataresele Vesele

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”