LaSpezia, Liguria

In aceasta zona sunt publicate articole realizate de catre membrii clubului editorial, si reprezinta si o modalitate de a sugera teme idei pentru newsletter.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, Moderatori

inna_tina
Bucatar

LaSpezia, Liguria

Mesajde inna_tina » 28/09/2013 10:26

LaSpezia, este un oras din Liguria, situat la capatul golfului La Spezia.
Orasul LaSpezia, este un oras pitoresc, unde la poalelor muntilor stapaneste nemaipomenita, mare. Din port, sunt curse regulare, pe timp de vara ( asta stiu eu) care pleaca spre Parcul National "Cinque Terre".

Ideal ar fi de vizitat primavara-vara. Daca doriti sa va cazati in oras, ar trebui sa cautati din timp, hotel, pentru ca in lunile de vara sunt foarte multi turisti si riscati sa ramaneti descoperiti.

Ca sa ajungeti in LaSpezia, aveti posibilitatea sa o faceti cu avionul, trenul sau autocarul. Aeroporturile cele mai apropiate sunt Pisa si Genova. De la aeroporturile din Genova sau Pisa, puteti ajunge la LaSpezia cu trenul, autocarul, sau chiar masina ( daca o inchiriati de acolo).

Daca vreti sa faceti shopping, puteti sa treceti pe la Centrele Comerciale din zona.

In LaSpezia, nu este metrou, asa ca daca nu va inchiriati masina, trebuie sa folositi mijloacele de transport in comun. Biletele pentru autobuz, se pot cumpara de la soferii autobuzelor sau baruri. Va sfatui sa nu circulati fara bilet.

In LaSpezia, puteti vizita : Il Castello di San Giorgio , Il Museo Navale, La cattedrale di La Spezia din secolul al XV-lea, La chiesa Abbaziale di Santa Maria Assunta si multe,multe altele.

:hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:
Fişiere ataşate
p1_2.jpg
p1_2.jpg (109.35 KiB) Vizualizat de 3245 ori
p2_2.jpg
p2_2.jpg (120.83 KiB) Vizualizat de 3245 ori
p3_2.jpg
p3_2.jpg (136.81 KiB) Vizualizat de 3245 ori
Tina Chl

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 28/09/2013 11:28

Superb... :vis: Imi plac tare mult orasele la mare... :peace:

:hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 28/09/2013 11:31

Tina, ma bucur ca ati avut o vacanta frumoasa! :hug:

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 29/09/2013 08:49

Si mie imi plac, Daniela..sunt nemaipomenite!!! :hug: :hug: :hug: :hug: :pup: :pup:
Tina Chl

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 29/09/2013 08:51

Multumesc, Antonia!! :hug: :hug: :hug: :pup: :pup: :pup:
NOi defapt, acum am fost doar in Portugalia..in celelate locuri am fost plecati pe timpul verii, dar in orice caz, multumesc!! :hug: :hug: :hug: :pup: :pup: :pup:
Tina Chl

Înapoi la “Articole Club Editorial”