lapte soia = gust oribil ?

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 25/08/2010 11:07

Leila scrie:No ... apoi daca cineva a fost reticent la laptele de soia si la branza tofu pot spune ca eu DA . Pana nu de mult nici nu am vrut in ruptul capului sa aud de asa ceva :mrgreen: Apoi cum nu am avut voie la lapte , la branzeturi sa vedeti ce frumos m-am invatat sa le pap :D .Spre surprinderea mea 8) din prima clipa le-am acceptat :D .

Cred ca totul e chestie de vointa 8) .

Apropo si pe mine m-ar interesa frisca de soia :x . Alina exista asa ceva pe la noi ? Tu trebuie sa stii mai bine , eu inca sunt novice :blushing: abia acum descopar cate bunatati mai sunt pe care nu le-am incercat :)

:flower:

Lia,am scris mai sus reteta de frisca de soia.
Cat despre a place sau a nu place un aliment,zic eu,ca depinde cum te "setezi".Am fost surprinsa de reactia mea la consumarea unor produse care mi se pareau respingatoare ,dar pe care nici nu le gustasem macar,pana in momentul in care am hotarat ca sunt sanatoase si ar fi bine sa le introduc in alimentatie(ex:maslinele si ...tofu).

Mai am o reteta de frisca vegetala,nici asta nu am incercat-o;

100 g nuci cashew,hidratate pentru 1/2-1 ora in apa,apoi se scurg,se pun in blender,se adauga o lingura de miere de salcam.Se adauga treptat 100 ml apa.Cantitatea de apa este aproximativa,se pune atata apa pana se ajunge la compozitia spacifica pentru frisca.

Am gasit nuci cashew la carrefour,la pret mai rezonabil ca in magazinele naturiste.

Retete este din cartea "Copilul vegetarian" de Elena Pridie.
Reteta cu faina de soia este din Cartea de bucate a Centrului Lifestyle Herghelia,de Dr. Nicolae Dan si valentina dan.

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 26/08/2010 07:04

:hug: :pup: multumesc pentru reteta :flower:

Am toate ingredientele pentru frisca :) .Am sa fac azi o incercare :)

:hug:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 26/08/2010 07:58

Lia,astept impresii :hug: :flower: :flower:

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 26/08/2010 09:42

5august scrie:Mai am o reteta de frisca vegetala,nici asta nu am incercat-o;

100 g nuci cashew,hidratate pentru 1/2-1 ora in apa,apoi se scurg,se pun in blender,se adauga o lingura de miere de salcam.Se adauga treptat 100 ml apa.Cantitatea de apa este aproximativa,se pune atata apa pana se ajunge la compozitia spacifica pentru frisca.

Am gasit nuci cashew la carrefour,la pret mai rezonabil ca in magazinele naturiste.

Retete este din cartea "Copilul vegetarian" de Elena Pridie.
Reteta cu faina de soia este din Cartea de bucate a Centrului Lifestyle Herghelia,de Dr. Nicolae Dan si valentina dan.

Incearca sa adugi si putin suc de lamaie - asa pentru o tusa finala :wink: Gustul este minunat :D

Pana la urma eu cred (de fapt sunt convinsa)ca toata povestea asta cu produsele din soia (si nu numai) tine de educatia gustului :!: Si credeti-ma ca stiu ce vorbesc!

Trebuie multa vointa si apoi descoperirea noilor gusturi este o adevarata aventura - depinde numai de noi daca o acceptam sau nu :flower:
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 26/08/2010 10:29

Multumesc pentru sfat,Alina :hug:

Cred si eu ,cu tarie,ca gustul se educa! :flower: :flower: :flower:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 26/08/2010 04:55

Nu ai cumva si formatul electronic :clipocit: de la "Cartea de bucate a Centrului Lifestyle Herghelia,de Dr. Nicolae Dan si valentina dan."

Am copiat reteta , acusica dau fuga la tara si o si probez :) Primul produs pe care il voi prepara cu aceasta frisca va fi o INGHETATA :roll: :roll: :roll:

Revin maine pe seara cu reusita ori ... 8) esecul ? :P

Pana atunci pupice multe :pup: :pup: :pup: :pup:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 26/08/2010 05:20

Lia,din pacate nu am varianta electronica.Cartea se poate comanda si online.

Sper sa fi incantata de rezultat,sunt curioasa si eu ce va iesi.

Azi am preparat tofu,dupa indicatiile din filmuletul postat de Pupi, sunt foarte incantata de ce a iesit :party: :party: Poate mai tarziu am timp sa va arat si pozele.

Pupi :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/08/2010 06:36

Alina, ma bucur ca a iesit fain ....
...despre carte , e tare faina, am facut si eu cate cave de prin cartea aia :buuun: ....retete faine....mersi inca odata :pup: :hug:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 26/08/2010 10:43

pupi scrie:Alina, ma bucur ca a iesit fain ....
...despre carte , e tare faina, am facut si eu cate cave de prin cartea aia :buuun: ....retete faine....mersi inca odata :pup: :hug:

Pupi,cu mare drag ti-am oferit-o :hug:

Atasez doua pose,una cu laptele de soia si cealalta cu tofu.
Merita incercate
:wink: :flower: :flower: :flower:
Fişiere ataşate
DSC05698.JPG
DSC05698.JPG (45.63 KiB) Vizualizat de 4185 ori
DSC05623.JPG
DSC05623.JPG (35.91 KiB) Vizualizat de 4185 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/08/2010 11:02

Alina draga, spune-mi asta e tofu facut acuma? ....adica dupa info de la mine? :o .... :pup: :pup:

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”