Lapte de nuca de cocos( coconut milk)

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 02/03/2010 10:05

cred ca ce gust bunuc a avut, apoi lapte de cocos nici nu stiu de unde sa cumpar + :?
ImagineImagineImagine

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 02/03/2010 11:40

Mi-a ramas gandul la ora asta la grisul cu lapte de cocos :roll: ..si eu sunt fan de cocos :buuun:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/03/2010 01:00

5 august :P se mai intampla si la altii :pup: :pup: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/03/2010 01:08

Alinaraluca2000, :P se vede ca nu ai citit reteta....am postat-o pentru modul in care se fac laptele din nuca de cocos( ca nu se gaseste de cumparat in multe locuri :wink: ) nu am postat-o pentru gris cu lapte....grisul a fost doar o pofta de a mea :buuun: si cum este post acuma nu am vrut sa folosesc lapte .....deci daca vrei lapte de cocos te poti apuca de treaba :wink: dar sa stii ca , asa cum am scris la reteta la sfarsit, laptele de cocos facut in casa are gustul la fel ca cel scurs direct din nuca....nu are gustul pulpei rase pe care o cunoaste toata lumea....mie imi place :buuun: ....sant sigura ca multa lume crede ca laptele de cocos are gustul nuci de cocos pe care o folosim la prajituri/ mancare , :rusine: nu e asa, ...daca bei lichidul putin vascos si transparent proaspat scurs din nuca si nu ti se spune ce bei nici prin cap nu o sa iti treaca ca este lapte de coconut :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/03/2010 01:11

Nicoleta , as cum am scris mai sus ( pentru Alinaraluca) gustul laptelui de cocos nu este cel de nuca de cocos pe care toata lumea il cunoaste , este diferit , dar e bun :buuun:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 03/03/2010 01:31

Eu il fac sigur zilele astea, cand am citit titlul topicului mi-am zis ca ai facut cu nuca proaspata.
Vin cu proba, cat de curand. Apropos ai incercat vreodata sa faci orez sau gris cu laptele gasit in magazin de vanzare?
:hug: :pup: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/03/2010 04:51

Yafa, am incercat in iarna, cred ca din cauza asta mi\-a si cumparat fiul meu cartea asta in care am retetele de lapte de nuca de cocos( am si din nuca proaspata) ... iese bine si cu laptele din conserva dar ce nu imi place mie este ca se ingroase imediat cand incepe sa fiarba si trebuie sa adaugi multa apa si iese cu gust cam apos atunci. Desigur, zaharul si dulceata pe care le folosesti ca topic ii ascunde gustul apos.. Am facut si cu laptele asta preparat de mine, fierbe mai bine si.....daca ai baut lapte din conserva ai sa vezi ca are acelasi gust....diferenta?....asta este pur cel din conserva are aditivi :wink: te astept cu parerea...sper sa fii si tu tot asa de incantata ca si mine...eu in postul asta numai lapte de coconat am folosit la tot ce cerea lapte..... :hug: :pup:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 03/03/2010 07:38

Eu prepar o supa cu acest lapte si cu creveti si...o voi face cat de curand.
Felicitari Pupi !
:master: :master: :master:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 03/03/2010 08:40

pupi scrie:Alinaraluca2000, :P se vede ca nu ai citit reteta....am postat-o pentru modul in care se fac laptele din nuca de cocos( ca nu se gaseste de cumparat in multe locuri :wink: ) nu am postat-o pentru gris cu lapte....grisul a fost doar o pofta de a mea :buuun: si cum este post acuma nu am vrut sa folosesc lapte .....deci daca vrei lapte de cocos te poti apuca de treaba :wink: dar sa stii ca , asa cum am scris la reteta la sfarsit, laptele de cocos facut in casa are gustul la fel ca cel scurs direct din nuca....nu are gustul pulpei rase pe care o cunoaste toata lumea....mie imi place :buuun: ....sant sigura ca multa lume crede ca laptele de cocos are gustul nuci de cocos pe care o folosim la prajituri/ mancare , :rusine: nu e asa, ...daca bei lichidul putin vascos si transparent proaspat scurs din nuca si nu ti se spune ce bei nici prin cap nu o sa iti treaca ca este lapte de coconut :hug: :pup:

:D ai dreptate ca de data asta nu am citit nici o reteta in intregime, aseara cand ma uitam la retete (binenteles cu pruncii calare pe mine) nu am apucat sa citesc cu atentie am citit doar de la "nu este tare aromat..." si de acolo nu se intelegea ca de fapt tu ai preparat acest lapte si chiar ma gandeam ca ce lapte mai ii si asta de a ramas asa de mult cocos cand l-ai stors in imaginile postate de tine. Is my fault. Chiar ma bucur ca m-ai certat, pentru ca uite acuma stiu sa fac lapte de cocos.
ImagineImagineImagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/03/2010 11:09

=)) Alina draga , nu te-am certat, ti-am atras doar atentia :P putin :pup: :hug:

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”