Jurnal de calatorie.....spre tinta...70 kile

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alexia291101
Bucatar in devenire

Jurnal de calatorie.....spre tinta...70 kile

Mesajde alexia291101 » 25/06/2010 01:45

Dragele mele in sfirsit mi-am luat inima in dinti si m-am dus la dietetician. Dupa ce mi-a vazut analizele si mi-a facut un test de obiceiuri alimentare mi-a pus o dieta. Tinta e sa slabesc cel putin 10 kilograme....pentru moment...daca reusesc sa-mi ating tinta poate merg spre greutatea ideala.

Prima saptamina e mai dura. N-am voie sa maninc.....sau mai bine sa va spun ce am voie. Carne de orice fel mai putin porc, peste atit alb cit si albastru (nu stiu daca in Romania i spun albastru la pestele cu coada despicata)...in fine. Frunze verzi pot minca numai salata verde, andive, sau escarola (un fel de salata creata) si mai pot minca deasemeni castraveti dar niciodata amestecat cu salata. Nu pot minca nici rosii nici ceapa .....nada de nada
Datorita orarului meu de munca (de a 9.30 la 16.30) diate e un pic modificata
Ziua 1:

mic dejun (08.15) : un pahar de lapte semi cu 2 felii de piine toast cu sunca presata de piept de curcan

la 11.15 :o cafea cu zaharina

la 14.15 : o conserva de sardine (numai conserve in ulei sau al natural - nu in sos de rosii)

la 17.15 masa principala: piept de pui la gratar si o salata verde cu ulei de masline si otet de mere (interzis otetul de vin sau de modena)

Cum prinzul la mine este asa de tirziu sar direct la cina care a fost o salata cu o conserva de ton. De fapt ar fi trebuie sa maninc vita la gratar sau peste la gratar cu salata dar nu prea imi era foame asa ca am ramas numai cu salata.

Prima saptamina nu am voie nici un fel de fructe, iaurturi, brinza, dulciuri. Si ca in orice dieta multa apa (cel putin 2 litri) fara alcool, dulciuri, prajeli.....

Foame nu mi-a fost...un pic de pofta de inghetata dar cind imi vine pofta beau apa.

AAAAAa grautatea initiala 85.50 si inaltime 1.73

miine ca povestesc cum a trecut a doua zi de dieta
Iulia Cristina

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 25/06/2010 03:34

Bafta sa ajungi la rezultatul dorit si mult curaj. :hug: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 25/06/2010 05:17

iti tin pumnii....nu e usoara nici o dieta.....iti trebuie ambitie multa, ....astept rezultate dupa vreo 3 saptamani....si te rog sa imi mai spui si de obiceiurile de mancare....cum te impaci cu lipsa lor, cum le inlocuiesti , cum depasesti momentele....etc...etc.....asta ma refer in timp , nu maine sau poimaine....totul este de durata deci in cateva saptamani te rog sa imi spui cum stai :rugaciune: .....trebuie sa combini dieta si cu exercitiu fizic ,da? ( miscare mai multa decat ai facut pana acuma ) ....mersi si iti tin pumnii sa reusesti :hug: :pup:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 25/06/2010 05:26

Si eu iti tin pumnii, draga mea !
Trebuie sa reusesti- daca vrei, POTI !!!
:rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:
:flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

alexia291101
Bucatar in devenire

ziua 2

Mesajde alexia291101 » 26/06/2010 11:52

azi mi-a fost mai foame decit ieri. Am urmat aceeasi regula:
Mic dejun un pahar de lapte semi cu 2 toast si 2 felii de piept de curcan. La jumatatea diminetii o cafea. La prinz am ajuns acasa asa ca am putut minca un filet de vita la gratar cu o salata. Pe la 5 m baut iar o cafea iar la cina am mincat o salata cu niste .....ups ca nu stiu cum se numeste...tot un fel de sunca presat...aici ai tot felul de "embutidos" adica preparate fara grasimi.

Ma intreba cineva cum fac sa nu cad prada tentatiilos. Pai ieri eram cit pe ce sa maninc inghetata dar am baut apa si m-am gindit la altceva. Daca nu urmezi rutina nu reusesti.

Trebuie sa fac exercitiu....inainte eram complet sedentara. La lucru stau 7 ore pe scaun si ajung acasa si in afara ca ma misc prin casa ca oricare nu fac nimic...nici un fel de exercitiu...sunt cam puturoasa in sensul asta.

M-am gindit sa incep sa ies la mers pe jos. o iau pe fiica-mea cu bicicleta si eu pe linga ea...am sa vad...Si alta idee care mi-a venit tot de la fiica-mea e sa sar coarda. Asa nu ar trebui sa ies din casa ,lucru care nu prea imi place.

Azi m-am trezit cam moale...dar nu cred ca de la dieta ci din cauza faptului ca aseara n-am putut dormi decit pe la 4 si pe urma am dormit foarte rau. Azi am programat peste la gratar...... :buuun:
Iulia Cristina

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 26/06/2010 05:19

Multa bafta !
Nu te da batuta !

Cand esti tentata sa mananci ce iti este interzis, nu-ti spune NU, ci amana " pofta " pana termini ceva de facut: de ex: mananc inghetata dupa ce termin vasele de spalat, sau dupa ce dau cu aspiratorul prin casa- apoi, luandu-te cu lucru, uiti de " pofta de moment " si-ti va fi mai usor.
In felul acesta nu vei simti cura ca pe o constrangere.
Primele 3 zile sunt mai grele, apoi este floare la ureche !
:peace: :peace: :peace:

Iti tin pumnii si :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:

:hug: :flower:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.

Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"

-Legea lui Bookev-

alexia291101
Bucatar in devenire

ziua 3

Mesajde alexia291101 » 27/06/2010 01:50

Ieri am cazut prada tentatiei. Am facut o tarta de caise pentru ai mei si am mincat 2 bucatele. In schimb n-am mai mincat nimic la cina.
La prinz am mincat salata de andive si peste la gratar. Apa multa si ambitie....vad ca nu mi-e foarte greu
Iulia Cristina

thea
Bucatar de elita

Re: ziua 3

Mesajde thea » 27/06/2010 03:17

alexia291101 scrie:Ieri am cazut prada tentatiei. Am facut o tarta de caise pentru ai mei si am mincat 2 bucatele. In schimb n-am mai mincat nimic la cina.
La prinz am mincat salata de andive si peste la gratar. Apa multa si ambitie....vad ca nu mi-e foarte greu

Bravo Alexia !!! este bine ca tii un jurnal...te sustinem !!!
tentatiile...familia trebuie cel mai mult sa te sprijine, sa te ajute, vorbeste cu ei si roaga-i cat posibil sa nu te mai solicite pentru prepararea deserturilor ... e imposibil sa nu gusti, este ceva normal sa cazi prada tentatiei. Bafta multa !!! :wink: :wink: :wink:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 28/06/2010 10:19

Alexia mult succes, mi se pare foarte dur regimul , eu am slabit vreo 15 kg acum m-am oprit desi ar mai trebui inca 10 .... nu mai am energia necesara sa ma concentrez si nici bani sa-mi schimb garderoba =)) La mine mi se pare ca a fost mai blanda dieta dar daca asa ti-a recomandat medicul, tot inainte! Si da, Thea are dreptate, nu gati nimic din ce nu ai voie, pe cat posibil, pentru ca nu te poti abtine!!! :D

alexia291101
Bucatar in devenire

ziua 4

Mesajde alexia291101 » 28/06/2010 11:09

Duminica....si de barbacoa...un gratar de chuletitas de cordero (cred ca se cheama costite de miel) si nelipsita salata. Aaaaaa...putem minca si supa de felul 1. Dar pe linga seama se poate minca numai carnea de pui, fara paste, fara legumele din supa.

seara la cina omleta din 2 oua si sunca presata de curcan si salata cu surimi. .....riquiiiiiisimo....

Apa multa si vointa. Abia astept sa ma duc miercuri sa ma cintaresc....si sa-mi schimbe dieta....poate imi da liber la fructe ca le simt lipsa.

azi am in meniu supa si de felul doi cred ca am sa fac niste pui cu usturoi....la cuptor.

va pup si multumesc pentru sustinere
Iulia Cristina

Înapoi la “Cure de slabire”