Iunie 2008 - Alege Tema Concurs - Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Alegeti Tema de Concurs pentru aceasta luna

Chestionarul s-a închis pe data de 12/06/2008 09:43

Mancaruri sanatoase pentru copii
4
33%
Salate
8
67%

Voturi totale: 12

adi
RC Admin
RC Admin

Iunie 2008 - Alege Tema Concurs - Bucatarul Lunii

Mesajde adi » 02/06/2008 05:16

O noua luna probabil mai calduroasa ca precedenta si o noua tema de concurs. Ce alegem luna asta? Trebuie sa batem recordul negativ de 2 retete inscrise :lol: asa ca luna asta poate alegem o tema potrivita :wink:

De asemenea tot pentru concurs vizitati si discutia privind un nou premiu.

Chestionarul e deschis 3 zile pentru votare ;)
Ultima oară modificat 30/06/2008 05:17 de către adi, modificat de 3 ori în total.

cara
antitalent culinar

Re: Iunie 2008 - Alege Tema Concurs - Bucatarul Lunii

Mesajde cara » 02/06/2008 06:17

adi scrie:O noua luna probabil mai calduroasa ca precedenta si o noua tema de concurs. Ce alegem luna asta? Trebuie sa batem recordul negativ de 2 retete inscrise :lol: asa ca luna asta poate alegem o tema potrivita :wink:

De asemenea tot pentru concurs vizitati si discutia privind un nou premiu.

..am vizitat discutia 8)
Vreau - nu vreau, trebuie sa citesc si alte discutii ca sa am o perspectiva de ansamblu.. :oops:

Asadar... sa vedem ce tema este mai potrivita.
Eu propun mancaruri reci (adica mancaruri care se pot manca reci, deci nu va grabiti sa ziceti ca aveti dureri de gat, laringe sau ca nu aveti chef sa mancati direct din congelator 8) Cand zic "mancaruri reci" ma gandesc la absolut orice se poate consuma rece sau la temperatura camerei.. (acum.. desigur.. depinde si de camera.. ca la mine in bucatarie sunt 32°C..)

Mi-ar placea sa gatim la concursul asta..sau la altul.. si "mancaruri cu putine calorii". Toata lumea vrea sa slabeasca (sau.., ma rog, marea majoritate converseaza pe tema asta.. ) iar cand e vorba de concurs iese un adevarat dezmatz caloric... Poate e vremea sa ne cumintim si sa gatim mai sanatos..

Alta idee (cred ca remarcati ca am deja un torent de idei :wink: ) este sa gatim remedii pentru cei suferinzi (in acest caz eu pot sa gatesc sirop de tuse sau un ceai de lamaie cu gheatza)

Si, in fine, o alta idee, derivata din cea anterioara, este sa gatim mancare pentru hepatici, sau mancare pentru cardiaci, sau mancare pentru cei cu probleme renale, sau pt cei cu intolerantze, alergii .. etc. Sa nu ziceti ca n-aveti licentza in medicina generala si ca treaba asta va impiedica sa va implicati intr-un astfel de concurs..

Also.. 8) astept comentarii. Nonafective, daca se poate 8)

eli
Incepator

concurs-reteta lunii

Mesajde eli » 02/06/2008 08:10

Sunt de acord cu tine Cara,oricare din variantele alese de tine sunt binevenite.As mai adauga la afectiuni si probleme de digestie,cred ca multe dintre noi se confrunta cu astfel de probleme dar,vorba ta,nu toata lumea are cunostinte de medicina,mai asteptam si alte propuneri :clipocit:
eli

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 02/06/2008 10:07

M-i se pare buna ideea cu retete pentru cei bolnavi de exemplu de diabet sau ce ai zis tu Cara :)
sau mancaruri reci :)

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 03/06/2008 09:11

Ca teme de concurs par foarte ok - dar trebuie sa vedem si ce se gateste - de ex mancaruri reci cred ca ar fi o idee buna in aceasta idee dar cred ca daca o alegem trebuie sa o detaliem - eu mananc reci o gramada de mancaruri care nu ar trebui mancate asa :)) :lol:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 03/06/2008 03:04

eu as propune mancaruri reci pt zile calde,tot ce se poate pregati fara sa utilizam cuptorul,pt ca vin caldurile,mancaruri,dulciuri,bauturi racoritoare

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 03/06/2008 03:20

yaya6 scrie:eu as propune mancaruri reci pt zile calde,tot ce se poate pregati fara sa utilizam cuptorul,pt ca vin caldurile,mancaruri,dulciuri,bauturi racoritoare

"mancaruri reci pentru zile calde"- Imi place formularea :flower: :party:

stefy
Bucatar

Mesajde stefy » 03/06/2008 04:02

Eu as propune salate de tot felul pentru acest sezon :)
[img]http://
"Nu merita sa plangi pentru nimeni,iar cei care merita nu te vor face sa plangi"

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 03/06/2008 05:44

pai stefy - cred ca in mare parte o sa fie salate - nu prea vad ce alte mancaruri ar intra in tema "mancaruri reci pt zile calde"

da ca idee, cuptor inseamna doar cuptor sau si prajit fiert etc?

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 03/06/2008 08:52

adi scrie:pai stefy - cred ca in mare parte o sa fie salate - nu prea vad ce alte mancaruri ar intra in tema "mancaruri reci pt zile calde"

da ca idee, cuptor inseamna doar cuptor sau si prajit fiert etc?

eu ma refeream la mancaruri preparate termic sau nepreparate termic dar care se pot manca reci: salata de vinete, salata de legume, salata boeuf, salata orientala, snitelele, chiftelutze din carne sau din legume, diferite paste, midii pane, peste in saramura, peste marinat, creveti, rulade-aperitiv etc

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”