Iepure la tigaie

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

inna_tina
Bucatar

Iepure la tigaie

Mesajde inna_tina » 17/09/2013 03:25

Ingrediente:

-1kg iepure

-1 ceapa mare

-2 catei de usturoi

-5 linguri ulei de masline

-200ml vin alb

-800/1000ml supa vegetala

-400ml sos tomat

-2 frunze de dafin

-1 ardei iute

-2 crengute de rozmarin

-1 lingurita zahar

-sare

-piper

Mod de preparare:
Iepurele intreg, se taie bucati. Bucatile se lasa in apa, pana se vor folosii la gatit.

Dupa care se curata, se spala si se taie ceapa si usturoiul.

Intr-o tigaie se pune ulei de masline, iar cand acesta incepe sa sfaraie, se pun bucatile de ceapa si usturoi. Se lasa la calit, la foc mic, cca 5 minute. Intre timp, bucatile de iepure, se sterg bine si se pun peste ceapa si usturoi. Iepurele se lasa la prajit, pe o parte si pe alta, dupa care se stinge cu vinul alb. Se lasa ca vinul sa se evapore, dupa care se adauga sosul de rosii.

Peste se pune in prima faza, 800ml supa vegetala, sare, piper, rozmarinul, dafinul, ardeiul iute, zaharul si se lasa la fiert. Daca atunci cand supa a scazut, carnea nu este perfect, patrunsa, se mai poate adauga supa si se mai poate lasa la fiert. Se amesteca din cand in cand.
Se lasa pe foc iepurele, pana cand carnea e moale, iar supa a scazut in intregime.

Se lasa o idee la racit, dupa care se poate servii....merge foarte, foarte bine cu piure de cartofi!

Pofta sa aveti!!!
Fişiere ataşate
iepure14.jpg
iepure14.jpg (97.79 KiB) Vizualizat de 4151 ori
iepure11.jpg
iepure11.jpg (52.7 KiB) Vizualizat de 4151 ori
iepure9.jpg
iepure9.jpg (96.49 KiB) Vizualizat de 4151 ori
iepure8.jpg
iepure8.jpg (123.17 KiB) Vizualizat de 4151 ori
iepure7.jpg
iepure7.jpg (56.72 KiB) Vizualizat de 4151 ori
iepure6.jpg
iepure6.jpg (60.52 KiB) Vizualizat de 4151 ori
iepure5.jpg
iepure5.jpg (67.48 KiB) Vizualizat de 4151 ori
iepure4.jpg
iepure4.jpg (66.73 KiB) Vizualizat de 4151 ori
iepure3.jpg
iepure3.jpg (68.13 KiB) Vizualizat de 4151 ori
iepure2.jpg
iepure2.jpg (96.51 KiB) Vizualizat de 4151 ori
iepure1.jpg
iepure1.jpg (48.23 KiB) Vizualizat de 4151 ori
Tina Chl

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 17/09/2013 04:16

si uite asa iepurasul tup- tup a ajuns in oala :-))

=D> =D> =D> =D>

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 17/09/2013 04:24

crista scrie:si uite asa iepurasul tup- tup a ajuns in oala :-))

=D> =D> =D> =D>

=)) =)) Si ce bun a fost!!!!!!! :D :D :D :D :D

:hug: :hug: :hug: :pup: :pup:
Tina Chl

cla
Bucatar

Mesajde cla » 19/09/2013 07:46

Cand eram mica si mai ajungeam pe la tara accidental, mereu taiau bunicii/unchii cate un iepure in cinstea mea. Mi se parea fascinant cum il jupuiau.

Aaaa, ci frigeau ficatul pe plita si mi-l dadeau sa mananc. De fapt, cam aia era tot ce mancam din iepure, cred.

Sunt muuulti multi ani de cand n-am mai mancat carne de iepure. Tare mi-as dori sa o incerc o data. Cam asa cum ai facut-o tu se gatea si in zona mea.

Stiu ca e cea mai nutritiva carne (in sensul raportului dintre proteine, grasimi, colesterol) si ca e cea mai sanatoasa carne rosie, dar e destul de greu de gasit...

:flower: :flower: :flower:
Imagine

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 20/09/2013 08:12

cla scrie:Cand eram mica si mai ajungeam pe la tara accidental, mereu taiau bunicii/unchii cate un iepure in cinstea mea. Mi se parea fascinant cum il jupuiau.

Aaaa, ci frigeau ficatul pe plita si mi-l dadeau sa mananc. De fapt, cam aia era tot ce mancam din iepure, cred.

Sunt muuulti multi ani de cand n-am mai mancat carne de iepure. Tare mi-as dori sa o incerc o data. Cam asa cum ai facut-o tu se gatea si in zona mea.

Stiu ca e cea mai nutritiva carne (in sensul raportului dintre proteine, grasimi, colesterol) si ca e cea mai sanatoasa carne rosie, dar e destul de greu de gasit...

:flower: :flower: :flower:

Ficatei la gratar n am mancat!! Si nici nu mi place sa stau acolo, cand ei sunt jupuliti...dar carnea lor e fenomenala!!
Eu toti iepurasii ii am din Ro... ii primesc congelati, iar cand avem pofta, scot la dezghetat cate unul.

Cand eram mica nu mancam, iepure, pentru ca nu mi placea modul in care era gatit...la reteta aceasta de exemplu, nici nu se simte gustul de iepure, e altceva..e ca si o explozie de gusturi....daca ai ocazia sper sa l incerci!!

P.S. verisoara mea sustinea in sus si in jos, ca nu ii place iepurele, dar cand a afost la mine a mancat stiind ce e, iar de cate ori vorbesc cu ea, imi zice ca ar venii la mine sa manance iepure!! :D :D :D :D

Te pup! :hug: :hug: :pup: :pup:
Tina Chl

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 20/09/2013 01:39

Arata senzational iepusarul tau!
Stiu ca iepurii de curte au carnea mult mai frageda decat cei vanati... Eu am avut ocazia sa mananc numai vanati. Foarte buni dar cu o carne destul de batuta/ tare. O singura data am primit un iepure de curte si l-am facut la tuci... o carne frageda si un gust... mmm! Nu am mai gasit sa iau!

Mi-ai facut o pofta de numa! :buuun:
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 20/09/2013 01:51

Nally scrie:Arata senzational iepusarul tau!
    Stiu ca iepurii de curte au carnea mult mai frageda decat cei vanati... Eu am avut ocazia sa mananc numai vanati. Foarte buni dar cu o carne destul de batuta/ tare. O singura data am primit un iepure de curte si l-am facut la tuci... o carne frageda si un gust... mmm! Nu am mai gasit sa iau!

Mi-ai facut o pofta de numa! :buuun:

Cand eram mica, pregatea si tata, iepuri pe care ii lasa in bait, dar nu mi placeau. Defapt, nu mi place carnea de vanat, cum ai zis si tu, e mai tare si parca are un gust aparte ( dupa mine).

Dar iepurasii de curte sunt preferatii nostri!!!! Baietelul meu ar manca numai iepure
:D :D :D :D :D .

Multumesc. :hug: :hug: :hug: :pup: :pup: :pup:
Tina Chl

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 22/09/2013 01:00

Eu apreciez vanatul dar nu il pregatesc (motivez ca nu e nimeni vanator si vanatul lipseste :P ). Rafinamentul pregatirii vanatului (dupa toate regulile gastronomice) depinde intr-adevar asa cum spuneai de fezandarea si de marinarea lui in bait (asa cum facea tatal tau). Eu cum nu pregatesc vanat, nu prea stiu regulile (am doar cateva repere). Stiu ca se pastreaza putin pentru fezandare apoi in bait (dar in functie de anumite criterii). Toate aceste etape confera carnii fragezime, multa aroma si gust placut... Daca tatal tau pregateste carne de vanat, mai fa o incercare cand mergi la parinti... Poate anii care au trecut au schimbat ceva... :)

Cred ca baitul de care aminteai se pregateste cu vin, putin otet din vin, usturoi si ceva ceapa, telina, putin morcov, enibahar, cateva foi de dafin, putin cimbru, sare & piper. Iti amintesti cum il pregatea tatal tau? Mi-ar fi placut sa ai reteta dansului si poate cu fotografii de acasa din timpul prepararii. :)

Tina =D> si sa va fie de bine mancarica delicioasa!

:hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 22/09/2013 07:46

O singura data am mancat asa ceva....iepuras de curte, cu carne dulceaga, bun la gust, gatit bine , dar pe cuvant, dupa ce am mancat o luna intreaga numai la iepurasul ala mi-a stat gandul, eram cu plansul in gat de mila lui....nu cred ca as mai putea manca veodata carne de iepure....prea imi sant dragi iepurasii ca sa ii pot manca ......dar :clipocit: :clipocit: , asta sant eu.
Tina, sa va fie de bine mancarica :hug: :flower:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 22/09/2013 08:05

Hhhhmmmmmmmm :buuun: ...iepure :!: Wauuuuuu :!: :!: :!: De cand nu am mai mancat :badday:

O bunatate :roll:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”