Idei pentru decoruri

Cunoasteti retete culinare atat de bune incat va aduc prietenii in casa la fiecare Paste sau Craciun? Sunteti rugati sa gatiti mancaruri speciale pentru aniversarile altora sau alte ocazii? Descrieti aici mancarurile care fac sarbatorile voastre mai speciale decat ale altora.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 19/11/2011 06:57

sigur nu se pregatesc de vreun voodoo ?? =)) =)) =))

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 20/11/2011 05:06

Azi aveam de gand sa decoram cupcakes...cand caut bombonelele ia-le de unde nu-s. asa de bine le-am ascuns de maruntele ca nu le-am mai gasit. Pana am fugit la magazin (e la 50 de m de unde stau) s-a si intunecat :oops: de asta nu-mi place mie iarna,trebe sa fac totul ziua si eu sunt mai mult o persoana de dupa amiaza. dar lasa ca le fac dimineata ptr poze,acum le facem ca sa le mancam :D
http://cartederetete.ro

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 22/11/2011 10:19

am reusit sa le facem pana la urma
Fişiere ataşate
rudolph.jpg
rudolph.jpg (114.5 KiB) Vizualizat de 6973 ori
http://cartederetete.ro

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 23/11/2011 11:10

dar de unde aveti atata rabdare,copii? ca eu numai la spalat vase cand ma gandeeesscc :badday: .

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/11/2011 12:03

Reteta pentru ”zahar decorativ” apartine Luciei (lucia_bp). De unde ideea unui om de zapada?! In ciuda faptului ca nu imi place frigul, iubesc mult sarbatorile de iarna si oamenii de zapada :-) In copilarie, mama (stiind acest lucru), imi facea bucurii realizand oameni de zapada din ... branza. Ii decora cu bucatele de morcovi, masline, ardei rosu si ochisori din boabe de piper. De fiecare data ii spuneam ”omul de branza” si greu, foarte greu ma incumetam sa gust din el :-) Astazi, datorita retetei postate de Lucia si cu gandul la oamenii de zapada pe care ii pregatea mama, am modelat unul din zahar. Am atasat ochisori, nas si matura din zahar ars, palarie dintr-o caisa glasata si nasturi desenati cu ajutorul unor creioane de zahar :-) Daca ma intrebati cu ce ”a nins” in jurul lui?! trebuie sa va spun ca a nins (aproape ca in povesti :-) cu... fulgi de cocos. Oricum ar fi, omul de zapada (primul din iarna aceasta pentru noi) este ceea ce se cheama ”un dulce” ;-)

INGREDIENTE:

Pentru ”zahar decorativ” (reteta Luciei):

* 100 g zahar pudra (proaspat cernut)
* 10 ml apa

Aveti de asemenea nevoie de:

* o caisa glasata = palarioara
* 3 lingurite cu zahar = ochii, nasul, maturica (am scris 3 lingurite, in cazul in care aveti nevoie de mai multe incercari)
* creion decorativ din zahar Dr. Oetker - culoarea verde
* creion decorativ din zahar Dr. Oetker - culoarea rosie
* 3 - 4 linguri cu fulgi de cocos

VA SUNT NECESARE:

* sita cu diametru mediu
* hartie pentru copt
* un betisor subtire din lemn cu lungime aproximativ egala cu cea a omului de zapada - putin mai mica (puteti folosi o bucata dintr-un betisor pentru frigarui)

MOD DE PREPARARE:

* Se aseaza hartie pentru copt pe planseta de lucru.
* Intr-un vas se amesteca zaharul pudra si apa, pana se obtine o compozitie ce poate fi framantata usor in palma.
* Se framanta compozitia in palme pana se obtine un amestec omogen.
* Se imparte amestecul rezultat in 3 bucati (impartirea celor trei bucati se face prin cantarire astfel: 45g, 35g si 25g).
* Se modeleaza cele trei bucati din compozitia mentionata, pe rand astfel incat sa rezulte trei sfere (cea mai mare va fi bulgarele de la baza omului de zapada s.a.m.d). Pentru a putea fi folosite cele trei sfere trebuie lasate sa se usuce aproximativ 3 ore la temperatura camerei (intr-un loc caldut si uscat). pe planseta de lucru tapetata cu hartie pentru copt. In tot acest timp sferele trebuie intoarse repetat de pe o parte pe alta astfel incat la final sa isi pastreze forma si sa dobandeasca o consistenta crescuta (compozitia nu trebuie sa fie moale insa nici foarte tare).
* Se trece betisorul prin cei trei bulgari de zahar, pe rand (acesta va conferi stabilitate omuletului :-)
* Se intinde intre degete caisa glasata astfel incat sa dobandeasca forma unei palarioare.
* Se deseneaza cu creioane din zahar pentru decor nasturii (eu am folosit culoarea verde) si gurita omuletului (rosie).
* Se topeste zaharul intr-un vas mic, la foc mediu - mic, amestecand continuu. Pe o hartie de copt se picura cu o lingurita mici bucatele de zahar ars, de forma sferica care se vor intari in scurt timp si care vor fi ochisorii omului de zapada. Se procedeaza identic si se ”deseneaza” cu ajutorul unei lingurite, un nas si o matura din zahar ars, pe masura :-)
* Se aseaza in jur fulgi de cocos (semn ca a nins :-)

VA DORESC ZILE FRUMOASE ALATURI DE CEI DRAGI!
Fişiere ataşate
IMG_1165.JPG
IMG_1165.JPG (65.95 KiB) Vizualizat de 6953 ori
IMG_1138.JPG
IMG_1138.JPG (66.38 KiB) Vizualizat de 6953 ori
IMG_1117.JPG
IMG_1117.JPG (64.61 KiB) Vizualizat de 6953 ori
IMG_1129.JPG
IMG_1129.JPG (62.96 KiB) Vizualizat de 6953 ori
IMG_1116.JPG
IMG_1116.JPG (64.17 KiB) Vizualizat de 6953 ori
IMG_1113.JPG
IMG_1113.JPG (84.9 KiB) Vizualizat de 6953 ori
Ultima oară modificat 23/11/2011 01:09 de către antoniah, modificat 1 dată în total.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 23/11/2011 12:09

Mitinita arata super cu cake-ul tau ..

Antonia foarte frumos omul de zapada, tocmai bun de pus pe un tort de Sarbatori

asa intre noi, data viitoare nu te mai chinui sa pui si reteta cind e deja pe forum, pui link sau spui doar care este ca e mai usor , nu pierzi timpul ... zau ...

black ce dreptate ai pentyru un nimic ornat se string tone de vase , vasute, linguri si lingurite de spalat .. :badday:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/11/2011 12:32

Iti multumesc Crista :) Sunt incepatoare si din dorinta de a face lucrurile bine, am postat reteta biscuitilor si pe forum si la retete.

Foarte frumoase ideile voastre pentru decor. =D> =D> =D>
Ultima oară modificat 29/11/2011 07:46 de către antoniah, modificat 1 dată în total.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 23/11/2011 01:14

am mai gasit si altele

niste ingerasi :

Imagine

un om si niste brazi :-)

Imagine

sursa

http://www.pianetadonna.it/foto_gallery ... di-natale/

si altele

biscuiti

Imagine

cuburi de zahar decorate , in Ro sigur se gasesc ca am caoatat si eu cadou un fel de creioane umolute cu creme colorate ca sa decorezi biscuitii si merg bine si pentru astea

Imagine

narcis1
Incepator

titlul cartii

Mesajde narcis1 » 02/12/2011 04:38

pupi scrie: Ce titlu are cartea din care ai venit preluat aceste imagini? as vrea sa o cumpar. Cu singuranta nu este scrisa in limba romana.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/12/2011 07:43

alte idee luata tot de pe net

cusmele lui mos Craciun

Imagine

Înapoi la “Retete pentru sarbatori”