Iaurt de casa

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/08/2012 07:57

Antonia, sper sa iti placa produsul final.....in Romania faceam cu lapte de bivolita si iesea ceva neasteptat de bun, cremos,ceva de neanlocuit :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :hug: :hug: :pup:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 20/08/2012 04:27

pupi scrie:Antonia, sper sa iti placa produsul final.....in Romania faceam cu lapte de bivolita si iesea ceva neasteptat de bun, cremos,ceva de neanlocuit :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :hug: :hug: :pup:

Pupi, cand eram mica mergeam adesea vara cu bunicii la Moneasa si bunica imi cumpara lapte de bivolita (dimineata devreme se gasea de vanzare intr-o mica piata acolo, lapte proaspat de bivolita). Nu am mai fost la Moneasa de cand aveam 14 - 15 ani. :vis: Nici lapte de bivolita nu am mai baut din copilarie (atunci, bunica avea un vas de pamant in care facea iaurt).

:hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/08/2012 05:56

Moneasaaaa, a doua mea casa. Acolo am crescut , toate vacantele le petreceam acolo la bunici. Doamne cat sant de legata de zona aia. Imi aminesc si eu piata aia mica si tarancile cu lapte de bivolita si lapte acru de bivolita. Aia mancam si eu aproape in fiecare dimineata si cu coltul de la paine, proaspat scoasa din cuptor. Ce bunatate mai era. Acuma cand am fost la Moneasa , am oprit pe la tarani si am cumparat lapte de bivolite ( doamne cat poate fi de scump :shock: :shock: ) si am facut iaurt....mi-am stins dorul pe care il aveam in mine :hug: :hug: :pup: :pup:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 21/08/2012 05:16

pupi scrie:Moneasaaaa, a doua mea casa. Acolo am crescut , toate vacantele le petreceam acolo la bunici. Doamne cat sant de legata de zona aia. Imi aminesc si eu piata aia mica si tarancile cu lapte de bivolita si lapte acru de bivolita. Aia mancam si eu aproape in fiecare dimineata si cu coltul de la paine, proaspat scoasa din cuptor. Ce bunatate mai era. Acuma cand am fost la Moneasa , am oprit pe la tarani si am cumparat lapte de bivolite ( doamne cat poate fi de scump :shock: :shock: ) si am facut iaurt....mi-am stins dorul pe care il aveam in mine :hug: :hug: :pup: :pup:

Pupi draga, au fost ani in care stateam cu bunicii la acele casute in statiune (care am inteles ca nu mai sunt acum). Erau si corturi in zona aceea... Dimineata, adesea veneau gospodine din partea locului ce aveau de vanzare lapte de bivolita proaspat. :vis:

Bunicii mei au fost legati de zona aceea (le-a fost foarte draga) si m-au invatat si pe mine sa o indragesc. Tare le placea si nu stateau pe ganduri cand venea vorba de plecat la Moneasa (nu pierdeam ocazia sa merg cu bunicul cu barca pe lac). Am petrecut multe vacante acolo. :vis:

:hug: :flower: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/08/2012 06:02

Acuma nu mai sunt cabanutele alea mici , pe locul lor ( sau mai bine spus, putin in fata lor) s-a ridicat un schit si se oficiaza slujbele religioase acolo. Se aduna lumea de prin statiune acolo de fiecare data. Lacul e frumos, amenajat, pe insula este un restaurant cu camere de inchiriat... Pacat ca nu se ocupa lumea care si-a luat inapoi proprietatile, de reclama si lasa totul sa se distruga sau cer niste preturi exorbitante si nu prea sant cei care isi pot permite. Noi mergem acolo de fiecare data , avem o casuta de vacanta pe drumul spre cariera....iubesc locurile alea :hug: :hug: :pup: :pup: Va invit la noi peste doi ani cand mai mergem( sper :rugaciune:)

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 21/08/2012 08:57

Iti multumim. Sper si eu din tot sufletul sa petrecem cateva zile impreuna. Sunt locuri foarte frumoase spre cariera. :vis:

:hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/08/2012 10:07

Cu placere :hug: :hug: :pup: :pup:

Înapoi la “Retete preferate”