Ianuarie 2016 - Alege tema concursului lunii!

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

admin
RC Admin
RC Admin

Ianuarie 2016 - Alege tema concursului lunii!

Mesajde admin » 06/01/2016 03:10

Iata-ne ajunsi cu bine si in 2016, dragii nostri! La multi ani!!! :party:

Sa fiti sanatosi, sa aveti un An Nou plin de bucurie si multumire sufleteasca, sa... va creasca prajiturile si sa vi se rumeneasca fripturile... :P

Ce mai, avem inainte un an plin de peripetii culinare si, speram, de satisfactii personale.

Acum ca ecoul sarbatorilor de iarna (in care v-ati demonstrat din plin talentul culinar) incepe sa se stinga, este timpul sa va ganditi ce v-ar placea sa gatiti la inceput de an. :clipocit:

Si, implicit, care sa fie tema primului concurs al anului gazduit cu caldura Reteteculinare.ro, "Reteta Lunii Ianuarie"

Pana la sfarsitul saptamanii aveti timp sa va ganditi ce tema v-ar placea pentru aceasta luna... :vis:

Asteptam asadar cu drag parerile voastre pana la sfarsitul zilei de duminica, 10 ianuarie. ;) :love: :flower:

anisoara67
Bucatar in devenire

Mesajde anisoara67 » 06/01/2016 05:12

La multi ani cu sanatate si belsug!!!!! :flower: :flower: :flower: :flower:
Dupa atata mancare cu carne,cred ca un desert cu fructe,racoros,este bine venit :wink: Voi ce ziceti???? 8)
anisoara

gospodariu
Incepator

Mesajde gospodariu » 07/01/2016 08:37

La Multi Ani...cu sanatate si bucate alese!!!
Dupa perioada sarbatorilor o detoxifiere a organismului este foarte necesara si de aceea propun o luna a smoothie-uri sanatoase si energizante.Hmmm...suna interesant???

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 07/01/2016 12:37

La multi ani RC!!!!! :party: :party: :party: :party: :party: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: Intoarcem gandurile frumoase!!!

Ca tema de concurs vad ca fetele s-au indreptat spre preparate cu fructe! Sustin si eu ideea, dar poate nu asa strict! Tema sa fie "Retete cu fructe" dar sa fie alegerea fiecaruia daca le folosesc crude sau usor gatite, gandindu-ma ca mai simplu gatesti si cu un compot sau cu fructe congelate (avand in vedere costul fructelor in aceasta perioada; iar autohtone nici nu prea sunt)!
MIKI

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 10/01/2016 05:43

Eu sigur nu voi participa niciodata la concursuri, dar ptr ca impreuna cu Miki, aduc contributia hotaritoare la supravietuirea “Forumului” acestui site, indraznesc sa-mi “dau si eu cu parerea”…
Anume, sint si eu de parere ca “Retete cu frukte” ar fi foarte bine, cu sublinierea ca fruktele sa joace rolul principal, egal daca gatite ca desert (compoturi, sarlote, salate, budinci, inghrtata, etc), “conserve” (gem rapid ptr consumul imediat, ex din frukte congelate, cu putin zahar), bauturi (+/- alkool), sau chiar mincare: supe/sosuri de frukte, garnituri (eu fac la friptura de gasca, sau la carne sarata, afumata, piure de mere cu putin cartof), clasika mincare de gutui (reinterpretata) etc.
Si sa fie permisa, in orice caz si folosirea fruktelor conservate in orice fel (uscate, congelate, alkoolizate, etc).
Ar trebui sa nu se uite ca toate aceste retete postate (indiferent daca de concurs/sau nu, castigatoare/sau nu), vor ramane “pentru posteritate” in marea “CARTE DE BUCATE” a acestui site culinar si vor fi motivul principal de interes pentru cei care-l vor accesa.
Si eu nu cred ca prea multi vorbitori/cititori de Lb. Romana (din Ro, sau de pretutindeni) ar accesa un site de retete traditionale Romanesti si internationale, in cautarea unei retete de smoothy (mai degraba a uneia de Visinata…).

D-na Gospodariu, va rog sa nu va suparati, sau sa va simtiti interpelata personal de mine; eu sint Nemtoaica si obisnuita sa spun direct ce gandesc, dar fara rautate, sau ironie, sau ganduri ascunse; si intre timp chiar mi-i drag acest site (sper ca se vede!) si mi-ar place sa se mai “reanimeze” in general si animeze si social…

Este numai o propunere argumentata si nepartinitoare…

Mult SUCCES Admin la luarea hotaririi finale si participantelor la concurs!:flower:

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 10/01/2016 05:44

Draga Admin, in primul rind multumirile mele ptr sansa de a fi membru participant al acestui site Romanesc, dar si ptr munca si efortul pe care-l depuneti ptr intretinerea si supravietuirea lui!
Scriu aici, desi nu-i “la obiect”, dar cu speranta ca in felul asta mesajul meu nu va trece neobservat…

VA RUGAM, incercati sa faceti “CURATENIE SI ORDINE” mai des in rubricile de Retete ilustrate (de dulciuri si de mincare)!
In ultimul timp intra, pe linga retete pretioase, bine si complet prezentate si suficient ilustrate (adica muncite!) si multe “retete de doi bani”, fara cantitati la ingrediente, fara explicatii suficiente, fara ilustratii (sau proaste, sau insuficiente…)! Sau retete minunate de dulciuri se pierd printre “saraturi” (si vice-versa)!
Ca sa nu mai vorbim de gunoiul publicitar de "Sale-uri chinezesti" sau "oferte serioase de locuri de munca", care umple rubricile de retete, sau pe cele ale Forumului!

Din cate stiu, pe timpuri existau si pe acest site „Moderatori“, care rezolvau rapid si continuu probleme de acest gen…

Va multumesc anticipat si va doresc mult success in continuare!

admin
RC Admin
RC Admin

Tema concursului "Reteta lunii ianuarie"

Mesajde admin » 12/01/2016 06:51

Dragii nostri,

Va multumim frumos pentru sugestiile in ceea ce priveste alegerea temei lunii ianuarie, ne-au fost de un real folos (ca si toate celelalte sugestii ale voastre, pe care pe apreciem si de care vom tine cont). :flower:

Asa cum am anuntat si in articolul dedicat concursului din aceasta luna (http://www.reteteculinare.ro/articole/concurs-reteta-lunii-ianuarie/) , tema este: Desert cu fructe.

Retetele inscrise in concurs pot fi atat prajituri, torturi si dulciuri de orice fel cu fructe, dar si sucuri, smoothie-uri, compoturi sau orice bautura care poate constitui un desert delicios din fructe.

Intre 12 si 31 ianuarie 2016 va asteptam cu drag sa inscrieti propunerile voastre pentru RETETA LUNII IANUARIE.

Premiul este un minunat Blender Personal Blend Active Pro Blender Breville (http://www.culinar.ro/produse/preparat-bauturi/blendere/blender-personal-blend-active-pro-blender).

Castiga reteta care acumuleaza cel mai mare punctaj, calculat prin numarul like-urilor si share-urilor (care vor avea o pondere de 50% din punctaj) si jurizare (care va desemna restul de 50% din punctaj).

*Pentru a participa la concurs, retetele trebuie inscrise si in site (http://www.reteteculinare.ro/propune_reteta/), nu doar in forum!

Pe 1 februarie vom anunta castigatorul.

Va uram mult succes!
Cu drag,
Echipa RC

:flower: :peace: :flower:
Fişiere ataşate
articol_500x333.jpg
articol_500x333.jpg (72.66 KiB) Vizualizat de 6497 ori

anisoara67
Bucatar in devenire

Mesajde anisoara67 » 12/01/2016 07:20

Frumoasa tema =D> =D> =D> ,pe placul meu,sper sa reusesc sa fac ceva bun :lol: cu toate ca am interzis la dulciuri :cry:
anisoara

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 13/01/2016 12:13

O tema frumoasa si versatila, pe placul tuturor! =D> :flower:

Succes participantilor si spor la gatit!
:party: :party: :party: :party: :party:
MIKI

gospodariu
Incepator

Mesajde gospodariu » 14/01/2016 09:44

angela_de scrie:Eu sigur nu voi participa niciodata la concursuri, dar ptr ca impreuna cu Miki, aduc contributia hotaritoare la supravietuirea “Forumului” acestui site, indraznesc sa-mi “dau si eu cu parerea”…
Anume, sint si eu de parere ca “Retete cu frukte” ar fi foarte bine, cu sublinierea ca fruktele sa joace rolul principal, egal daca gatite ca desert (compoturi, sarlote, salate, budinci, inghrtata, etc), “conserve” (gem rapid ptr consumul imediat, ex din frukte congelate, cu putin zahar), bauturi (+/- alkool), sau chiar mincare: supe/sosuri de frukte, garnituri (eu fac la friptura de gasca, sau la carne sarata, afumata, piure de mere cu putin cartof), clasika mincare de gutui (reinterpretata) etc.
Si sa fie permisa, in orice caz si folosirea fruktelor conservate in orice fel (uscate, congelate, alkoolizate, etc).
Ar trebui sa nu se uite ca toate aceste retete postate (indiferent daca de concurs/sau nu, castigatoare/sau nu), vor ramane “pentru posteritate” in marea “CARTE DE BUCATE” a acestui site culinar si vor fi motivul principal de interes pentru cei care-l vor accesa.
Si eu nu cred ca prea multi vorbitori/cititori de Lb. Romana (din Ro, sau de pretutindeni) ar accesa un site de retete traditionale Romanesti si internationale, in cautarea unei retete de smoothy (mai degraba a uneia de Visinata…).

D-na Gospodariu, va rog sa nu va suparati, sau sa va simtiti interpelata personal de mine; eu sint Nemtoaica si obisnuita sa spun direct ce gandesc, dar fara rautate, sau ironie, sau ganduri ascunse; si intre timp chiar mi-i drag acest site (sper ca se vede!) si mi-ar place sa se mai “reanimeze” in general si animeze si social…

Este numai o propunere argumentata si nepartinitoare…

Mult SUCCES Admin la luarea hotaririi finale si participantelor la concurs!:flower:

Departe gandul meu de suparare....fiecare are dreptul la opinie!!

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”