Ianuarie 2012: Alege Tema Concurs - Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

adi
RC Admin
RC Admin

Ianuarie 2012: Alege Tema Concurs - Bucatarul Lunii

Mesajde adi » 03/01/2012 11:20

La Multi Ani in 2012! Concursul Bucatarul Lunii intra si el in noul an! Haideti sa vedem ce tema s-ar potrivi in prima luna a lui 2012! Dupa atatea mancaruri traditionale, si atatea calorii acumulate, poate ar fi timpul sa incercam si ceva mai usor :)

Care credeti ca ar fi cea mai potrivita tema de concurs?

P.S. In urmatoarele zile vom anunta si premiile pentru aceasta editie.

Imagine
Ultima oară modificat 11/05/2012 12:44 de către adi, modificat 1 dată în total.

naskwik
Incepator

Mesajde naskwik » 03/01/2012 12:25

Cred ca ar merge bine o zeama ( supa ) dupa sirul de bairamuri :P

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 03/01/2012 01:29

Ce ati spune de...cafea...cafea- cafea...cea de toate zilele...cafelutele pe care le oferiti celor dragi, prietenilor, etc...turceasca, la ibric...pana la cele sofisticate...

:cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :D

Nu dati cu pietre :wink: ...este o propunere :D

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 03/01/2012 01:44

lucia_bp scrie:Ce ati spune de...cafea...cafea- cafea...cea de toate zilele...cafelutele pe care le oferiti celor dragi, prietenilor, etc...turceasca, la ibric...pana la cele sofisticate...

:cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :D

Nu dati cu pietre :wink: ...este o propunere :D

Cafea?! :cafea: Pai eu caut retete deosebite pentru cafea (nu numai pentru musafiri ci si pentru noi) de ceva vreme. Sa dam cu pietre??? :rusine: Dam cu flori :flower: :flower: :flower: Imi place propunerea ta :hug: :hug: :hug: pentru mine este ”lichid vital” :pup:

Eu sigur nu voi mai face nici o propunere pentru ca sustin (cu toate fortele) propunerea Luciei si sper :rugaciune: sa fie cea cu sorti de izbanda :peace:

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 03/01/2012 07:14

Sa fie retete de cafea, cappucino, mocacino etc la cana sau la pahar dar si prajituri cu cafea sau ness, ciocolata cu cafea si alte retete cu cafea. Ar fi foarte interesant. O reteta de frappe ar fi super.

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 03/01/2012 07:42

cristyd scrie:Sa fie retete de cafea, cappucino, mocacino etc la cana sau la pahar dar si prajituri cu cafea sau ness, ciocolata cu cafea si alte retete cu cafea. Ar fi foarte interesant. O reteta de frappe ar fi super.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/01/2012 08:11

....desertul ....cafea si prajitura la cafea...impreuna....desigur, cafeaua nu simpla ci una sofisticata iar la prajitura , nu banalul piscot simplu ci un dulce ceva mai atractiv :P .....iubec cafeaua :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 03/01/2012 09:06

cristyd scrie:Sa fie retete de cafea, cappucino, mocacino etc la cana sau la pahar dar si prajituri cu cafea sau ness, ciocolata cu cafea si alte retete cu cafea. Ar fi foarte interesant. O reteta de frappe ar fi super.

de acordddd!!!

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 04/01/2012 06:49

Cand am propus aceasta tema m-am gandit doar la " cafeaua cea de toate zilele "...la aceasta :cafea: :cafea: :cafea: avand in vedere si faptul ca este cam saraca cartea noastra de bucate la acest capitol...fara ( sa ma ierte Crystid :!: ) " cappucino, mocacino, etc " si fara dulciuri cu cafea- langa cafea ( acum sa ma ierte Pupi :!: )...Acestea pot fi o tema pentru luna februarie :D

Sigur ca vom include aici si ness-ul...

Consider ca ne-am indulcit si am prajiturit cam mult in decembrie !...sau nu ???

Haideti fetelor ca se poate...va fi o adevarata provocare :!: :peace: :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:

Va astept parerea...si pana atunci va servesc cu o ... :cafea: :cafea: :cafea:

"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.

Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"

-Legea lui Bookev-

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 04/01/2012 08:05

Pai ce faci Lucia :? ...ne tai craca de sub picioare????...daca e cafeaua de zi cu zi si nu vrei capuccino, machiato, etc, etc...ce reteta punem?...doar felul in care fierbem cafeaua??? daca o facem pe nisip, pe flacara de la aragaz, daca facem ness sau espresso??? toate sant aproape la fel....difera doar caimacul , metoda de fierbere si timpul de pregatire:P :P :P...aspectul nu difera prea mult ...la mine cafeaua de toate zilele este cappuccino sau latte facuta cu doua shots de espresso si eventual, daca am chef sa ma simt ca una de fitze mai pun si un mot de frisca si putintica ciocolata rasa deasupra =)) =)) =)) ....acuma am cazut ca nu mai am craca :P :P ....si inca ceva si :peace: :peace: :peace: , am sa fiu foarte sincera ....eu nu stiu sa fac o cafea foarte buna....dl din dotare este cel care pregateste cafeaua de zi cu zi....eu le fac pe celelalte mai de fitze :P .....dar , daca vreti cafea , atunci sa fie doar cafea....eu o iubesc oricum :D :D ...Lucia nu te cert :P :P , dar vreau craca inapoi sub picioare :hug: :hug: :hug: :pup: :pup: :pup:

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”