Ianuarie 2008 - Alegere Tema Concurs Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Voteaza tema de concurs a lunii Ianuarie

Chestionarul s-a închis pe data de 12/01/2008 10:43

mancaruri usoare (fara grasimi, etc)
13
54%
mancare traditionala din zona ta
11
46%

Voturi totale: 24

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 14/01/2008 01:10

Eu cand am votat tema nu m-am gandit la mancare fara pic de grasime, ca atunci vorba voastra, facem legume oparite sau fierte si gata. Sau si mai bine crude....
Eu am avut in cap mancaruri MAi sanatoase sau mai dietetice, ceva ce pregatiti voi cand simtiti ca trebuie sa mancati mai light sau dupa o perioada imbelsugata, ca cea de Craciun.
Peste tot pe unde am cautat pe net la capitolul mancare sanatoasa nu lipseste carnea in totalitate. Sunt multe retete care au carne de pui si de peste, sau alte fructe de mare, legume mai multe, dar sunt pregatite fara prajeli multe, fara sosuri ingrosate sau alte surse de grasime sau calorii, lucruri care ne plac tuturor si la care eu una poftesc de fiecare data, dar pe care din cand in cand le putem evita.
Si desi exista si deserturi sanatoase si mai putin ucigatoare din punct de vedere caloric, as zice daca ramane tema asta sa excludem luna asta deserurile, si numai supe/ciorbe, salate si mancaruri sa fie acceptate.
Mancarurile sanatoase sunt cele care au mai putine grasimi, mai putine calorii, mai putini carbohidrati, dar pastreaza vitaminele si valoarea nutritiva a ingredientelor, asa zic eu...
P.S> si vazand ca e aproape jumatatea lunii si noi tot dezbatem, cred ca ar trebui de acum incolo sa ne acupam cat de curand de lista aia cu tematica pt. fiecare luna, macar pe 3 luni inainte, ca sa avem timp destul.

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 14/01/2008 09:03

Roxana,sunt de acord cu tine. :hug:
Apoi pe net, sunt cate vreti de retete dietetice , va explica ce se intelege prin aceste mancaruri mai dietetice(usoare)...mai sanatoase. :wink:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 14/01/2008 10:54

Pai asa ramane - mancaruri usoare in idee celor zise de roxana - in cateva minute postez si sectiunea de inscriere ;) :hug:

http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... oare-2805/

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”