Ianuarie 2008 - Alegere Tema Concurs Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Voteaza tema de concurs a lunii Ianuarie

Chestionarul s-a închis pe data de 12/01/2008 10:43

mancaruri usoare (fara grasimi, etc)
13
54%
mancare traditionala din zona ta
11
46%

Voturi totale: 24

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/01/2008 10:52

prima la votare ... prima la votare .... :party: :party: :party:

vero
Bucatar

Mesajde vero » 07/01/2008 05:23

Moama, ce procentaj!!!!! :P

soothe
Bucatar in devenire

intrebare, pentru Adi

Mesajde soothe » 08/01/2008 04:01

"mancare traditionala din zona ta" nu imi este suficient de clar/-a. Ce inseamna "zona ta"? Locul nasterii, regiunea unde locuiesti sau tara, ca sa nu mai vorbim de grupurile etnice cu care poti convietui (in cartier, in oras)?..

Nici cu "traditional" nu ma prea impac, pentru ca este subiectiv si tzine de famila fiecaruia si de informatiile pe care le detii referitor la mancarea respectiva. Ca sa nu mai vorbim ca noi credem ca mai toate mancarurile pe care le-am mancat la mama acasa sunt traditionale romanesti.
Pun intrebarile deoarece, sincer, as vrea sa particip la concurs. Chiar pregatisem deja ceva.

roxanavmv
Bucatar de elita

Re: intrebare, pentru Adi

Mesajde roxanavmv » 08/01/2008 07:46

soothe scrie:"mancare traditionala din zona ta" nu imi este suficient de clar/-a. Ce inseamna "zona ta"? Locul nasterii, regiunea unde locuiesti sau tara, ca sa nu mai vorbim de grupurile etnice cu care poti convietui (in cartier, in oras)?..

Nici cu "traditional" nu ma prea impac, pentru ca este subiectiv si tzine de famila fiecaruia si de informatiile pe care le detii referitor la mancarea respectiva. Ca sa nu mai vorbim ca noi credem ca mai toate mancarurile pe care le-am mancat la mama acasa sunt traditionale romanesti.
Pun intrebarile deoarece, sincer, as vrea sa particip la concurs. Chiar pregatisem deja ceva.

Dane, nu ma zapaci de cap mai rau decat sunt, ca eu am votat cu celalalt subiect si ma gandeam daca iese asta, am in cap doua mancaruri: una chinezeasca (sa nu razi tare de tot :D ) si una mexicana, care mie imi plac mult, si le-as alege in locul mancarurilor americane (chiar nu stiu prea multe traditionale americane demne de lauda, pt. ca nu stiu daca le-as servi nici eu). Si ma gandeam ca ar fi ok oricare din variantele astea doua, ca la noi 60% din populatie cel putin e mexicana, si comunitatea asiatica e si ea mare si ca la ea acasa, iar mie imi plac anumite mancaruri din ambele bucatarii.
Acum sa nu ma lasati in ceatza, am nevoie de lamuriri.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 09/01/2008 08:04

o sa il rugam pe Adi sa stearga "traditionala" si sa lase numai mincare din zona ta eventual sa adauge "de suflet" ... zona sa fie cea in care te-ai nascut, sau traiesti , sau ai locuit vreodata .. sau ai vrea sa locuiesti ... poate sa fie si zona crepusculara =)) =)) ....

eu mai bine nu votam si nu influentam votul ca la mine e bine oricum .. mincarea italiana e si usoara ...

apoi cine e din Bucuresti nu prea ar avea ce sa spuna la acest capitol ca si acolo ca si in america lumea e adunata din toate colturile tarii si uite asa la mine pe scara blocului mirosea a diverse regiuni duminica la prinz... ca mincarea bucuresteana eu nu cunosc ...

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 09/01/2008 10:48

Pana acuma intrebarileerau legata de mancare usoara :P Off ... Ce ti-e cu bucataria asta cum le invarti, cum le coci tot e loc de interpretare ...

La mancarurile traditionale din zona ta era vorba - cum spune si crista - de mancarurile care se pregatesc fie in zona in care locuiesti fie in cea unde te-ai nascut

Dac le grupam mancaruri usoare traditionale din zona ta creca impacam toata lumea =)) Nu vreau sa imi imaginez ce intra in toata tema asta :D

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 09/01/2008 11:10

din Ro usoare si traditionale cred ca sunt numai cartofii copti pe care ii pregatea bunica cind eram bolnava =)) cu ff putin unt si gata .... sau supa de pui "chioara"

MIHHA
Incepator

Mesajde MIHHA » 09/01/2008 11:51

buna
si eu as vrea idei de mancaruri usoare mai ales acum dupa sarbatori!

si merg si cele traditionale, poate in februarie, nu?

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 09/01/2008 11:54

s-a rasturnat votul... acum tb sa participati cu retete si tu ( MIHHA ) si Soothe :D ...

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 09/01/2008 11:54

crista scrie:din Ro usoare si traditionale cred ca sunt numai cartofii copti pe care ii pregatea bunica cind eram bolnava =)) cu ff putin unt si gata .... sau supa de pui "chioara"

ba pardon cris :wink: supa de pui nu e deloc usoara :D Dupa supa de pui de duminica vine criza de fiara de luni =)) =)) Supa de pui contracta foarte tare colecistul si poate provoca colica biliara. Daca spui supa de nailon de la spitale, aia da supa usoara =)) =)) =)) =)) =))

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”